Obnovená zdravotnická škola má v Přerově otevřít příští rok

Výchova budoucích zdravotníků se vrací do Přerova. Ve spolupráci s městem, Olomouckým krajem a církví zde plánuje v roce 2020 otevřít první třídu vyšší odborné školy společnost Agel.

Dohodu o podpoře vyšší odborné školy pro zdravotní sestry v Přerově podepsali (zleva) předseda představenstva společnosti Agel Aleš Herman, hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk, arcibiskup olomoucký Jan Graubner a primátor Přerova Petr Měřínský. Foto: Ondřej Zuntych/Hanácké noviny

Zúčastněné strany spolupráci stvrdily v polovině srpna podpisem memorandu v sídle hejtmanství. „Memorandum má základní preambuli, ve které chceme posunout kvalitní vzdělávání zdravotního personálu. Je pro nás zárukou vysoce kvalifikované péče o pacienty,“ podporuje vznik VOŠ hejtman Ladislav Okleštěk (ANO).

Společnost Agel už provozuje zdravotnickou školu v Českém Těšíně a Ostravě. „Je velmi málo lékařů i středního zdravotnického personálu. Optimální cestou, jak si do budoucna zabezpečit chod našich zdravotnických zařízení napříč kraji, je vychovávat uchazeče o toto náročné povolání ve svých školách a v průběhu studia je vzít do procesu ošetřovatelství,“ řekl předseda představenstva společnosti Agel Aleš Herman.

Ve školním roce 2020/2021 podle něj Agel otevře jednu třídu pro třicet uchazečů, v případě zájmu může v dalších letech počty navýšit. „V celé České republice není zdravotnický personál. Ve velkých městech chybí zdravotní sestry, v menších městech a aglomeracích spíše lékaři. Chceme přes naše školy vědět, jaký bude zhruba nástup nových zdravotních asistentů, laboratorních asistentů a zdravotních sester,“ uvedl Herman.

Stipendium pro budoucí zaměstnance

Škola bude zaměřená na výuku budoucích zdravotních sester, zdravotních asistentů, laborantů, a laboratorních asistentů. Nabízet jim bude stipendium, pokud po studiu nastoupí v nemocnici společnosti Agel. „Pokud se rozhodne ho nečerpat, žádný závazek neplyne, může nastoupit do jakéhokoli zařízení,“ dodal Aleš Herman. V regionu lze nastoupit v zařízení v Prostějově, Přerově a Šternberku.

Budova, v níž by se měli od školního roku 2020/2021 učit budoucí zdravotníci, je z roku 1975 a původně sloužila jako Dům politické výchovy. Později v ní bylo odloučené pracoviště Střední zdravotnické školy Hranice. Zdroj: www.prerov.eu

Výuka se vrátí do budovy na náměstí Přerovského povstání, kterou do roku 2017 využívala střední zdravotnická škola. „Když Olomoucký kraj před dvěma lety zrušil pobočku střední zdravotní školy v Přerově, považovali jsme to za nešťastné řešení. Proto jsme rádi, že vznikl projekt vyšší odborné školy, ke kterému jsme se připojili,“ uvedl přerovský primátor Petr Měřínský (ANO).

Město nechá objekt opravit, nyní připravuje projektovou dokumentaci. Hotová má být na podzim. „Poté proběhne výběrové řízení a na začátku příštího roku by měla začít rekonstrukce, která by měla skončit o prázdninách. Všechny naše kroky směřují k tomu, aby budova byla připravena k výuce již od školního roku 2020/2021,“ doplnil Měřínský k investici za deset milionů korun.

S etickou výchovou pomůže církev

Na výuce se bude podílet i olomoucké arcibiskupství, které se předtím podílelo na přípravách založení církevní zdravotní školy. „Dělali jsme pro to nějaké kroky, ale ve chvíli, kdy jsem přišli žádat kraj o doporučení a zjistili jsme, že je tu i jiná iniciativa, jsme ustoupili od našeho nápadu a přidali se k tomu, co je možné vytvořit společně,“ sdělil arcibiskup Jan Graubner. „Z naší strany chceme škole nabídnout pomoc při duchovní formaci a etické výchově. Zdravotnictví je obor, kde je důležitá nejen medicínská znalost a schopnost, ale i lidský přístup. Protože zvlášť nemocný člověk je na to hodně citlivý,“ podotkl Graubner.