Cholinskou Madonu, Ochránkyni Hané, zdobí nová korunka

Deset let byl farní kostel v Cholině na Olomoucku bez své dřevěné plastiky Madony s Ježíškem. Zloději ji ukradli v roce 1996, vypátrat se ji podařilo až po dlouhé době u starožitníka ve Vídni. Teď Ochránkyni Hané, jak se také Madoně říká, ozdobily nové korunky, které po návratu chyběly.

Korunka je ze stříbra, galvanicky pozlacená, nahoře má přírodní perly a syntetické kameny. Foto: archiv Jana Michaliska

Korunky byly poprvé na veřejnosti k vidění na cholinských hodech při slavnostní bohoslužbě. Výroba trvala čtyři roky. „Jejich návrat inicioval předchůdce současného faráře, již zemřelý Josef Trtík. Socha původně korunky měla, ale přišla o ně v době, kdy byla ukradena. Jsou ze stříbra, galvanicky pozlacené, nahoře mají přírodní perly a syntetické kameny,“ uvedl mluvčí Arcibiskupství olomouckého Jiří Gračka. Dodal, že symbolická korunovace zdůraznila význam Panny Marie a jejího Syna Ježíše pro věřícího a ukazuje, že Panna Maria a Ježíš mají kralovat v lidském srdci.

Poutní místo v Cholině je starší než Svatý Kopeček

Dřevěná plastika Madony s Ježíškem o celkové výšce zhruba 130 centimetrů byla vytvořena kolem roku 1405 v období takzvaného krásného slohu. Podle odborníků jde o mimořádně kvalitní sochařské dílo s motivem Panny Marie podávající jablko Ježíškovi. „Patří mezi nejvýznamnější a slohově ojedinělé památky Olomouckého kraje. Navíc je nazývána i uctívána jako Ochránkyně Hané. Milostiplná madona je centrem mariánského kultu na starobylém poutním místě Cholina, které bylo před vybudováním poutního chrámu na Svatém Kopečku u Olomouce nejnavštěvovanějším mariánským poutním místem celé Hané,“ pokračoval mluvčí.

Z bezpečnostních důvodů arcibiskupství neuvádí, jestli je v kostele původní socha nebo její nápodoba. Foto: obec Cholina

Gotická Madona se našla ve Vídni

Plastika madony z cholinského kostela Nanebevzetí Panny Marie zmizela 10. července 1996. Z její krádeže byly obviněni tři lidé, olomoucký krajský soud je však v roce 1998 obžaloby zprostil. „V roce 2006 informoval Interpol Policejní prezidium ČR, že u vídeňského starožitníka Alfréda Kolhammera byla zajištěna dřevěná socha gotické Madony s Ježíškem pravděpodobně pocházející z České republiky. Na žádost Arcibiskupství olomouckého zahájilo Ministerstvo kultury řízení o navrácení sochy, od jejíž krádeže uplynulo téměř deset let, tedy právě doba, po níž by návrat sochy nebyl možný,“ připomněl příběh Jiří Gračka. Plastika během té doby ve Vídni podstoupila i drastický způsob „opravy“, kdy z ní někdo louhem odstranil stávající polychromie a sochu tak nenávratně poškodil. Po několika soudních stáních se madona vrátila zpět cholinské farnosti v lednu roku 2009. Odborná komise po její prohlídce shledala, že je nutné plastiku zrestaurovat a neodborné zásahy napravit. Arcibiskupství současně nechalo vyrobit kopii napohled nerozlišitelnou od originálu. Z bezpečnostních důvodů ale neuvádí, zda je v kostele původní socha nebo její věrná nápodoba.

Korunky byly poprvé v Cholině k vidění při srpnových hodech. Foto: obec Cholina