Měli jsme místo u stolu i v srdci, říká pěstounka. Náhradní rodiny v Olomouckém kraji ale chybí

Téměř pět set dětí je aktuálně v evidenci náhradní rodinné péče v Olomouckém kraji. Pěstounů připravených přijmout dítě do rodiny je ale ročně přibližně dvacet. To je málo. I proto kraj ve spolupráci s dalšími organizacemi připravuje na začátek září osvětovou kampaň Týden (pro) pěstounství.

Loňský první ročník Dne (pro) pěstounství v olomoucké Pevnosti poznání navštívilo přibližně 450 lidí. Foto: Olomoucký kraj

Z trouby voní bábovka, okolo stolu běhají děti, a když to nejmenší zaškobrtne a upadne, dvě starší mu hned pomáhají vstát a hladí ho po hlavě. Že jde o pěstounskou rodinu, která pečuje o jejího nejmladšího člena teprve rok, znát není. „Máme dvě vlastní děti. Dcera má devět let, syn osm a Míšovi, kterého máme svěřeného do péče, je dva a půl,“ říká paní Barbora, která se svou rodinou žije v jedné z vesnic u Olomouce. Celé jméno si uvést nepřála.

Dlouhá cesta k dítěti

Nad tím, že by se postarali o dítě, které péči potřebuje, s partnerem přemýšleli dlouho. „Vždycky jsme o tom uvažovali. Když byly naše děti malé, běžela v televizi kampaň upozorňující na to, že pěstounů je málo a my se o to téma začali aktivně zajímat. Zašli jsme na orgán sociálně-právní ochrany dětí, takzvaný OSPOD, kde byla velmi ochotná paní, všechno nám vysvětlila a my si řekli, že do toho půjdeme,“ popisuje maminka a přidává, že celý proces trval asi dva roky. „Museli jsme na nějaký čas přípravy z osobních důvodů přerušit, ale obecně to obnáší řadu zjišťování, vyplňování, zprávy od lékaře, ze zaměstnání, další šetření udělal OSPOD v místě bydliště, na kraji jsme vedli rozhovory se sociální pracovnicí a s psycholožkou, ta mluvila i s našimi dětmi. Pak následovala odborná příprava a po tom všem jsme byli vybráni jako vhodná rodina pro dítě,“ přibližuje, čím museli jako žadatelé projít.

Cílem loňské akce Den (pro) pěstounství bylo ocenit stávající pěstouny za jejich péči o děti, které potřebují náhradní rodinu, i propagace náhradní rodinné péče. Foto: Olomoucký kraj

Zanedbaná péče

Michal do rodiny přišel z přechodné pěstounské péče, kde byl rok. Nejprve za ním jezdila Barbora s partnerem, později se přidaly děti, poté přijel on k nim. „Bylo to těsně před prázdninami a plynulo to samovolně. S dětmi jsme mluvili o tom, že k nám přijde chlapeček, moc se na něj těšily a od prvního dne ho milují. Do rodiny vplul naprosto přirozeně,“ usmívá se mladá maminka a chlapce se světlými kučeravými vlasy si bere na klín. Ve své biologické rodině strávil jen první půl rok svého života. Protože jeho matka se o něj nebyla schopná starat, jak měla, přešel do přechodné pěstounské péče a pak k náhradní rodině, kde žije rok. „S biologickou rodinou se stýkáme, kontakty se udržují, aktuálně jsou intenzivní,“ říká paní Barbora.

Pěstounů je podle ní stále málo. Cesta není jednoduchá a možná pak rodiny nevytrvají, přemýšlí. Opuštěných dětí je ale pořád hodně. Spolu s partnerem teď zvažují, že by mohli domov poskytnout i dalšímu dítěti. „Přáli jsme si vždycky velkou rodinu a je fajn dát domov dětem, které nemají to štěstí u někoho vyrůstat. My jsme místo u stolu i v srdci měli a stále máme. Zvažujeme tak i další dítě,“ doplňuje.

Nedostatek náhradních rodičů

Tak jako ve zbytku republiky, i Olomoucký kraj se potýká s nedostatkem náhradních rodičů – pěstounů. „Ročně máme k dispozici asi dvacet rodin připravených přijmout do rodiny dítě. V tomto počtu jsou jak nově zařazení žadatelé o pěstounskou péči, tak také ti, kteří již o svěřené dítě pečují a požádali o zprostředkování pěstounské péče k dalšímu dítěti,“ vysvětluje Veronika Nohavicová z odboru sociálních věcí krajského úřadu. Sama přiznává, že proces se může lidem zdát zdlouhavý a náročný, ale je potřebný. „Hlavně kvůli zjištění, ať už pro nás nebo pro ně samotné, zda pěstounství je pro dané osoby a jejich rodinu správnou cestou, a zda by tito lidé byli schopni poskytnout dětem přicházejícím do náhradní rodinné péče potřebnou péči a pomoc. Být pěstounem nemusí být vždy jednoduché, děti mají různé zážitky, svá specifika, potřebují častokrát odbornou pomoc, mohou mít kontakty se svou biologickou rodinou,“ upozorňuje na možná úskalí.

Pěstounská péče v Olomouckém kraj

  • počet obyvatel v roce 2018: 633 178
  • počet pěstounů ke konci roku 2018: 859, z toho 628 příbuzných – dle informací z MPSV je zhruba 65 % veškeré pěstounské péče příbuzenské a pouze asi 35 % zprostředkované krajskými úřady
  • počet svěřených dětí ke konci roku 2018: 863

Týden pro pěstounství

Celkově bylo v polovině léta v evidenci Krajského úřadu Olomouckého kraje 499 dětí, z toho 110 dětí je předškolního věku, 170 dětí je ve věku 15 let a výše. „Z tohoto počtu máme aktuálně 201 děvčat a 298 chlapců. Obecně lze říci, že nejvíce nám chybí náhradní rodiče pro děti minoritního či smíšeného etnika, pro děti s handicapem, pro děti sexuálně zneužité, pro děti hodně zanedbané, vývojově opožděné, pro sourozenecké skupiny dětí či děti starší 6 let,“ upozorňuje Nohavicová. „Ne všem dětem z celkového počtu v naší evidenci je v danou chvíli potřeba či vhodné nové rodiče najít,“ říká zároveň. Právě kvůli nedostatku náhradních rodin chystá Olomoucký kraj týden věnovaný pěstounské péči, konat se bude od 9. do 15. září.

Týden pro pěstounství se v Olomouckém kraji v sedmi obcích a městech.

Program zahrnuje Olomouc, Slatinice, Šumperk, Mohelnici, Přerov i Jeseník. Pořadatelé připravují dny otevřených dveří, výstavu fotografií s tématikou náhradní rodinné péče, ale taky setkání s předáním osobních zkušeností pěstounských rodin. Hlavní den pak bude v neděli 15. září v areálu Korunní pevnůstky v Olomouci, na programu budou soutěže, zábavné atrakce i odborný program. Všechny informace k této akci i k pěstounské péči jsou uvedené na webu www.rodinajeok.cz.