V Prostějově začali vyrábět párky z kaktusové mouky. Má jít o světový unikát

Na zdravých uzeninách si teď mohou pochutnat obyvatelé Hané. Prostějovské sociální družstvo Partners Ardanas zabývající se využitím nopálové mouky v potravinách ve spolupráci s tamním uzenářským podnikem Makovec vyvinulo párky s obsahem vlákniny. Jde o světový unikát.

Mexický kaktus opuncie. Foto: www.nopalovevyrobky.cz

Uzeniny nám chutnají, ale že by byly zdraví prospěšné, o tom řeč být nemůže. Změnit to teď může nový výrobek společnosti Makovec Král párků s nopálovou vlákninou. Firma slibuje vysoký obsah masa, vlákniny a nepřítomnost lepku. „Nopálová mouka se vyrábí z jednoho jediného druhu kaktusu. Opuncií je přitom celkem dvě stě padesát šest druhů, ale jen jedna jediná má tyto vlastnosti. Je potravinou starých Májů a Aztéků. Když ji využíváte, dodržujete pitný režim, významně čistí a uvolňuje, váže cukry a karbohydráty. Zabraňuje návratu cholesterolu, zpětnému chodu žlučových mastných kyselin a zároveň významně snižuje glykemický index. Proto je vhodný pro regulaci váhy a to i v pečivu,“ popisuje hlavní výhody nopálu Vladimír Komínek, autor nápadu zdravých párků a obchodní ředitel sociálního družstva Partners Ardanas v Prostějově.

Zdravá dobrota v přírodním střívku

Cesta k finálnímu produktu byla dlouhá. Na začátku byl nápad a odvaha oslovit velký uzenářský podnik. „Vybrali jsme si prostějovskou firmu Makovec, protože dělají vysoce kvalitní uzeninu bez lepku,“ vysvětluje Vladimír Komínek. Výhodou podle něj bylo, že vedení uzenářské společnosti zdravou mouku znalo, hlavně nopálové pečivo. „Řekli, že to zkusí. Nějaké výsledky byly, vyvíjelo se to postupně. Po téměř roční práci v laboratořích vznikla výjimečná uzenina. Hovězí a vepřové vlákninu nemá, my jsme ji ale do výrobku dodali,“ usmívá se. Párek je v přírodním, skopovém střívku. „Chtěli jsme, aby si člověk pochutnal, a ještě to křuplo. Lidé si pak řeknou: ‚Takové párky dělali kdysi doma naši prarodiče.‘ Ano, trvalo to strašně dlouho, měli jsme i nějaké dílčí neúspěchy, kdy jsme se vraceli a zkoušeli věci znova. Ale výsledek je skvělý,“ pokračuje Komínek.

Z nopálu se dělá i paštika nebo pivo

Výrobky s vlákninou prošly i odborným testováním v laboratoři Statní veterinární správy v Kroměříži. „Proces trval dlouho, asi šest a půl týdne. Garantujeme, že v nopálu je přes padesát procent vlákniny, ale laboratoř změřila, že jí tam je téměř sedmdesát procent. Nopál je opravdu šampion mezi vlákninami a proto je i v naší uzenině nejdůležitější složkou,“ vysvětluje ředitel sociálního družstva. Uzenina se tak skládá z 90 procent masa hovězího a vepřového, dvou procent sádla a vody, pěti procent koření a tří procent nopálu. „Pro představu je to asi šest set gramů syrových listů, tedy dehydrovaná dužina z listů kaktusů. Je to opravdu hodně, vysoce to převyšuje doporučenou denní dávku,“ podotýká. Prostějovské sociální družstvo využívá moučku z rozemletého kaktusu i pro přípravu dalších potravin, jako je pivo, pečivo, těstoviny, čokolády, proteinové tyčinky, ovocné jogurty, zákusky, čaje nebo třeba paštiky. Nopálová uzenina je novinkou.

„Nopál je v naší uzenině nejdůležitější složkou,“ vysvětluje Vladimír Komínek, autor nápadu zdravých párků. (na snímku). Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Překvapení pro zákazníky

Vladimír Komínek říká, že pro zákazníky jsou párky zatím velkým překvapením. „Zajímá je vláknina, vědí, o co jde a jejich informovanost se zlepšuje, ale ve spojení s uzeninou je překvapuje. Ví, že vláknina je nejdůležitější složka v potravě, ochutnají naše párky a jdou si je koupit. Vytvořili jsme výjimečnou uzeninu, světový unikát, který se jinde nevyrábí, jen v Prostějově. Začíná se o to zajímat i konkurence,“ vysvětluje obchodní ředitel a přidává, že momentálně jsou zdravé uzeniny ve sto deseti prodejnách uzenářství Makovec. Zákazníci prý zájem mají. „Lidé to začali kupovat. Uvidíme, jaký budou mít názor. Osobně si myslím, že jsou moc dobré, a to uzeninu nemusím,“ hodnotila novinku Renata Maceášíková, prodavačka z makovcových uzenin v Obchodním domě Senimo v Olomouci.

Potravina budoucnosti?

Mouka z opuncie má řadu pozitivních vlastností, esenciální i mastné kyseliny, berberyn na posílení nervového systému a našli bychom i další klady. „Myslím, že je to superpotravina budoucnosti. Trochu nadneseně říkám potravina třetí generace, ale nebudeme daleko od pravdy. Její složení je výjimečné. Jediné, co mizí, tak při pečení vitamín C, jinak všechno zůstane,“ pochvaluje si Vladimír Komínek. „V Evropě se už lidé dávno zajímají o to, co vkládají do svého těla a u nás to začíná být důležité také. Uvědomujeme si, že všechny infekce a nemoci začínají ve střevech,“ doplňuje.