O plánech na komunitní centrum pro seniory se chtějí Smržice poradit s obyvateli

Nadcházející kompletní rekonstrukce základní školy, ale taky snaha vybudovat komunitní centrum určené především seniorům. Ve Smržicích na Prostějovsku mají plánů dost. Jeden bod ze seznamu investic si už tamní úřad může odškrtnout. V únoru otevřela mateřinku za více než čtyřicet milionů korun.

Velkou investiční akcí je obnova základní školy. Budova z roku 1868 projde kompletní rekonstrukcí. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Na projektu nové školky obec pracovala už od roku 2014, stavba ale začala o tři roky později. Impulzem k rozsáhlé investici byla potřeba přemístit předškoláky z nevyhovující budovy. Navíc za ni obec platila nájem. Dalším velkou akcí je rekonstrukce místní základní školy. „Na školku obec čerpala pětaosmdesátiprocentní dotaci a příspěvek se podařilo získat i na kompletní rekonstrukci budovy staré školy. Zůstane v podstatě jen obvodové zdivo. Škola je z roku 1868, naposledy se opravovala asi před čtyřiceti lety. Dnes je v naprosto nevyhovujícím stavu,“ sdělil starosta Smržic Aleš Moskal.

O hodiny při přestavbě nepřijdou

Školu navštěvují děti od první do páté třídy, výuku jim ale rok trvající práce neohrozily. „Našli jsme pro ně náhradní zázemí. Jedna třída byla v nové školce, další dvě v budově Českého svazu zahrádkářů. Pronajali jsme si jedno patro a stavebně prostor upravili na dvě třídy, takže se vše vyřešilo v rámci obce,“ vysvětlil starosta. Kromě budovy změní tvář i školní zahrada a obec současně zpracovala projekt na novou tělocvičnu a zažádala o dotaci. „Obnova školy přijde asi na čtyřicet milionů korun, pokud by nevyšla dotace na tělocvičnu, zaplatíme polovinu ze svého rozpočtu. Úvěr bychom si ale nebrali, máme naspořeno,“ pokračoval starosta.

Upraveným koutem zeleně ve Smržicích je i prostor před místním hřbitovem. Hned vedle něj se nejen rodinám s dětmi otevírá vstup na Naučnou stezku na Stráž. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Komunitní centrum pro seniory

Dalším plánem, nad kterým obec usilovně přemýšlí, je vybudovat komunitní centrum pro seniory. „Měl by to být dům, který by nabízel volnočasové využití, takový denní stacionář. Pokud se nám to podaří, chtěli bychom v přízemí vybudovat i ordinace pro praktického a zubního lékaře. Počítalo by se tam ale i s bydlením,“ uvedl Moskal s tím, že nápad je to zatím poměrně čerstvý. „Jde o pozemek s domem vedle obecního úřadu, lukrativní místo ve středu obce. Lidí, kteří stárnou přibývá, Smržice mají 1 620 občanů a více než čtvrtina je v důchodového věku. Zájem o bydlení by určitě mezi lidmi byl,“ zamyslel se. Letos by tak obec chtěla zadat studii, jak by mohlo centrum vypadat a předložit ji místním k veřejné diskuzi. „O takových zásadních věcech by měli rozhodovat obyvatelé. Nebude to investice za pár korun, koupě domu přijde na tři miliony,“ řekl starosta. Odhaduje, že stavební povolení by mohli mít do dvou let.

Smržice jsou zelenou kvetoucí obcí. V minulosti vesnice získala právě za údržbu a rozvoj zeleně několik ocenění, dvakrát ji dokonce vyznamenala i mezinárodní porota. Foto: archiv OÚ Smržice

Světla v ulici nabíjí slunce

Kvůli velkým projektům nejde zapomínat na menší úpravy, a tak Smržice už loni například nasvětlily jednu z ulic solárními světly. Letos by v tom chtěla obec pokračovat. Taky se chystá úprava chodníků nebo pomoc sokolům s opravou jejich budovy. „Chtějí sokolovnu rekonstruovat, příští rok má devadesát let a je ve stavu jako naše stará škola. Sokolská jednota od nás dostane příspěvek půl milionu na projektovou dokumentaci. Další z věcí, kterou bychom chtěli do budoucna po vzoru jiných obcí udělat, je vybudování shromaždiště odpadu, kam by lidé mohli odkládat nepotřebné věci, které doma mají,“ doplnil Aleš Moskal.