Kde se pivo vaří… Záhlinický pivovar se sladovnou se představují na výstavě v Hulíně

Kde se pivo vaří, tam se dobře daří. Pivovar Záhlinice známé heslo dlouhodobě dokazuje uznávaným pivem i stejnojmennou výstavou. Ta kromě jeho historie přibližuje i sousední 120 let nepřetržitě pracující sladovnu. K vidění je v galerii turistického infocentra v Hulíně.

Z výstavy „Kde se pivo vaří, tam se dobře daří“ o Záhlinickém pivovaru a sousední sladovně v turistickém infocentru v Hulíně. Foto: Petr Komárek/Hanácké noviny

V klenuté místnosti si návštěvník připadá tak trochu jako v hospodě. Na stole se čtyřmi židlemi leží keramické tácky a na nich sklenice. Pivo do nich zatím nikdo nenalil, ačkoliv láhev z pivovaru už přinesli.

Na stěnách visí zarámované staré fotografie ze zasedání pivovarské správní rady a z oslav konce druhé světové války. Nechybí ani kopie děkovného dopisu akcionářů malíři Mikoláši Alšovi.

Slova úcty od předsedy

„…Za krásné provedení našich reklamních návěstí, jež zůstanou závodu našemu vždy krásnou vzpomínkou a chloubou, že i Vy, slovutný pane, k rozkvětu závodu našeho jste prací svojí tak platně přispěl, račte přijmouti spolu s díkem naším srdečným v příloze v hotovosti 200 zlatých…,“ stojí v dopise podepsaném předsedou Rolnického akciového pivovaru se sladovnou v Záhlinicích Antonínem Skopalíkem.

Kopie děkovného dopisu akcionářů Rolnického akciového pivovaru se sladovnou v Záhlinicích adresovaného malíři Mikoláši Alšovi na výstavě „Kde se pivo vaří, tam se dobře daří“ v informačním centru v Hulíně. Foto: Petr Komárek/Hanácké noviny

Mikoláš Aleš pro Záhlinické vytvořil reklamní plakát s krojovanými Hanáky. I jeho reprodukci v hulínském informačním centru na náměstí Míru vystavují. Na parapetech a ve vitrínách se pak nacházejí pivní soudky, bednářské nářadí nebo snímky a materiály vztahující se ke sladovně. Budovu vedle pivovaru otevřeli roku 1899.

Po výstavě pro pivo nebo limonádu

Záhlinický pivovar začal znovu vařit pivo před třemi lety. Jeho polotmavý vídeňský ležák Procházka za tu dobu stihl získat tři prestižní Zlaté pivní pečetě, což z něj činí českého rekordmana.

O kvalitě piva z jihu Hané se může každý – třeba za odměnu po zhlédnutí všech exponátů v galerii – osobně přesvědčit. Prodávají ho přímo v infocentru, stejně jako čtyři druhy nealkoholické pivovarské limonády. Výstava potrvá v Hulíně do soboty 31. srpna.