Jazzové špičky se potkají v Přerově. Festival má ve světě jméno

Některé přicestují z Prahy, jiné dokonce přes Atlantik. Osobnosti hudební jazzové scény zavítají na šestatřicátý Československý jazzový festival, který se koná od 23. do 26. října v Městském domě v Přerově. Vstupenky jsou již v předprodeji a začínají na ceně 380 korun.

Americké a české muzikanty spojí v Přerově jazz. Jedna z nejvýznamnějších hudebních událostí v regionu nabídne opět špičkový program – v loňském roce tleskal vyprodaný sál Victoru Wootenovi (vlevo). Foto: Petr Dvořák

Hudební festival se ve svém zaměření řadí již několik let k těm nejvýznamnějším v republice. V minulosti vystoupili na podiu držitelé cen Grammy. „Program jsme poskládali i s ohledem na finanční rozpočet, který se oproti loňskému roku opět snížil, a to i přesto, že jsme obstáli v dotacích,“ uvedl ředitel a dramaturg festivalu Rudolf Neuls.

Po tři večery bude Městský dům v Přerově centrem dění. Ve čtvrtek zazní známé filmové jazzové melodie v podání The Loop Jazz Orchestra. „Kapela je složená z členů Českého národního symfonického orchestru včetně šéfa Jana Hasenöhrla. Bude to příjemná muzika pro všechny,“ řekl Rudolf Neuls. Následovat bude slovenský basista Juraj Griglák, který se na pódiu setká s dalšími hudebníky, včetně světoznámého amerického bubeníka známého pod jménem Poogie Bell. „Je to moje slabost, sám jsem se bicím léta věnoval,“ podotknul Neuls. Večer uzavřou čeští Monkey Business.

Marek Urbánek doma

Páteční večer zahájí Lukáš Oravec se svým kvintetem, kde hrají hned dva zahraniční hosté. Vystřídá je české uskupení Jazz Dock Orchestra, které poskládali mladí muzikanti při jazzovém klubu v Praze na Smíchově. „Jako host s nimi vystoupí přerovský rodák Marek Urbánek, který je v současnosti jeden z nejslavnějších bubeníků v republice,“ řekl Rudolf Neuls. Překvapením podle něj bude mladá Američanka Camille Thurman. „Velmi dobře zpívá a ještě lépe hraje na tenor saxofon. Spolu s jejím doprovodným triem se máme na co těšit,“ dodal.

Závěr letošního festivalu obstará hvězda současné mladé jazzové generace Jamison Ross a jeho kapela. Zdroj: csjf.cz

Závěrečnou sobotu odstartuje Marta Kloučková se svým kvartetem, kde zahraje jako host kytarista David Dorůžka. „Jedná se o zajímavé sdružení, které představí svou desku z loňského roku,“ přiblížil Neuls. Následující zkušený Josef Fečo si k sobě přizve kapelu, kde hraje i jeho syn a sestra. „Je to nás přední basový kytarista, abnormální muzikant, který studoval hru na cimbál v Budapešti. Bude to veselá muzika s funky prvky,“ slibuje Neuls. Na úplný závěr oficiálního programu vystoupí americký zpívající bubeník Jamison Ross, který už má na kontě mimo jiné nominaci na cenu Grammy v kategorii nejlepší jazzové vokální album.

Muzikanti si o nás povídají

Každý večer se navíc v předsálí bude konat afterparty, kde živě zahraje uskupení česko-amerických muzikantů v čele se saxofonistou Karlem Růžičkou, jenž už od devadesátých let žije v New Yorku a do Přerova se na festival pravidelně vrací.

Vynikající baskytarista a kontrabasista Juraj Griglák patří mezi nejvýznamnější jazzové osobnosti na Slovensku. Zdroj: csjf.cz

I přesto, že jména jazzových hudebníků nejsou široké veřejnosti příliš známá, jedná se o osobnosti, které v hudebním světě mnohé dokázaly. „Posluchač si to kolikrát ani neuvědomí. Byli u nás lidé, kteří běžně koncertovali třeba s Madonnou nebo Simonem a Garfunkelem. Bez chlubení o Přerovu můžu říct, že muzikanti si o festivalu povídají mezi sebou. Máme už ve světě své jméno,“ uzavřel Neuls.

Na loňském ročníku vystoupil například Victor Wooten, který je považován za jednoho z nejlepších baskytaristů současnosti. Koncert byl beznadějně vyprodaný, a proto by příznivci dobré hudby neměli váhat ani letos.