Výstavba nových bytů na Olomoucku raketově roste. S ní i ceny

Tempo nové bytové výstavby ještě narostlo. V Olomouckém kraji se dostavělo 1 055 bytů, což je oproti prvnímu loňskému pololetí nárůst skoro o šedesát procent. Na Olomoucku evidovali statistici za první polovinu letošního roku 594 dokončených a 683 rozestavěných nových bytů.

Jedním z bytových projektů v Olomouci je Nová Sladovna u nádraží Olomouc-Nová Ulice. Foto: Adam Fritscher/Hanácké noviny

Výrazně se zvýšil především počet dokončených bytů v bytových domech. Podle odborníků na reality hýbe trhem s nemovitostmi především mohutná výstavba v rámci developerských projektů v Olomouci. I přes její nárůst však ceny neklesají, naopak stále mírně stoupají.

„Aktuálně je pohyb na realitním trhu značný. V řádu zhruba jednoho roku jsme zaznamenali obrovský nárůst nabídky v oblasti novostaveb. Tento jev ovlivňuje cenu starších nemovitostí, které šly v posledních letech prudce nahoru,“ potvrdil trend ředitel olomoucké realitní kanceláře Dachi Marek Novotný.

S jeho slovy souhlasí i zástupci dalších realitních kanceláří působících na Olomoucku. „V letech 2019 a 2020 bude jen v krajském městě dokončeno zhruba dva tisíce bytů, což je více než za posledních deset let dohromady. Zájem o byty přitom stále je, takže na trhu se to nijak negativně neprojevuje. Důvodem je kvalita života v Olomouci, zvyšující se kupní síla a s tím související investice do nemovitostí. Novým trendem je silný kupní potenciál bývalých studentů, kteří v Olomouci zůstávají po škole, a také to, že rodiče často kupují byt svým dětem, které tu teprve studovat budou,“ vysvětlil Tomáš Musil z vedení olomoucké společnosti Musil Reality.

Nové etapy developerských projektů jsou draží

Se zvyšující se nabídkou nových bytů by možná mnozí zájemci o vlastní bydlení očekávali postupný pokles cen, opak je ale pravdou. „Spekulace o významném propadu cen nemovitostí v Olomouci se vedou už nějakou dobu. Žádný prudký pokles jsme však prozatím nezaznamenali, a to jak v rámci developerských projektů, tak ‚secondhandových‘ nemovitostí,“ konstatovala realitní poradkyně RK Dachi Anna Opluštilová.

Holandská čtvrť v Olomouci je příkladem dlouhodobého projektu, který neměl s poptávkou problém. V období 2013-2018 vyrostlo na rozhraní městských částí Neředín a Řepčín v pěti etapách devět bytových domů s 575 byty. Zdroj: www.dachi.cz

Podle ní je momentálně cítit, že někteří klienti a investoři vyčkávají a prodeje nejsou tak rychlé. „Na trhu jdou ceny ale stále vzhůru. Sice ne tou světelnou rychlostí jako přibližně před dvěma lety, přesto však pomalinku krok za krokem. U ‚secondhandových‘ nemovitostí nyní alespoň stagnují ceny panelových bytů, které narazily na strop. U developerských projektů probíhajících po etapách jde ale každá další etapa na trh s mírným navýšením ceny za metr čtverečný,“ řekla Opluštilová.

Trvající poptávka po nových bytech, dobrá ekonomická situace a rozumné úrokové sazby u hypoték jsou podle ředitele Hanácké realitní kanceláře Petra Korytara hlavními důvody, proč se ceny kolem 50 tisíc korun na metr čtverečný u standardních nových bytů drží již od loňského roku bez tendence klesat. „Otázkou ale je, jak dlouho ještě poptávka vydrží a ekonomice se bude dařit. Pak může mezi developery dojít k většímu konkurenčnímu boji, protože jejich hlavním zájmem je samozřejmě především volné kapacity obsadit,“ zhodnotil Korytar.

Stovky bytů ještě nestojí a už jsou rezervované

Podle údajů Českého statistického úřadu představovalo 1 214 zahájených bytů v prvním letošním pololetí v Olomouckého kraje meziroční nárůst o 160 bytů. Oproti loňsku je to o 15 procent více. Největší procentní nárůst sice zaznamenalo Jesenicko, v absolutních číslech to ovšem znamenalo pouze 41 nově budovaných bytů oproti pěti v první půlce loňského roku. Se stavbou nejvíce bytů se tradičně začalo na Olomoucku – většina z 683 chystaných bytových jednotek je zde soustředěna do nových bytových domů.

„V rámci Olomouce je výstavba developerských projektů doslova šokující. Většina jich má několik etap, ve kterých nacházíme stovky nově vybudovaných bytů. Poptávka ale pořád je. A to přesto, že projekty, které jsou v tuto chvíli dostupné a je možné je rezervovat, mají ve většině případů předpokládaný termín kolaudace až v roce 2021. Nicméně zájemci o bydlení obvykle nejsou zvyklí pracovat s tak velkým časovým předstihem Oproti tomu již stojící byty, i když vyžadující částečnou rekonstrukci, mají jednu obrovskou výhodu a to možnost nastěhování se v dohledné době,“ zmínil Marek Novotný.

V Olomouci se teď prodává velké množství projektů s výstavbou rozplánovanou do několika kroků. Lze tedy dobře zjistit, kdy, kolik a jaké byty půjdou na trh. I přesto se nedá úplně přesně říct, zda je v současnosti vhodnější nemovitosti kupovat, prodávat nebo s případnou transakcí počkat na lepší časy. „Záleží, o jakou nemovitost se jedná. Jestli jde o panelový byt, rodinný dům, novostavbu, developerský projekt těsně po kolaudaci nebo pozemek. Každý typ nemovitosti se v určitou chvíli nějak chová a odborník se zkušenostmi by měl být schopný alespoň částečně predikovat směr, kterým se určitá oblast bude v nejbližší době ubírat,“ podotkl Novotný.