Hospodářský dvůr hanácké vesnice v Rymicích čeká rekonstrukce

Skanzen v Rymicích na Kroměřížsku čeká nákladná rekonstrukce. Hospodářské budovy ze souboru lidové architektury má z havarijního stavu dostat 130 milionů korun, práce potrvají tři roky.

Rekonstrukce hospodářských budov, které jsou součástí lidových staveb v Rymicích na Kroměřížsku, má začít koncem letošního roku. V objektech bude umístěna nová expozice Od klásku ke kvásku a nový etnografický a archeologický depozitář. Foto: archiv Muzea Kroměřížska

Areál památek lidového stavitelství východní Hané v Rymicích u Holešova se nachází na úpatí Hostýnských vrchů. Vesnická stavení rekonstruovaná v sedmdesátých letech představují způsob bydlení a hospodaření v této části Moravy v posledních dvou staletích. Sedm objektů lidové architektury stojí na původním místě a dotváří charakter vesnice.

Podle ředitele Muzea Kroměřížska Jiřího Stránského, pod které památky patří, je projekt nazvaný Revitalizace hospodářských budov v Rymicích teprve na začátku. Stavět se začne ke konci letošního roku. Nejprve je potřeba ukončit všechny vypsané soutěže na činnosti související se stavbou.

Ze skladů budou expozice

Hospodářský dvůr tvoří tři budovy ve tvaru U. Nejstarší doložené stavební fáze jsou asi z 18. století, tedy z doby barokní. Objekty zapsané jako kulturní nemovitá památka jsou v havarijním stavu a byly zatím využívány jen jako sklad stavebního materiálu. „Při revitalizaci se udělá jejich statické zajištění včetně nových fasád, nové přípojky sítí, terénní a sadové úpravy a oplocení. Rovněž se bude řešit ochrana sbírkového fondu a veškerého majetku a vybavení,“ popsal Stránský.

Poté se budovách hospodářského dvora objeví připravovaná expozice Od klásku ke kvásku a nový etnografický a archeologický depozitář. „Stavební práce a vybudování nové expozice budou probíhat v etapách po jednotlivých objektech. Rekonstrukce je plánovaná od letošního října do června roku 2022,“ doplnil Stránský. Celkové náklady jsou přibližně 130 milionů korun. Většinu pokryje evropská a státní dotace, kraj a muzeum se podělí o zbylých 20 milionů.

Budoucí podoba hospodářského dvora. Autor: archico