Pro dostavbu Červeného kostela se chystá sbírka starých knih

Červenou dominantu centra Olomouce čeká rekonstrukce. Veřejnosti uzavřený kostel na třídě Svobody sloužil Vědecké knihovně jako archiv, nově bude hostit kulturní akce a s budovou ředitelství ho propojí moderní přístavba. Podle hejtmanství, které je investorem více než stomilionové akce, by mohl prostor otevřít ještě letos.

Průhled mezi ulicemi Bezručova a Tylova nový objekt nenaruší. Zdroj: ateliér-r

Kostel obložený terakotou byl dokončen v roce 1902. Do roku 1945 sloužil německým evangelíkům, po válce českým a v roce 1957 byl odsvěcen. Od té doby v něm byly uložené knihy a lidé dovnitř až na výjimečné prohlídky nemohli. „Jde o dominantu a byla by škoda kostel využívat jako skladiště. Pro Vědeckou knihovnu jsme vybudovali nový velkokapacitní archiv, otevíral se letos na jaře. Chceme, aby se v kostele konaly kulturní akce a stal se významným místem pro všechny Olomoučany i obyvatele Olomouckého kraje,“ vysvětlil hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk důvody rekonstrukce.

Sál pro dvě stě lidí

Architekti počítají při úpravách i s moderní přístavbou, která by měla spojit kostel se sídlem ředitelstvím Vědecké knihovny. Místo v ní najde kavárna, krajské informační centrum a recepce knihovny. „Kostel by měl sloužil pro různé společenské a kulturní akce, jeho kapacita je okolo dvou set míst. Na přístavbě se mi líbilo, že je vzdušná, otevřená,“ řekl hejtman. Ostatně takové byly i podmínky Národního památkového ústavu. Stejně jako zachování průhledu mezi ulicemi Bezručova a Tylova. „Architektonický návrh byl hodně složitý, přístavby ke kostelům nejsou běžné. Tahle bude prosklená, takže nedojde k uzavření prostoru. Do budoucna bychom chtěli, aby jednu ze stěn tvořily staré knihy. Opatřit bychom je mohli třeba formou sbírky – bude jich potřeba zhruba 850 metrů,“ dodal autor architektonické studie Miroslav Pospíšil z olomouckého ateliéru-r.

Architekti zamýšlejí vytvořit jednu ze stěn dostavby Vědecké knihovny v Olomouci z knih. Zdroj: ateliér-r

Práce odhadem na dva roky

Hejtmanství teď chystá výběrové řízení na zhotovitele. Jakmile vybere firmu, začne se pracovat. Rekonstrukce s rozpočtem 100 až 130 milionů korun by měla trvat zhruba dva roky. „Předpokládáme, že výběrovým řízením se nám podaří částku lehce snížit. Hlavně nám ale jde o to, aby stavba byla provedená kvalitně a lidé měli přístup do nových prostor co nejdříve. Budeme zkoušet i dotační peníze. Pokud to nepůjde jinak, bude to na bedrech kraje, ale věřím, že se to povede,“ doplnil Okleštěk.

Olomouc i hejtmanství získají přestavbou budovy kostela nové místo pro kulturu. Zdroj: ateliér-r