Mladým olomouckým atletům se doma na mistrovství republiky dařilo

Skoro až tropické počasí hrálo do karet atletům při červnovém mistrovství České republiky dorostu a juniorů na olomouckém stadionu. K vidění byly skvělé výkony a padlo i několik rekordů. Domácí závodníci vybojovali celkem devět cenných kovů.

Horák a Šalman při štafetě. Foto: Atletický klub Olomouc

Olomoučtí atleti zahájili medailové tažení hned první závodní den v pátek 28. června, když Veronika Jiráčková získala stříbro ve skoku o tyči v novém osobním rekordu 347 centimetrů a sprinterky Eva Kubíčková a Lucie Mičunková postoupily v běhu na 100 metrů do finále.

Úspěch dorostenek na stovce

Sobotu nejlépe začal oštěpař Lukáš Svozil, který si vytvořil nový osobní rekord 57,51 metru a v soutěži juniorů skončil na šestém místě. Michal Hroch v běhu na 1 500 metrů skončil čtvrtý, ale mohl se radovat aspoň z nového osobáku 4:10,93. Lucie Mičunková se ještě před finále na 100 metrů zúčastnila také skoku dalekého, kde vybojovala čtvrté místo a stanovila si nové osobní maximum na 5,68 metru. „V nabitém finále dorostenek na 100 metrů skončila domácí favoritka Eva Kubíčková druhá za Adélou Novotnou z Jablonce a Lucie Mičunková si doběhla pro bronzovou medaili,“ uvedl Tomáš Dočkal z Atletického klubu Olomouc.

Ve finále dorostenek skončily olomoucké atletky Eva Kubíčková a Lucie Mičunková na druhém a třetím místě. Foto: Atletický klub Olomouc

V tyči dorostenců si olomoucký atlet Jiří Novotný vylepšil osobní rekord o 6 centimetrů, když skočil 408 centimetrů a obsadil páté místo.

Zlatá štafeta s novým rekordem

Vrcholem dne byly závody štafet na 4×100 metrů. „Štafeta domácích dorostenek ve složení Kubíčková, Eichlerová, Niebauerová a Mičunková doběhla v novém oddílovém rekordu 47,50 sekundy a získala stříbrné medaile. Dorostenecká štafeta ve složení Nevrla, Sládek, Šalman a Horák pak krásně zakončila druhý závodní den, když chlapci doběhli na prvním místě v čase 42,75 sekundy a stanovili tak nový dorostenecký rekord Atletického klubu Olomouc,“ doplnil Tomáš Dočkal.

Jakub Héža získal ve vrhu koulí stříbro. Foto: Atletický klub Olomouc

Poslední den mistrovství foukal poměrně silný vítr, který nepřál především sprinterům v běhu na 200 metrů. Vojtěch Horák skončil ve finálovém běhu dorostenců šestý a ve finále běhu na 400 metrů skončil Jan Šalman těsně na čtvrtém místě. Z domácích vrhačů nejlépe dopadli Karolína Morbitzerová a Jakub Héža. Karolína získala stříbro v hodu diskem a Jakub zase stříbro ve vrhu koulí, kde si zlepšil osobní rekord na 18,48 metru. Jakub Héža pak ještě bojoval o medaile taky mezi diskaři, nakonec ale skončil na čtvrté příčce. Ve skoku vysokém měl ambice na medaile vícebojař Jonáš Pospíšil, ale pár týdnů před závodem bojoval s lehkým zraněním a tak překonal laťku jen ve výšce 1,99 metru a to v silné skokanské konkurenci na medaili nestačilo. Eva Kubíčková poslední den přidala do sbírky medailí ještě bronzovou z běhu na 200 metrů, kde si v rozběhu vytvořila nový osobák 24,81 sekundy. Ve štafetách na 4×400 metrů, které byly závěrečným závodem šampionátu ještě překvapili olomoučtí dorostenci Jakob, Hroch, Horák a Šalman, když doběhli na třetím místě.