Do Evropy přijíždí špičkový thajský orchestr. Zastaví se i v Olomouci

Bangkok Opera Foundation představuje na evropském turné svůj cenami ověnčený mládežnický orchestr Siam Sinfonietta. V první polovině září postupně navštíví osm evropských měst – Olomouc, Piešťany, Bratislavu, Budapešť, Prahu, Mnichov, Bayreuth a Baden-Baden. U dirigentského pultu se vystřídají Somtow Sucharitkul, nejznámější thajský umělec, Trisdee na Patalung, rezidentní dirigent v Bangkok Opera, a Voraprach Wongsathapornpat, mladý nadějný skadatel a dirigent.

Siam Sinfonietta vystoupí v Olomuci 6. září. Foto: Festa Musicale

Mládežnický symfonický orchestr Siam Sinfonietta pracuje pod vedením dvou generačně odlišných dirigentů. V roce 2010 ho založil skladatel, dirigent a spisovatel Somtow Sucharitkul spolu s mladým dirigentem Trisdeem na Patalung pod záštitou Bangkok Opera Foundation. „Toto výběrové stipendijní hudební těleso sdružuje nejtalentovanější mladé thajské instrumentalisty ve věku od dvanácti do pětadvaceti let. V orchestru se pracuje podle jedinečné výukové metody vyvinuté zakladatelem a uměleckým vedoucím, panem Sucharitkulem,“ uvedl ředitel spolku Festa Musicale Marek Klimeš, který turné produkčně zajišťuje.

Úspěchy po celém světě

Žáci se v orchestru kromě tradiční hudební výuku učí o skladbách i historický, kulturní nebo interpretační kontext. Mladí hráči navíc nabírají zkušenosti z různých světových koncertních sálů. Orchestr hrál například ve vyprodaném sále newyorské Carnegie Hall a mnichovském Prinz Regententheater, dále v berlínském Konzerthaus, v pražském Klementinu, kalifornské Disney Hall či v Emirates Palace v Abu Dhabi. „O dosažené úrovni orchestru vypovídá řada ocenění, která za dobu svého působení získal. Mezi nejcennější výhry patří první cena z mezinárodního mládežnického festivalu Summa Cum Laude ve Vídni v roce 2012,“ připomněl Klimeš. O rok později uspěl Siam Sinfonietta v USA, když získal zlatou medaili na Los Angeles International Music Festival. Další tři prvenství slavil na festivalech konajících se v Carnegie Hall – Sounds of Summer Festival (2014), Sounds of Spring Festival (2016) a New York International Music Festival (2018). Dosud absolvoval čtyři velká evropská turné a jedno americké.

Kompozice krále Rámy IX

Orchestr pravidelně spolupracuje s dalšími tělesy Bangkok Opera Foundation – se Siam Philharmonic Orchestra například uvedl thajskou premiéru Mahlerovy Symfonie č. 3, se Siam Opera připravil několik operních představení (Salome R. Strausse nebo Madama Butterfly G. Pucciniho). Ve svém repertoáru má symfonie Beethovena, Brahmse a  většinu Mahlerových, dále díla z první poloviny 20. století – Stravinského Svěcení jara, Bartókova Podivuhodného mandarína, Ivesovy Tři místa v Nové Anglii či Coplandovo Apalačské jaro a mnoho dalších. Uvádí však také řadu soudobých thajských kompozic – jak skladatelské počiny svých dirigentů, tak také krále Rámy IX.

„Do Evropy tentokrát přiváží dvě světové premiéry – skladbu Restoration Trisdeeho na Patalunga a suitu z opery Helena Citronova Somtowa Sucharitkula. Na opeře, jejíž libreto vychází z životního příběhu slovenské židovky, která díky milostnému románku s nacistickým dozorcem přežila Osvětim, pracuje Sucharitkul několik let. Dosud stačil vydat vlastní libreto,“ řekl produkční turné. Všechna premiérovaná díla budou poprvé uvedena v Olomouci. Všech vokálních partů koncertního programu se zhostí sopranistka Sassaya Chavalit, která nyní působí převážně v Salcburku.

Do Evropy přiváží Siam Sinfonietta dvě světové premiéry. Foto: Festa Musicale

Řada dalších thajských kompozic u nás ani na Slovensku neměla šanci dosud zaznít, do programu se tak dostalo hned několik evropských premiér. Thajskou současnou hudbu doplní převážně díla 20. století (Webern, Berg, R. Strauss, Ligeti). Orchestr se ovšem předvede i v osvědčených skladbách světových pódií (Mozart, Wagner, Dvořák). Každý koncert bude svým programem jedinečný.

Pražský koncert se bude konat ve spolupráci s Novoměstskou filharmonií, neprofesionálním symfonickým orchestrem z Nového Města nad Metují. Orchestr vede od roku 1998 Jaroslav Rybáček. V Praze představí velmi pestrý program – od. G. Bizeta přes D. Šostakoviče a S. Prokofjeva až po známé melodie z filmu Forrest Gump A. Silvestriho. S mladými symfoniky se na jednom pódiu navíc představí sólista a koncertní mistr Symfonického orchestru Českého rozhlasu Petr Zdvihal, v jehož podání zazní známé Cikánské melodie Pabla de Sarasateho.

PLÁN TURNÉ   

6. 9. Olomouc – Reduta, 19.00
7. 9. Piešťany – Dom umenia, 20.00
8. 9. Bratislava – Komorné štúdio Slovenského rozhlasu, 17.00
9. 9. Budapest – Nádor Terem, 19.00
12. 9. Praha – Sál Martinů, 19.30
13. 9. München – Gasteig, 20.00
15. 9. Bayreuth Stadtkirche, 20.00
16. 9. Baden-Baden Kurhaus, 20.00

Více informací na:
www.festamusicale.com
www.operasiam.com