V Dubu nad Moravou opravili sousoší poničené traktorem s kolotočem. Mají i nový úřad

Hned dvojitou slávu nachystali na druhou polovinu června v Dubu nad Moravou na Olomoucku. V jeden den představili nově opravené sousoší sv. Jana Nepomuckého v centru obce a taky čerstvě dokončenou rekonstrukci víceúčelové budovy obecního řadu.

Zrekonstruovaná budova obecního úřadu je pojatá jako klidná a jednoduchá kompozice tří základních hmot vyvážených tvarů. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Sousoší se dostalo obnovy po dvaceti letech. Prací se ujal akademický sochař a restaurátor René Tikal. „Poslední rekonstrukce nebyla takto důkladná, navíc jsme měli možnost čerpat dotaci. Říkali jsme si, že by byla škoda památku dobře neopravit,“ uvedl starosta obce Ivo Čečman.

V historii památky v centru městyse sehrál před zhruba šedesáti lety zásadní roli traktor převážející kolotoče. „Dub nad Moravou je známý tím, že se tady v září koná velká pouť Na Andílka, takže se událost odehrála zřejmě v souvislosti s ní. Traktor tehdy táhnul kolotoč s maringotkou a najel do sousoší, kompletně pobořil celou balustrádu. Máme i fotografickou dokumentaci a to byl i důvod, který pak zavdal příčinu dalšího špatného stavu památky,“ popsal starosta. Celková cena opravy přišla na 1,5 milionu korun, z toho 700 tisíc obec získala na dotacích, zbytek platila ze svého rozpočtu.

Obnova památky poničené někdy před šedesáti lety stála 1,5 milionu korun, polovinu uhradil městys. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Budova úřadu měla několik funkcí

Druhá část slávy, která se odehrála ve čtvrtek 20. června odpoledne, se týkala víceúčelové budovy obecního úřadu. Postavená byla v osmdesátých letech minulého století a původně měla sloužit jako hasičská zbrojnice a sklady civilní obrany. Později se tam přesunuly služby, pohostinství a prodejna potravin. „Zásadní milník nastal v roce 1989, kdy po revoluci přišel tehdejší místní národní výbor o střechu nad hlavou. Dům, kde sídlil, se totiž v restituci vracel původním majitelům. Tím pádem se využilo zázemí pro hasiče, které měli pro svatby a své kulturní akce,“ popsal dubský starosta s tím, že později, v roce 2011 se přistavovalo celé třetí patro a výtahová šachta. Aktuální rekonstrukce je velkorysejší, stavebníci sáhli i do těla středního traktu budovy. „Je to úplně čerstvé, ještě v červnu jsme odstraňovali nedodělky. Místní reagují dobře,“ přidal Čečman.

Na úřad snadno, labyrint je pryč

Podle autora návrhu Jana Pospíšila z olomouckého architektonického studia PAB byl původní dům složitý, zahrnoval všechny možné tvary. „My jsme jej chtěli sjednotit, a i proto jsme nakonec volili výslednou podobu do bílé barvy. Chtěli jsme udělat klidnou, jednoduchou kompozici třech základních hmot, která má podle nás vyvážené tvary,“ řekl architekt. Interiér je přizpůsobený návštěvníkovi, který jde na úřad. „Předtím to byl labyrint, kdy se člověk musel vyhnout vozíčkářské rampě, projít několika dveřmi, udělat několik zatáček a otoček,“ zmínil. Práce to však pro něj byla zajímavá. „Děláme různé zakázky a to i pro obce. Spolupráce se zástupcem obce v Dubu bezvadně fungovala, měl jsem z toho radost,“ dodal Pospíšil. Rekonstrukce budovy přišla pokladnu městyse na dvanáct milionů korun.

Někdy před třiceti lety sloužila budova jako zázemí hasičů, po aktuální přestavbě je z ní snadno přístupný úřad. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny