Olomoucký smarthotel myslí na dvojice i vyznavače coworkingu

Vybrat si cíl výletu, a pak hledat ubytování? Olomoucký smarthotel Nezvalova Archa tenhle postup otočil. Hosté mířící nejprve za samoobslužným hotelem nejsou výjimkou. K bydlení tady stačí chytrý telefon, k užívání společné kuchyně se zásobami platební karta.

Prostor, který mohou hosté smarthotelu Nezvalova Archa využívat jako obývák. Foto: Nezvalova Archa

Myšlenka, že by si lidé ubytovaní v hotelu měli se vším poradit sami, stála už na začátku. „Veškeré technologie v našem hotelu jsou přizpůsobené tak, aby byly přímočaře obsluhovatelné uživatelem,“ říká ve zkratce duchovní otec projektu a majitel Nezvalovy Archy Marek Novotný.

Kdo si rezervuje pokoj, dostane do mobilní aplikace elektronický klíč. Dveře lze nicméně otevřít i na dálku, případně si nechat poslat kód v SMS či využít služeb recepčního, který je zde pro všechny případy neustále přítomen. „Náš koncept oslovuje napříč věkem. Kdo je aktivní, ať je mu 90 nebo 14 let, obvykle ho tento hotel zaujme,“ vyvrací Novotný, že by samoobslužnost třídila hosty. Ostatně v Nezvalově ulici se většinou ubytovávají obvyklí návštěvníci Olomouce, jako jsou obchodní zástupci, firmy, turisté. Něco více přes polovinu je jich z České republiky.

Ubytování pro páry, stejně jako Noe

Novotný už 26 let vede v Olomouci realitní kancelář Dachi, která se dnes může pochlubit nejširší nabídkou ve městě a okolí. Ročně zprostředkuje asi stovku bytů k pronájmu studentům, což ředitele společnosti vedlo k nápadu investovat i v hoteliérství. Jelikož často hledají bydlení mladé páry, které po prvních letech na univerzitě zkoušejí žít spolu, byla prvotní myšlenka nabídnout jim v Olomouci luxusní vysokoškolské koleje s pokoji pro dva. Postupem se změnila na hotelové bydlení.

Postele skrývají velký úložný prostor. Foto: Nezvalova Archa

Zadání dostal olomoucký architekt David Helcel. „Vzpomněl si na Noemovu archu, na nalodění párů. I při pohledu z ulice na tvar budovy je vidět vydutí ve druhém a třetím nadzemním podlaží. Efekt je ještě zdůrazněn prohnutou atikou od krajů směrem do středu asi o 160 centimetrů. Tím vzniká pomyslný tvar lodi. K té patří kormidlo, které u nás představuje mírně vyosené schodiště,“ přibližuje Marek Novotný. Část schodiště nechávají autoři zreznout, aby zdůraznili spojení s vodou. Podobných detailů můžou hosté na „arše“ během ubytování objevovat nespočet. Překvapí je třeba barevné hlavy šroubů rozeseté po fasádě odkazující na navigaci podle hvězd nebo nenápadné nápisy skryté v kabině výtahu.

Zejména při návratu za tmy zaujme socha upevněná na plášti budovy. „Rád s nadsázkou říkám, že jde o třetí český orloj. Objekt je podsvícen a každý den má svoji barvu. Dává vyniknout harmonickému tvaru budovy v kontrastu s paneláky kolem dokola,“ zmiňuje investor. Autorem sochy je vizuální umělec Jiří David.

Podsvícený „orloj“ na plášti budovy mění barvy podle dnů v týdnu. Foto: Nezvalova Archa

Kromě něj, architekta a investora se na interiéru podílelo několik dalších lidí. Svůj rukopis zde zanechali také designéři Adam Nerušil, Lucie Malárová, Pavel Vrzala a Andrea Tejerlová a mladý olomoucký atelier Mimokolektiv. „Byla to dvouletá práce a dnes za na výsledek jezdí dívat poučená veřejnost z oblasti architektury nebo projektantů. Přijeli i architekti ze zahraničí, například z Maďarska, Rakouska, Lichtenštejnska. Stavba ale vzbuzuje i zájem v umělecké oblasti, protože objekt, na kterém se mohl svobodně podílet autor s architektem a měl volnou ruku to je mimořádné u nás i v Evropě,“ přibližuje Marek Novotný.

Patra z kontejnerů

Nezvalově Archu si vybírají také lidé zabývající se coworkingem. „Samoobslužnost je pro část společnosti tématem. Skupina z Ostravy přijela jen z toho důvodu, takový hotel je v České republice mimořádná a ojedinělá věc. Můžete si vzít cokoli z lednice a zaplatit na terminálu, návod má šest kroků,“ vyzdvihuje Novotný. Po přibližně 15 měsících provozu zatím nezaznamenal hotel ztráty, tedy že by někdo zásob ze společné kuchyně zneužíval.

Hosté mají k dispozici zásobenou kuchyni s platebním terminálem. Foto: Nezvalova Archa

Základem druhého a třetího nadzemního podlaží jsou kontejnery. Prefabrikací chtěli autoři zrychlit postup a okolí při stavbě zatěžovat co nejméně. Vše včetně rozvodů, elektřiny a odpadů bylo možné připravit v továrně a na místě jen seskládat a dokončit fasádu, střechu, vnitřní úpravy.

Z autorů podoby vnitřních prostor je nejvíce patrný rukopis Jiřího Davida, který zde má na devadesát realizací od váz přes malby na posuvných zástěnách až po básně zapsané na polystyrenových koulích ukrytých pod průhlednou podlahou, skrze kterou je vidět potrubí.

Prohlídky s výkladem

Nezvalova Archa je běžně přístupná jen ubytovaným, lze ovšem za šedesát korun navštívit komentovanou prohlídku. Příležitost zatím využily asi dva tisíce lidí. „Hosté mají komfort využívat všechny prostory v samoobslužnosti. Když chtějí, tak si navaří, pozvou si přátele do společného obýváku k pomyslnému ohništi nebo mohou pro pracovní jednání využít sdílenou kancelář s projektorem, kopírkou, počítačem i tiskárnou,“ dodává Marek Novotný.

„Šlo nám o to vytvořit pro Olomouc stavbu, která bude minimálně u poučené veřejnosti vzbuzovat zájem, “ říká duchovní otec Nezvalovy Archy a zároveň majitel Marek Novotný. Foto: Ondřej Zuntych/Hanácké noviny

Dvanáct pokojů je ve smarthotelu vyčleněných na dlouhodobé pronájmy, to znamená na měsíc a déle. Měsíční taxa se pohybuje ve většině případu mezi 12 800 a 20 500 korunami. „Největší četnost klientů máme za 15 tisíc měsíčně. S tím, že součástí této ceny je úklid na pokoji, výměna ložního prádla, vysokorychlostní internet, televizní programy se 160 kanály a právo užívání 180 metrů čtverečních podpalubí, foyer. Měli jsme obavu, zda koncept samoobslužnosti nebude pro uživatele negativní, ale třeba na Booking.com máme velmi dobré hodnocení,“ shrnuje spoluautor pojetí celého hotelu.