Díky bikrosu uvidíte půl světa, říká dvojnásobný vicemistr republiky z Přerova Spurný

Když není v práci, často se stává, že jej vidíte někde s kolem. David Spurný z Přerova se za řídítky legendárního BMX od dětství proháněl po bikrosových tratích. Nezanevřel na ně ani v dospělosti, více úsilí ale vkládá do „horala“ a náročnějšího fourcrossu.

David Spurný (v popředí) při jednom ze závodů ve fourcrossu. Foto: archiv Davida Spurného

K bikrosu přivedl Davida Spurného v šesti letech děda. Sportu fandil a zároveň vedl jeden menší oddíl. Jeho vnuk vydržel závodit dvě sezony, následovala delší pauza. Ke kolu se znovu vrátil v deváté třídě základní školy, od té doby jezdí nepřetržitě.

K dvacetipalcovému kolu BMX pořídil ještě horské a od bikrosu se přesunul spíše do prostředí fourcrossu. Ten je jednou z novějších cyklistických disciplín. Jeho závodní tratě vedou pouze z kopce a zahrnují klopené zatáčky, skoky či boule. Ve srovnání s bikrosem skýtá fourcross vetší rychlost, ale také větší nebezpečí.

Pro začátek postačí běžné kolo a helma

Třicetiletý Spurný při sportování na kole miluje volnost spojenou s adrenalinem. Není tak divu, že mu věnuje téměř všechen svůj volný čas. Fourcrossovou sezonu má rozdělenou na letní a zimní část. V zimě pravidelně navštěvuje fitness centrum a snaží se připravit na závody. Během léta už jen soutěží a trénuje. Nejen sebe samotného, ale i začínající děti. „Závody se konají o víkendech, tréninky probíhají mezi nimi v týdnu. Startuji jak na domácí scéně, tak v zahraničí,“ upřesnil jezdec.

Třicátník David Spurný z Přerova má zkušenosti jak s bikrosem, tak s rychlejším a nebezpečnějším fourcrossem. Foto: archiv D. S.

V bikrosu se dvakrát stal vicemistrem republiky, ve fourcrossu se mu daří umisťovat mezi dvaceti nejlepšími závodníky světové série. Pomáhá mu snoubenka a rodina. Bikrosovým začátečníkům radí, že jim postačí jakékoliv kolo a ochranná přilba. „Pokud by se tomu chtěl člověk věnovat dlouhodobě, je potřeba pořídit kolo přímo na bikros, které už bude stát pár tisíc. Bikros je náročný, hlavně co se týká cestování po závodech. Na druhou stranu zase díky tomuto sportu uvidíte půl světa,“ konstatoval David Spurný.