Technoparty ve vyřazeném krytu civilní obrany má atmosféru

Z krytu civilní obrany se stal Kryt Civilní Kultury. Malá skupina lidí různého zaměření začala v betonovém bunkru v olomouckém parku pořádat koncerty, výstavy, promítání nebo divadla. Mimo využití netradičního prostoru chtěli poukázat na možnosti „spících“ míst ve městě.

O vyřazený kryt v Bezručových sadech v Olomouci je v poslední době zájem. Místo cvičení armády nebo hasičů teď hostí akce z různých oblastí kultury. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Produkční David Koráb navštívil vyřazený kryt v Bezručových sadech poprvé jako divák přehlídky filmové animace a současného umění PAF před dvěma lety. „Tam jsem se do toho prostoru úplně zamiloval. Přišel mi zajímavý k využití. Přístupný byl víceméně jen při nárazových prohlídkách a ojedinělých akcích, začali jsme proto jednat s městem,“ vybavil si první zaujetí. Bývalý kryt velitelství Civilní obrany okresu Olomouc vybudovaný po druhé světové válce má od roku 2008 v užívání městské informační centrum.

Jednorázový klub

Premiérová akce v krytu, na které se podílel, byla loni Olomoucká klubová noc. Místo se tehdy na dva večery stalo provizorním klubem a festivalovým centrem. Dohodnout se s radnicí těžké nebylo, politikům se iniciativa líbila. Jen je potřeba počítat s tím, že kryt kromě osvětlení nabízí pouze holé stěny. „Největší problém jsou nefunkční toalety, sociální zázemí musíme pokaždé zajišťovat. Toalety jsou přitom relativně nové, ale když se rekonstruoval park, zaslepil někdo kanalizační přípojku,“ vysvětluje David Koráb, proč je v nejbližších letech možné plánovat pod městskými hradbami jedině jednorázové akce.

Prohlídku krytu je možné domluvit s informačním centrem města Olomouce od června do září. Zdroj: www.olomouc.eu

Při využití celého krytu s 39 místnostmi a dvěma podzemními podlažími, který by určen pro přibližně 85 osob Štábu civilní obrany, se poměrně pohodlně vejdou i dvě stovky návštěvníků. O jejich počtu rozhoduje zejména zaměření programu, který se může pohybovat mezi projekcemi, divadelními představeními, přednáškami, koncerty nebo výstavami. „Co je nejlepší? Technoparty. Industriální vzhled, temná atmosféra, tajemná elektronika. Hodně zajímavé je místo třeba i pro konceptuální divadlo pracující s prostorem,“ říká a zmiňuje předběžnou dohodu s olomouckou kabaretní scénou Nabalkoně. Divák by například mohl procházet úkrytech zabudovaným do skály a městských hradeb, děj by se odehrával okolo něj. Množství místností a místnůstek vybízí i k různým experimentálním projekcím, což už uplatnil Filmový klub Pastiche Filmz, když film Manifesto režiséra Juliana Rosefeldta složený z třinácti koláží pustil rozdělený ve třinácti různých „sálech“.

Místo láká i pořadatele festivalů

Koráb vede agenturu Air Force Production a právě ta zatím právně Kryt civilní kultury zaštiťuje. Pokud bude iniciativa pokračovat i příští rok, rozhodne se nejspíš pro vlastní právní formu. Organizační kolektiv by se sjednotil pod vlastní značku. „Je nás asi šest, kromě spolku Air Force také zástupci výtvarné skupiny Chaoscompany, jednotlivci z Pastiche Filmz, PAF… Potom hromada lidí, kteří nám pomáhají s jednotlivými akcemi,“ zmiňuje Koráb.

Plné vstupné na prohlídku stojí 50 korun, zlevněné je za 20 korun. Zdroj: www.olomouc.eu

Představa Krytu civilní kultury je získat objekt do nájmu. Sami ale cítí, že podmínky takového kroku mohou být náročné, počínaje například přístupem pro techniku přes historický park. „V tuto chvíli tomu necháváme volný průběh, snažíme se vytvářet program a ukázat městu, že by bylo zajímavé tam něco mít,“ říká David Koráb s tím, že pokud by někdy došlo na zvelebení bunkru, byl by minimálně sezonu mimo provoz. „Každopádně nemáme zájem se tvářit, že kryt je spojován jen s naší iniciativou. Konaly se tu například různé festivaly jako Olmützer Kulturtage nebo AFO, které nás oslovily, zda bychom jim pomohly. Dělali jsme prostředníka mezi organizátorem a městem a technicky akce zajistili.“

Akce v průměru téměř každý týden

Zapojení krytu různými organizátory do kulturní scény vedlo radnici k přípravě formuláře na výpůjčku podzemních prostor za vratnou zálohu 500 korun. Loni si kryt zájemci půjčili v šestačtyřiceti případech. Možná se díky nim podaří podmínky krytu vylepšit. „Chtěli jsme rozvířit debatu o nevyužitých místech ve městě. Byla to výzva směrem k zastupitelům. Částečně se to daří i díky sérii přednášek Divadlo architektury Muzea umění Olomouc,“ dodal Koráb, který s kolegy ve městě pořádá i site-specific projekty, tedy často neopakovatelné akce na konkrétních místech jako je okolí plaveckého bazénu nebo zpustlá proluka ve Ztracené ulici.

Kryt civilní obrany

Protiatomový kryt byl vybudován mezi roky 1953-1957 pro velitelství Civilní obrany okresu Olomouc pro krizové situace, jako byla hrozba úderu zbraněmi hromadného ničení.

Podzemní stavba se dvěma patry o rozloze 561 metrů čtverečních je zapuštěna do hradeb a do skály. Při stavbě se spotřebovalo 270 tun oceli. Kryt je členěn na 39 místností, které měly až 72 hodin ukrývat přibližně 85 příslušníků Štábu civilní obrany. Od roku 2008 je v užívání Informačního centra Olomouc. Vstup do největšího bunkru ve městě je z Bezručových sadů.

Prohlídky lze příští sezonu objednávat v olomouckém infocentru, kde také poradí s případným zapůjčením objektu.

Kryt v době před výročím Československa, kdy se na něm objevila malba TGM. Zdroj: www.olomouc.eu