Titulem Vesnice roku Olomouckého kraje 2019 se pyšní Bělotín

Titul Vesnice Olomouckého kraje roku 2019 získala obec Bělotín na Přerovsku. Zvítězila v konkurenci dalších dvanácti obcí. Na druhém místě skončily Svésedlice na Olomoucku a třetí jsou Partutovice na Přerovsku.

Soutěže Vesnice roku Olomouckého kraje se v letošním roce zúčastnilo třináct obcí. Titul získal Bělotín na Přerovsku. Starosta obce Eduard Kavala je na snímku pátý zprava. Na druhém místě skončily Svésedlice na Olomoucku a třetí jsou Partutovice na Přerovsku. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Bělotín s 1 800 obyvateli je třetí největší obcí přerovského okresu. Mezi dominanty vesnice patří kostel svatého Jiří s bohatým barokním interiérem a místo na Jelením kopci, kde v době ledové skončil svou pouť skandinávský ledovec, připomíná památník Evropského rozvodí. „Ocenění přijímám s velkou pokorou a je to především ocenění našich lidí,“ řekl starosta obce Eduard Kavala.

Ocenění po letech

Bělotín se do soutěže poprvé přihlásil hned na jejím začátku před pětadvaceti lety. „Soutěžili jsme první tři roky konání soutěže a tehdy jsme byli první obcí, která získala dvakrát modrou stuhu a jednou bílou. Dělal jsem ale předsedu republikového Spolku pro obnovu venkova a nepřišlo mi to košer, proto jsme se přihlásili opět až letos. Máme nejrozsáhlejší investiční akci, kopeme osmnáct kilometrů kanalizace, budujeme čistírnu a říkal jsem si, že to nejde. Ale sami lidé se začali ptát, jak to letos se soutěží bude,“ vysvětlil starosta. Z prezentace obce před komisí měl velkou radost: „Všechno fungovalo, lidé se zapojili a bylo to fajn. Jen dvě hodiny je pro komisi zoufale málo. To nejde ukázat celou obec.“

Bělotínský XXIV. Valentův hudební podzim 2018. Foto: www.belotin.cz/Eduard Kavala

Ocenění pro obce i finanční

Kromě zlaté stuhy za vítězství v krajském kole soutěže náleží Bělotínským také odměna od Olomouckého kraje v podobě tří set tisíc korun. Druhé Svésedlice získají dvě stě tisíc a Partutovice, které obsadily třetí příčku, sto tisíc korun. „Poprvé jsme se hlásili v roce 2008 a tehdy jsme získali oranžovou stuhu za spolupráci se zemědělským subjektem. Dlouho pak byl klid. Teď máme mladší zastupitelstvo a velké nadšence hlavně ve spolcích, proto jsme se zkusit to znovu. Nelitujeme a doufám, že ani občané,“ řekl starosta Partutovic Jaroslav Šindler. Zhruba měsíc trvající přípravy i hodnotící den, byly podle něj ohromné. „Vidět jiskru v očích lidí bylo úžasné. Oceněním už je jen skutečnost, že jsme vše absolvovali a mohli se do tak krásné soutěže zapojit,“ dodal.

Vyhrát chtělo třináct soutěžících

Do soutěže se přihlásilo třináct obcí a všechny se měly čím pochlubit. Vybrat tu nejlepší bylo velmi obtížné, poznamenal náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Pavel Šoltys. Oranžovou stuhou za spolupráci obce a zemědělského subjektu byla oceněna obec Tištín, modrou stuhu za společenský život získaly Vrchoslavice, zelenou za péči o zeleň a životní prostředí Dobrochov.

Letecký pohled na Bělotín. Foto: Olomoucký kraj

Slavnostní vyhlášení výsledků krajského kola soutěže a předání zlaté stuhy bude ve vítězné obci 19. července. Bělotín se navíc zúčastní celostátního kola, jehož výsledky budou vyhlášeny v září na Jarmarku venkova v Luhačovicích.