Tramtarie plánuje stavět u stadionu Sigmy nové divadlo

Olomoucké Divadlo Tramtarie představilo plán postavit novou budovu. Stávající zázemí ve Slovanském domě už je malé, soubor si proto vyhlédl prostor nedalekého ASO parku. Není ale jisté, zda k výstavbě na městském pozemku dojde.

Soubor Tramtarie zamýšlí stavbu nového divadla s větší kapacitou, než má dnes v nedalekém Slovanském domě. Zdroj: Divadlo Tramtarie

Stavba u Androva stadionu na místě bývalé měšťanské střelnice, která koncem 90. let vyhořela, je navržena jako víceúčelová. Za nápadem stojí manažer divadla Jiří Krliš. „Komplikace se současným prostorem řešíme už několik let a je to stále aktuálnější téma. Po několika neúspěšných pokusech přestěhovat divadlo na jiné místo ve městě, jsme se rozhodli pro stavbu zcela novou. Tramtarie je divadlo, které mají lidé rádi a rádi se do něj vrací. Proto si zaslouží jiné prostory, více vyhovující, na úrovni a s větší kapacitou pro větší spokojenost diváků i herců,“ řekl Krliš. Tramtarie má dnes kapacitu sedmdesát míst a představení jsou vyprodaná i dlouho dopředu.

Architektonická studie podpořená Olomouckým krajem navrhuje novostavbu jako třípatrovou budovu. Po konzultacích s památkáři se její objem zhruba podobá původní historické střelnici. Architekt počítá i s jedním podlažím pod zemí.
Multifunkční sál v přízemí má pojmout 120 až 150 návštěvníků. Součástí foyeru by měla být kavárna a toalety pro diváky i návštěvníky parku, šatna a pokladna. V neveřejné části je navržen sklad kulis a dvě kanceláře.

Novostavba by mohla vyrůst v místě, kde bývala měšťanská střelnice. Foto: O. Zuntych/Hospodářské noviny

V prvním patře počítá studie s denní místností a šatnami pro herce. Druhé, méně rozsáhlé patro patří menším skladům a zkušebně, která může posloužit i jako sál. V posledním patře je umístěná vzduchotechnika, technická místnost a provaziště. Podzemní podlaží je zamýšlené pro sklady a prostor pro případné zajíždění části podia. Hlavní vstup do divadla je řešen lávkou tak, aby se co nejméně zasahovalo do stávající zeleně v parku. Nová budova počítá také s letní scénou. Náklady divadlo odhaduje na 90 milionů korun.

Záměr však naráží na územní plán města, který by se musel v daném místě změnit. „Zatím takové využití nedovoluje. Patřím k podporovatelům Divadla Tramtarie a jsem rád, že v Olomouci jsou, ale uskutečnění jejich projektu v ASO parku mi nepřijde šťastné. Podle mě to není realizovatelné,“ uvedl náměstek olomouckého primátora Aleš Jakubec.

Na radnici má na starosti územní rozvoj a zpráva, že chce někdo stavět v městském parku, ho překvapila. „Když někdo představí, že chce na pozemcích města takovou stavbu, není to šťastné. Pokud se bavíme o této lokalitě a co by tam mohlo vzniknout, mohlo by to být spíše předmětem architektonické soutěže,“ dodal Jakubec.