Tahák jménem pumptrack. Cyklisté ve Šternberku dostanou v létě nový areál

Na nové sportoviště se už brzy mohou těšit obyvatelé a návštěvníci Šternberka. Na travnaté ploše za sídlištěm Uničovská známým pod označením Slepičárna vyroste oválná, asi 160 metrů dlouhá pumptracková trať. Ocení ji především příznivci cyklistických zážitků a milovníci inline bruslení či skateboardingu.

Za šternberským sídlištěm v Uničovské ulici začalo vznikat nové sportoviště určené vyznavačům dynamické cyklistické discipliny pumptrack. Foto: Hanácké noviny

Za novým areálem stojí spolek CK Šternberk, který pro svůj záměr získal přízeň vedení radnice, ale i některých místních firem. „Pumptrack je jedinečný typ dráhy, který používá pumpování, tedy pohyb nahoru a dolů jako hnací sílu jízdního kola, skateboardu, inline bruslí či freestyle koloběžek,“ vysvětluje předseda spolku Martin Buchta. Pumptrack je podle něj vynikající především pro nácvik rovnováhy, ovládání a získání jízdních dovedností. „Jízda na pumptracku je bezpečná a zábavná a je vhodná pro všechny věkové kategorie a úrovně dovednosti, druhů a velikosti kol. Vytváří nový směr využití vybavení, vytváří nové komunity a prostředí pro překlenutí generačních rozdílů mezi rodiči, dospívajícími a malými dětmi,“ dodává Buchta.

Nejdřív pumptrack, potom traily

Historie spolku CK Šternberk se začala odvíjet teprve před dvěma lety. „Založili jsme jej právě kvůli výstavbě pumptracku v první fázi a v té druhé na stavbu trialových tratí v lesích nad Šternberkem. S tím ale musíme počkat minimálně do doby, než pomine současný kalamitní stav,“ říká Buchta. I pumptrackový ovál bude s dalšími jezdci stavět ve dvou etapách. „První probíhá právě nyní po dvou letech administrativních příprav a vyřízení všech potřebných povolení. Výsledkem bude zpevněná dráha sloužící jako otevřený prostor pro všechny s jasně danými pravidly. V příštím roce nás pak čeká druhá etapa, při které ovál dostane kvalitní asfaltový povrch. To už si ale vyžádá mnohem více peněz,“ ví předseda spolku.

Asfalt přijde na ovál příští rok. Foto: Hanácké noviny

Pomáhá podpora města i firem

Vznik nového areálu, jehož součástí by ve druhé etapě vedle asfaltového pumptracku měl být také 120 metrů dlouhý hliněný trail s vlnami, dřevěnými překážkami a až dvoumetrovými skoky pro zkušenější jezdce, podporuje i šternberská radnice. „Nevyužitý pozemek za sídlištěm Uničovská jsme spolku poskytli formou bezúplatné výpůjčky na dobu neurčitou,“ přibižuje starosta města Stanislav Orság. „Poskytli jsme také materiál i potřebné nářadí a uvidíme, zdali si spolek požádá o finanční podporu,“ doplňuje.

Pumptrack je podle starosty stále populárnější aktivita v řadě měst. „Cyklistů je tady hodně, navíc terén kolem Šternberka je pro cyklistiku naprosto ideální. Do budoucna uvažujeme o vzniku podobné dráhy i na druhé straně města při cyklostezce na Olomouc,“ zmiňuje Orság.

Podobná dráha by mohla časem vzniknout i na jižní straně Šternberku ve směru na Olomouc. Foto: Hanácké noviny

Martin Buchta si pochvaluje také spolupráci s řadou místních firem. „Snažíme se získat dostatečné množství peněz formou darů od fyzických a právnických osob a dotací od města i kraje. Stavba pumptrackového areálu vyjde zhruba na 776 tisíc korun. Chybět nebude ani zázemí v podobě jednoduchých laviček, stolů a stojanů pro kola. Do budoucna plánujeme i školičku pro děti s hodinou či dvěma lekcí týdně,“ uzavírá Předseda CK Šternberk.