V muzeu chtějí opravit žentour a ukázat, jak se hospodařilo

Téměř stoleté pohlednice, historické sklenice, ale hlavně zemědělské stroje z dob našich babiček. Muzeum zemědělské techniky ve Velkém Újezdu na Olomoucku je samý poklad. Ve větším se představilo v polovině srpna v době hodových oslav, po předchozím objednání je ho ale možné navštívit i jindy.

Nejen staré hospodářské stroje, ale i historická vozidla nabídl den otevřených dveří v Muzeu zemědělské techniky ve Velkém Újezdu. Foto: archiv muzea

Možnost podívat se do muzea využilo okolo čtyř stovek zájemců. „Akce dopadla dobře. Jednak vyšlo počasí a také přijeli kamarádi s veterány, k vidění tak byly třeba stabilní motory v chodu. Dorazily ale i aerovky, tatry, motorky značky Jawa či Indian. Další kamarád přivezl retro kola, skládačky, kola, která byly v šedesátých, sedmdesátých letech. Pro děti jsme připravili možnost vyzkoušet si praní na valše, mletí, čištění obilí na fukaru,“ pochvaloval si kurátor muzea a sběratel Jan Coufal.

Nabídek je dost, sbírka může růst

Sbírky v muzeu se každoročně rozšiřují, letos měli návštěvníci možnost vidět historické pivní či limonádové sklenice a taky památeční hrníčky ze svatých míst. „Zveřejnili jsme část tiskopisů, odborné časopisy, prospekty, modlitební knížky, pohlednice z dvacátých a třicátých let minulého století let. Dalo se jimi listovat a prohlédnout si je,“ popsal Coufal. Už teď má plán na další exponáty. Podařilo se mu například sehnat chybějící součásti k žentouru, tedy stroji sloužícímu v zemědělství k pohonu jednoduchých mlátiček, řezaček, šrotovníků. „Chtěl bych to zkompletovat a na něj některé stroje napojit. Aby lidé měli představu, jak to fungovalo,“ vysvětlil. Výhodou dne otevřených dveří je pro Jana Coufala i to, že dost lidí muzeu nabídne nové kusy. „Mám teď spoustu nabídek, takže dovážím zase další věci, které nám chybějí nebo doplňují naši sbírku. Díky tomu mám nové přírůstky. Jsou odsud z regionu, ale třeba na žentour mám nabídku až z Karlových Varů. Je to zajímavý kousek, takže pojedeme přes celou republiku,“ vysvětlil.

Správci muzea sbírají předměty a stroje dvacet let, dohromady mají v evidenci na 1 200 položek. Foto: archiv muzea

Stovky exponátů pod jednou střechou

Sbírka muzea čítá desítky strojů a nástrojů zemědělské a potravinářské výroby od jednoduchého nářadí denního života až po složité unikátně technicky řešené stroje. Správci muzea si dali za cíl zachránit co nejvíce možných exponátů pro poučení dalším generacím. „Loni jsme připravili rozšířenou expozici a stále ji zdokonalujeme. Muzeum jsme v Újezdu otevřeli před pěti roky, celkově pak sbíráme dvacet let. Hlavní dík ale patří panu Milanu Naswettrovi, který poskytl tyto prostory a finance,“ vyzdvihl Coufal.

Dřív ruční práce, dnes atrakce. Ve Velkém Újezdu ukázali staré postupy zpracování obilí. Foto: archiv muzea

Ve sbírce je nyní zaevidováno okolo 1 200 položek, dalších asi tři sta je před renovací. Kdo by se chtěl do muzea podívat, musí se předem domluvit. „Prohlídky jsou na objednávku, areál není vybavený tak, aby se tady lidé mohli volně pohybovat. Ale ve všední den to není problém. Stačí se jen den dopředu objednat na moje telefonní číslo, které je uvedeno na stránkách Muzea zemědělské techniky Velký Újezd,“ doplnil sběratel.