Mikroregion Šternbersko chystá další cyklostezky, chce vyhovět turistům

Téměř tři desítky obcí sdružuje na pomezí rovinaté Hané a prvních kopců Nízkého Jeseníku Mikroregion Šternbersko. Svou výhodnou polohou se snaží přilákat co nejvíce turistů. Například cyklisté mohou využít cyklostezku Hvězdná spojující Olomouc se Šternberkem.

Mikroregion Šternbersko na svém území postupně buduje síť cyklostezek. Spojí například jednu z členských obcí, Štěpánov, s Olomoucí. Na snímku nový úsek cyklostezky Hvězdná u Štarnova. Foto: archiv Mikroregionu Šternbersko

Mikroregion Šternbersko vznikl jako dobrovolný svazek obcí v červnu 2015. Spolupráce mezi jednotlivými samosprávami ovšem probíhala už od konce devadesátých let minulého století.

Do Mikroregionu se dosud zapojila dvě města, Šternberk a Moravský Beroun, a 27 větších či menších vesnic ze severovýchodní části olomouckého okresu. Figurují mezi nimi Bohuňovice, Bělkovice-Lašťany, Hnojice, Samotišky, Štěpánov, Huzová, Řídeč nebo Dolany.

Obcím pomáhá centrum služeb

Dolanský starosta Rudolf Pečinka zároveň vykonává funkci předsedy Mikroregionu Šternbersko. Loni v listopadu jej zvolila valná hromada – ve svazku obcí nejvyšší orgán. Se svými kolegy z radnic a obecních úřadů se pravidelně schází přibližně jednou za čtvrt roku. V rámci „kulatého stolu“ si všichni vyměňují zkušenosti, probírají společné projekty nebo diskutují nad řešením problémů, které je trápí.

Seminář s názvem Investiční příležitosti, který proběhl letos v dubnu v rámci projektu česko-polské spolupráce ve Šternberku. Foto: archiv Mikroregionu Šternbersko

Zejména pro menší obce, jejichž starostové vedle veřejné funkce chodí i do zaměstnání, založil mikroregion sídlící ve Šternberku v roce 2016 Centrum společných služeb. Momentálně pomáhá mimo jiné s aktuální legislativou, konkrétními potížemi obcí a GDPR – ochranou osobních údajů. „Centrum pomohlo odstranit spoustu nedostatků, o nichž obce předtím ani nevěděly,“ podotkl Pečinka.

Podjezd u trati se vyplatil

Členským obcím pomáhá mikroregion také s vyřizováním veřejných zakázek. Dalším zásadním bodem jeho dlouhodobé strategie je podpora cestovního ruchu. Turistům se na přechodu Hané do prvního hřebene Nízkého Jeseníku nabízejí ideální podmínky. Krajinu postupně protkává čím dál více cyklostezek.

Jedna taková vede ze Šternberka  územím mikroregionu a přes Bohuňovice a kolem Hlušovic do Olomouce. Nazývá se Hvězdná a na začátku října minulého roku na ní nedaleko Štarnova otevřeli podjezd pod rušnou silnicí vedoucí přes železnici. „Cyklisté, chodci i inline bruslaři přijali podjezd velmi příznivě. Díky němu se na cyklostezce především zvýšila bezpečnost,“ vyzdvihl Rudolf Pečinka a prozradil, že pro další zajímavý zážitek z jízdy na kole plánují u cyklostezky zřídit pumptrackovou dráhu.

Předseda Mikroregionu Šternbersko a starosta jedné z členských obcí Dolan Rudolf Pečinka. Foto: Petr Komárek/Hanácké noviny

Ve spolupráci s radnicí ve Štěpánově se mikroregion pro změnu pustil do projektu cykloturistického napojení více než třítisícové obce na Olomouc. „Potenciál mikroregionu pro turisty silně vnímáme, proto do budoucna připravujeme další úseky cyklostezek,“ nastínil předseda.

Přijede návštěva z Polska

Veškerou činnost Mikroregionu Šternbersko mapuje zpravodaj vycházející jako občasník. Všechna jeho dosavadní čísla jsou dostupná na webových stránkách mikroregion-sternbersko.cz.

Ve zpravodaji se píše také o spolupráci členských obcí s Místní akční skupinou (MAS) Šternbersko. Ta na rozdíl od mikroregionu sdružuje kromě samospráv ještě podnikatele a zájmové spolky. „Území Mikroregionu a šternberské ‚MASky‘ se překrývá jen částečně. Některé obce svazku totiž patří do jiných místních akčních skupin, a to konkrétně do MAS Bystřička a MAS Moravská cesta,“ poznamenal Rudolf Pečinka.

Mapa obcí Mikroregionu Šternbersko, stav k začátku srpna letošního roku. Foto: archiv Mikroregionu Šternbersko

Mikroregion Šternbersko a MAS Šternbersko se podle jeho slov v současnosti zaměřují na společný projekt evropského měřítka Spolky a obce bez hranic. Zaštiťuje spolupráci v příhraničních oblastech, v případě Šternberska s polským regionem Powiat prudnicki. Česká strana své sousedy navštívila letos v červnu, Poláci se do Šternberka a okolí vypraví v první polovině září.