Kostelecké srdce bije opět naplno. Lidé se složili na dva nové zvony

Po sedmasedmdesáti letech zní Kostelec na Hané na Prostějovsku jiným hlasem. Z kostelní věže se od poslední červencové soboty hlásí tři zvony. Na dva nové se lidé složili, vybralo se přes osm set tisíc korun.

Věž kostela sv. Jakuba Staršího v Kostelci na Hané na Prostějovsku má nové zvony. Jsou z dílny Tomášková-Dytrychová v Brodku u Přerova. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Staronová myšlenka vrátit dvakrát zrekvírované zvony do kostela sv. Jakuba Staršího je z roku 2014. „Původní zvon jsme tehdy nechali restaurovat. Vyměnilo se mechanické zvonění, které bylo nevyhovující. Když jsme jej vraceli, na široké stolici jsme ho posunuli na kraj a zvažovali jsme, že uděláme místo pro další dva zvony, které tam historicky být měly. To znamená do středu velký a na kraj malý. Od té doby se o obnově začalo uvažovat nahlas,“ vysvětlil Jiří Vrba, jeden ze sedmičlenného týmu, který se podílel na přípravě a průběhu sbírky.

Půjčka od arcibiskupství

Úsilí o vyhlášení sbírky vyvrcholilo na podzim minulého roku. „Domluvili jsme se, že zvony chceme vrátit zpátky již během roku 2019, že je vhodná příležitost. Na rozdíl od našich předků žijeme v blahobytu, tak bychom se mohli pokusit vybrat peníze. Uvažovali jsme, že pokud lidé budou vědět, na co peníze konkrétně poslouží, tak snad budou štědří a přispějí,“ pokračoval Vrba.

Zvony v Kostelci na Hané slavnostně zavěsili v sobotu 27. července. Požehnal jim olomoucký pomocný biskup Josef Nuzík. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Od olomouckého Arcibiskupství si kostelečtí půjčili 1,2 milionu korun, splácet by měli další čtyři roky. Předem nevěděli, kolik vyberou. Jelikož se ale sešlo už 860 tisíc korun, mají v podstatě tři splátky zaplacené a zbývá jedna. Celkem přispělo asi dvě stě dárců. Jedním z míst, kam mohli lidé přinést dar, byl i místní městský úřad. „U mě osobně bylo asi pětadvacet lidí, kteří přispěli finanční částkou, jinak samozřejmě mohli chodit i na faru, posílali peníze na účet nebo přispívat anonymně v kostele. Byl jsem překvapený, že se vybralo tolik,“ přidal starosta Kostelce na Hané František Horák.

Zvony si umí každý představit

Sbírka stále běží a zájemci mohou na zbývající část přispívat až do konce roku. „Vše je uvedeno na webových stránkách farnosti. Lidem jsme vysvětlili, o co nám jde. Nebylo to nic imaginárního, i proto byli štědří. Teď je potřeba všem poděkovat. Zbývající částku doplníme z toho, co se ještě vybere a z peněz farnosti,“ řekl Jiří Vrba. Malý zvon se jmenuje svatý Cyril a Metoděj, větší je zasvěcený Nejsvětějšímu Srdci Ježíšovu a Neposkvrněnému Srdci Panny Marie. „Historicky byl svatý Cyril a Metoděj na věži pokaždé, proto jsme jej chtěli vrátit a pokračovat v tradici našich předků. Velký zvon symbolizuje něco nejvíc svatého, proto je to Ježíš a Marie,“ řekl Vrba.

Na výrobu zvonů se složilo přes dvě stě lidí. Dali přes osm set tisíc korun. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Malý zvon bude zvonit pravidelně v 6 hodin ráno, v poledne a v 18 hodin. Velký zvon se přidá v neděli, v pravé poledne a všechny společně pak budou věřící svolávat ke mši svaté v neděli ráno. „Kostelecké srdce teď bije opět naplno,“ dodal.

Štědří lidé

Slavnostní zavěšení do věže kostela se konalo v sobotu 27. července dopoledne, zvony z dílny Tomášková-Dytrychová v Brodku u Přerova požehnal olomoucký pomocný biskup Josef Nuzík. Podobná sbírka se ve městě nedaleko Prostějova neuskutečnila poprvé. Před třemi lety podobným způsobem lidé pomohli obnovit tamní varhany. „Tehdy si mohli adoptovat píšťaly. Vybralo se asi sedmdesát procent z celkové částky. Teď pomohli znovu. Zvony se vrací po sedmasedmdesáti letech a je to významná událost. Historicky byly dvakrát odvezeny, zničeny a myslím, že napotřetí už to vyjde a zůstanou tady navždy,“ přeje si starosta František Horák.