Netrčet doma. Letní hasičský tábor v Radíkově byl fajn i bez mobilů

Hasičský tábor, to je závod všestrannosti, pěna i tematická olympiáda. Možná budoucí generace hasičů se opět potkala u vojenské pevnosti nad olomouckou částí Radíkov.

Při táborové olympiádě jsou děti rozdělené do skupin podle věku a čekalo na ně několik úkolů. Splnit musí například běžeckou trasu dlouhou 60 a 1 500 metrů, skok z místa na hřišti nebo třeba hod granátem v radíkovské pevnosti. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Táborový den dobrovolných hasičů je podobný jako jinde. Okolo sedmé hodiny budíček, rozcvička, opláchnout obličej, vyčistit zuby a pak nástup. Jedenáctidenní pobyt si v druhé půlce července nenechali ujít malí hasiči z Moravy i Čech. Našlo se i pár takových, kteří hasiči vůbec nejsou, do Radíkova zamířili hlavně za kamarády. „Děti jsou z celé republiky, z Liberce, Kladna, Brna, České Vsi, nejvíce ale z Olomouckého kraje. Celkem devadesát devět dětí včetně instruktorů. Držíme se stovky, víc už nebereme. I když by zájem byl, musíme odmítat,“ řekla hlavní vedoucí Marcela Vystrčilová se vzpomínkou na organizačně náročné tábory o 135 účastnících.

Hasičský sport je pestrý

Tábor má mimo jiné ukázat, že hasičský sport je velmi různorodou činností, rozhodně nejde jen o stříkání vodou. „Je to hodně o dovednostních disciplínách a zrovna dvě základní tady s dětmi trénujeme. Letos jsme se zaměřili na branný závod požární všestrannosti, což je základ našeho tábora, na to se děti připravují během celého pobytu,“ pokračovala vedoucí. Malí sportovci také soutěžili v olympiádu a štafetě požárních dvojic, specifické hasičské disciplíně.

Hasičský tábor u radíkovské pevnůstky v Olomouci. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Dobrá atmosféra i přátelství

Už potřetí nechyběl Miroslav Juřík ze Zlínska. „Jezdím sem kvůli tomu, abych netrčel doma, je tady dobrá atmosféra, i bez mobilů je tady fajn,“ zamyslel se patnáctiletý mladý hasič. „Můžeme si tu vyzkoušet třeba střelbu, to si člověk jen tak nezkusí. Já jsem dobrovolný hasič kousek od Zlína. Je to dobré proto, že člověk je víc v pohybu a taky jsem víc informovaný o tom, co se děje ve vesnici,“ poznamenal. Až ze Lhenic na Teplicku na tábor přijel Jan Vlček. Ten v hasičském sportu patří dokonce mezi nejlepší v zemi, aktuálně se jako český reprezentant pokouší probojovat na mistrovství světa v Rusku. „Je to tady hezké, dobré soutěže i organizace,“ zhodnotil třináctiletý šikovný dobrovolný hasič.  Že je na táboře hlavně přátelská atmosféra ostatně potvrzuje i Marcela Vystrčilová. „Známe se ze závodů, funguje dlouhodobá spolupráce s okolními sbory, jsme opravdu dobrá parta. Jsem pyšná na to, že letos mám jedenáct instruktorů ve věku šestnáct až osmnáct let, všechno hasiči a někteří jsou i absolventi letní školy instruktorů. Vychováváme hasiče pro další generace,“ doplnila.