Olomouc na podzim poprvé uvidí Věstonickou venuši

Vlastivědné muzeum v Olomouci chystá do poslední třetiny roku mnoho novinek. Přinášíme stručný přehled, na co vše se mohou návštěvníci těšit. Zamířit lze kromě muzea také na zámek v Čechách pod Kosířem a arboreta v Bílé Lhotě, které pod muzeum spadají.

V Mánesově galerii VMO je představeno 115 originální pohlednic města Olomouce ze sbírky muzea. Zdroj: VMO

Do 13. října je v muzeu na olomouckém náměstí Republiky přístupná výstava olomouckých pohlednic z přelomu 19. a 20. století nazvaná Pozdravy ze starých časů. Tu pak 4. října vystřídá expozice nazvaná Olomoucký orloj / 500 let od první písemné zmínky. K vidění bude až do 5. ledna příštího roku. Unikátní výstavu VMO připravilo k půltisíciletému výročí  první známé písemné zmínky o olomouckém orloji. Muzejníci představí umělecké i technické součásti orloje z různých etap jeho vývoje a celou řadu obrazových, písemných i plánových dokladů z minulosti této významné památky, která je výraznou památkou města Olomouce.

Tak vypadal olomoucký orloj v roce 1746. Foto: archiv VMO

Z dalších výstav se chystá Víme jak na zubní kaz (11. října. až 17. listopadu), která představí současnou podobu stomatologie ve všech jejích základních odvětvích a seznámí zájemce s vývojem některých lékařských metod a zákroků, které si tento úzce specializovaný obor v průběhu doby osvojil. Chybět nebude ani pohled do historie lékařské disciplíny, ostatně v krajském městě má dlouhou tradici a od roku 1946 je spojena s činností zdejší Lékařské fakulty Univerzity Palackého.

Vzpomínky na listopad ’89

Od 15. listopadu do 5. ledna bude možné prohlédnout si Grafiky Jaroslava Hutky, jednoho z aktérů listopadových událostí roku 1989. S přelomových obdobím bude souviset i výstava Jiří Frait 1989 (15. listopadu až 5. ledna) přibližující snímky předního olomouckého fotografa z okamžiků v listopadu před třiceti lety. Další akcí, která připomene tyto události, bude Koncert osobností ke 30. výročí sametové revoluce. Uskuteční se 20. listopadu v 19 hodin a vystoupí na něm Jiří Suchý a Jitka Molavcová, Jiří Dědeček, Jaroslav Wykrent a Jaroslav Hutka.

Grafika Jaroslava Hutky Stůj břízo zelená. Zdroj: hutka.cz

Nejstarší na světě

Před koncem roku bude muzeum hostit expozici s názvem Věstonická venuše (27. listopadu až 8. prosince). Soška nahé ženy vyrobená z pálené hlíny a datovaná do starší doby kamenné (29 000–25 000 let před naším letopočtem) je nejstarší a současně velmi hodnotný umělecký předmět z keramiky na světě. Patří mezi nejvýznamnější umělecká díla lovců mamutů a je uložena v trezoru Moravského zemského muzea v Brně. Vystavována je jen při výjimečných příležitostech jako byla například v roce 2013 výstavě Ice Age Art / Arrival of the Modern Mind v Britském muzeu v Londýně nebo v roce 2014 v rámci projektu 200 let muzejnictví v České republice. V předvánočním čase bude tato 11,5 centimetru vysoká soška poprvé v historii představena olomouckému publiku a to za mimořádných bezpečnostních opatření.

Věstonickou venuši bude při převozu i tentokrát doprovázet policie. Foto z cesty v roce 2016 z Moravského zemského muzea do technologického centra FEI. Zdroj: www.mzm.cz

Poslední letošní výstavou ve VMO budou Dřevěné betlémy (13. prosince až 19. ledna). Již tradiční vánoční výstava bude tentokrát věnována betlémům, které po celá desetiletí vyrábějí členové umělecké rodiny Haldových z Orlických hor.

Zábava v zámeckém parku

Na zámku v Čechách pod Kosířem proběhne 24. srpna od 19 hodin Open air zámecký ples v romantickém stylu. Následovat bude 12. září od 19 hodin vystoupení skupiny Mandrage pod širým nebem. Jedna z nejúspěšnějších českých popových kapel tak uzavře letošní ročník tamního Kulturního léta. Už 14. září mohu zejména děti vyhlížet zábavné odpoledne pro malé i velké v rámci Dnů evropského dědictví. O měsíc později proběhnou 12. října v zámeckém parku koloniální Indiánské války. Na ty pak navážou Strašidelné prohlídky 1. a 2. listopadu.

Přednášky o zdraví mezi stromy

Arboretum v Bílé Lhotě zve návštěvníky na unikátní výstavu z děl mistrů kovářského řemesla s názvem Umělecké kovářství rodiny Stawaritschů. K vidění bude od 2. září do 31. října. Následovat bude 7. září akce Den pro zdraví a večerní posezení s cimbálovou muzikou. Jde o cyklus zajímavých přednášek s tématy o trénování imunity, prevenci civilizačních onemocnění pomocí bylinné léčby či léčivých houbách. Přednášet budou přední odbornice Hana Váňová, Jarmila Podhorná nebo Irena Vágnerová. Akci doplní také stánkový prodej zdravých potravin, kosmetiky, bylinných sirupů a dalších produktů. Zahraje cimbálová muzika Vojara a nebude chybět košt vín.

Arboretum v Bílé Lhotě chystá na září Den pro zdraví a večerní posezení s cimbálovou muzikou. Zdroj: www.arboretumbilalhota.cz

Více informací o jednotlivých akcích a výstavách získají zájemci na webových stránkách Vlastivědného muzea v Olomouci.