Šternberk jako skokan roku. V žebříčku obcí postoupil o 78 míst

Téměř z chvostu celkového pořadí až do jeho lepší poloviny. Pozoruhodný skok se podařil během jediného roku Šternberku na Olomoucku v hodnocení projektu Obce v datech. Ten porovnává pomocí řady kritérií kvalitu života ve více než dvou stovkách obcí.

Letecký snímek Šternberku. Foto: archiv Hanáckých novin

Šternberk se ze 165. příčky v premiérovém loňském ročníku posunul na letošní 87. pozici. Lépe už si ze všech hodnocených sídel vedla pouze Přelouč (posun ze 149. na 61. místo).

Index kvality života projektu Obce v datech porovnává veřejně dostupná data v oblasti zdraví, materiálních podmínek a vztahů mezi lidmi ve všech 206 českých a moravských obcích s rozšířenou působností. První příčky pomyslného žebříčku letos obsadily stejně jako v loňském roce Říčany a Praha. Třiatřicáté bylo jako nejlepší ze středomoravského regionu krajské město Olomouc, do deváté desítky se srovnaly Hranice (84.), Šternberk (87.), Mohelnice (89.) a Litovel (90.).

Více lékařů a úspěchy studentů

Podle starosty Šternberka Stanislava Orsága pomohly jeho městu k druhému největšímu skoku pořadím zejména dva faktory. „Jednak zlepšená dostupnost lékařské péče díky novým ordinacím a pak také kvalita středního školství ve městě, čemuž pomohli studenti našeho gymnázia svými úspěchy při skládání státních maturit. V těchto ukazatelích jsme podle hodnotitelů vynikali především,“ uvedl Orság.

Originální provedení školky ve Šternberku. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Na indexu Obce v datech jej zaujala především komplexnost hodnocení. „Skládá se z mnoha dílčích kritérií a neomezuje se pouze na hlediska veřejné správy či míry zadlužení jako některé podobné žebříčky. Na zřetel bere třeba i dostupnost práce nebo bydlení, dopravní obslužnost, kvalitu základního a středního školství nebo spolkový život v obci,“ vypočítal šternberský starosta.

Přestože jej mimořádný skok pořadím těší, jeho význam nepřeceňuje. „Každým rokem se účastníme několika podobných anket. Někdy se v nich umístíme vepředu, pak zase vzadu a mnohdy to záleží třeba jen na drobnostech, jako je přidání dvou vlakových spojů či vznik jedné lékařské ordinace. Navíc hodnocení kvality života je vždy velmi subjektivní, zvlášť když se srovnávají společně velká a malá města,“ řekl s dovětkem, že někomu se nejlépe žije v malém a klidném městečku poblíž hranic uprostřed přírody, jiný preferuje Prahu s jejím kulturním, společenským a sportovním vyžitím a většími pracovními příležitostmi. „Pro mě je nejdůležitější, co říkají místní lidé, zda se k nám stěhují noví, nebo naopak odcházejí,“ zdůraznil Orság.