Sáhnout si na graficky unikátní knížku je zážitek. LITR je jiný knižní veletrh

Studentské projekty mnohdy zůstanou jen na papíře, a pokud se je podaří zrealizovat, tak málokdy osloví široké spektrum návštěvníků. Existují ovšem výjimky a jednou z nich je LITR. Originální festival autorských a uměleckých publikací, který vzešel ze semináře na Univerzitě Palackého, se v Olomouci pořádá pravidelně na podzim. Zaměřuje se na publikace vydávané malými nezávislými nakladateli nebo vlastním nákladem s často omezenou distribucí. Organizátoři zároveň poskytují prostor výtvarníkům a nakladatelům.

Od tradičních knižních veletrhů se LITR se dost liší. Soustředí se více na formu než na obsah. Foto: archiv LITR

Program letošního pátého ročníku se koná na Konviktu Univerzity Palackého. Návštěvníci se mohou těšit na autorské publikace, magazíny, ilustrované knihy, komiksy, originální kancelářské a výtvarné potřeby či experimenty. Stánky doplní workshopy a speciální výstavy. „Žádný podobný tvar v Olomouci a okolí neexistuje. Svým zaměřením je sice LITR knižní veletrh, ale pojali jsme to po svém, spíše jako multižánrový festival, takže jsou zde zastoupené koncerty a výtvarné umění,“ naznačil kurátor Alexandr Jančík, který byl u počátků založení akce.

Právě výstavy jsou důležitou linií festivalu. „V pátek 20. září zahájíme LITR vernisáží a koncertem. Centrum dění bude ve třetím patře na Konviktu.  Důležitá je pro nás práce s grafiky a výtvarníky. Ti se letos zaměří i na výzdobu prostor,“ řekl Jančík. Vysvětlil, že jsou i po pěti letech existence stále zvyklí pracovat s nízkým rozpočtem.

Forma nad obsahem

Nízkonákladový festival v minulosti zapojil do výzdoby palety, pro letošní ročník chystají Konvikt přikrášlit zahradním nábytkem a dřevěnými lavicemi. Zhruba třicet stánků nabídne autorské tisky, dětské publikace, sešitky a různé výrobky zaměřené na papír, zařazena jsou i klasická nakladatelství.

Originální akci mohou návštěvníci zažít od 20. do 22. září na Konviktu v Olomouci. Foto: archiv LITR

Návštěvníci přicházejí napříč Olomoucí. „Zaměření na publikum je poměrně širokospektrální, často přichází celé rodiny, které se zapojují do našich workshopů. O knihy je zájem zejména proto, že se jedná o jedinečnou příležitost sáhnout si na graficky unikátní publikace,“ vysvětlil Alexandr Jančík. V loňském roce se dle organizátorů během víkendu protočilo na tisíc návštěvníků.

Svým způsobem je LITR opakem knižních veletrhů. „Ty se soustředí více na literaturu a na obsah knih, u nás ale převládá forma. V tomto ohledu se na Moravě jedná o ojedinělou událost,“ dodává Alexandr Jančík s tím, že na LITRu potkáte spíše výtvarníky a ilustrátory.

LITR je knižní veletrh připomínající svým pojetím multižánrový festival. Foto: archiv LITR

Vedlejší linií veletrhu jsou právě výstavy. Hned tři projekty nachystá Matěj Smetana, jeden z konceptuálních umělců současné generace. „Jeho tvorba bude k vidění v Galerii XY, na videopanelech Muzea umění Olomouc a na Konviktu,“ upřesnil Jančík. Matěj Smetana pracuje s písmeny ve veřejném prostoru v podobě živě generované animace. Písmena, která připomínají zvířátka, se vyvíjejí, žijí a umírají. Na Konviktu chce vytvořit nápis z kulhajících písmen, v Galerii XY vystřídají písmena číslice aplikované na digitálkách.

LITR SE KONÁ OD PÁTKU 20. DO NEDĚLE 22. ZÁŘÍ

Tipy z programu:

Grafické papíry – workshop přímo v zázemí olomoucké společnosti Grafické papíry, která ukáže různé techniky své práce a nabídne možnost si v rámci festivalu vyrobit vlastní fotoalbum nebo se naučit techniku horké ražby. 

Matěj Smetana – konceptuální umělec chystá výstavu v Galerii XY na Dolním náměstí, na Konviktu i na videopanelech Muzea umění Olomouc.

Roe Retterová – workshop potisku vlastního textilu nejrůznějšími kreativními technikami

Nejkrásnější české knihy – výstava nominovaných a vítězných knih ze soutěže o nejkrásnější české knihy pořádaná ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví

Juliána Chomová – workshop pro děti, kde si návštěvníci vyrobí papírové objekty a vytvoří vlastní hravý svět