Lázeňské obce mohou přijít o statisíce korun. Politici z kraje chtějí změnu zákona

O změnu v novelizovaném zákoně o místních poplatcích se budou snažit politici z Olomouckého kraje. Současná podoba návrhu legislativní normy může lázeňská města a obce v regionu připravit o statisíce korun tím, že z úhrady místních poplatků vyjímá klienty lázní čerpající takzvanou komplexní péči. Na území kraje přitom poskytuje služby druhý největší počet lázeňských zařízení v celé České republice.

Hosty v Lázních Slatinice na Olomoucku vítá areál s fontánou. Pokud by někteří klienti nemuseli hradit poplatky obci, byl by to pro ni citelný výpadek v příjmech. Zdroj: www.lecebnelazne.cz

Podle hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka (ANO) je část zákona, která neumožňuje obcím vybírat poplatky za pobyt od lázeňských hostů s výjimkou samoplátců, značně problematická. „Může to připravit obce o nemalé finanční prostředky, které většinou stejně investují zpět do zvelebování lázeňských areálů,“ míní Okleštěk.

Lázeňské obce mají větší náklady

S hejtmanem kraje souhlasí i starosta Slatinic, jedné z největších lázeňských obcí na střední Moravě, Ondřej Mikmek (nestr.). „Návrh na změnu zákona jednoznačně podporujeme. Následkem aktuálního znění novely bychom přišli řádově o statisíce korun, možná až o šest set tisíc. Tato ztráta by sice obec nepoložila, ale byla by velmi citelná. Je třeba si uvědomit, že lázeňské obce musejí věnovat více prostředků do úpravy prostředí, komunikací, zimní údržby. To vše je totiž pro život a fungování lázní a spokojenost jejich hostů důležité,“ upozorňuje starosta.

Přestože nová úprava podle jeho slov vypadá v zákoně na první pohled zcela logicky, když z povinnosti hradit místní poplatek vyjímá pacienty s pobytem a procedurami předepsanými pojišťovnou, platit by dle něj neměla. „Neumím si představit, že poplatek by měli z lázeňských hostů platit jen samoplátci. Zákon nám sice podle všeho umožňuje těmto hostům poplatek až zdvojnásobit, ale jednak by to vůči nim nebylo spravedlivé a navíc bychom tak jako tak tratili až čtyři sta tisíc korun,“ konstatuje Ondřej Mikmek.

Novela má podporu z více stran

Změnu legislativy předkládá zákonodárcům senátor za Šumpersko a Jesenicko Miroslav Adámek (ANO). Právě v severních částech kraje, které se potýkají s vysokou nezaměstnaností a dalšími ekonomickými potížemi, se nachází několik navštěvovaných lázní. „Věřím, že pro úpravu zákona získáme dostatek hlasů v obou komorách parlamentu,“ je přesvědčen Adámek.

Pohled na lázně v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku. Foto: m-ARK/www.olkraj.cz

Pokud se však změnu současného návrhu nepodaří prosadit, může třeba jen město Jeseník přijít o příjmy v řádech statisíců korun ročně. „Norma navíc znevýhodňuje některé klienty lázní před ostatními. Jedni by platit museli, druzí ne,“ dodává i starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová (Jeseník srdcem).

Že má snaha o změnu finálního znění zákona o místních poplatcích v regionu skutečně širokou podporu, potvrzuje také první náměstek hejtmana Olomouckého kraje a šéf krajské organizace ČSSD Jiří Zemánek: „Přestože iniciativa vzešla z Jesenicka, není to zdaleka jen problém této části našeho kraje. Vzpomeňme jen na další významné lázně na střední Moravě, jako jsou třeba Teplice nad Bečvou. Rozhodně má tato aktivita naši podporu a uděláme vše pro to, abychom poslancům a senátorům za sociální demokracii pomohli v jejich práci pro dobrou věc.“