Lidé volají starostovi, zda je místo. Hlušovice mohou počet obyvatel i zdvojnásobit

Ještě před dvaceti lety měly Hlušovice okolo tří set obyvatel, dneska jich je už zhruba tisícovka. V obci v těsné blízkosti Olomouce vznikly dvě nové lokality, rozrostly se spolky, místní mají opravenou školku a slouží jim nový obecní úřad.

Starosta Hlušovic Jaromír Malý před budovou nového obecního úřadu. V budově jsou i prostory pro společenské akce. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Poprvé se Hlušovice začaly rozrůstat v roce 2000, tehdy se budovala lokalita zvaná Loučka. „Druhá lokalita U Potoka je o trochu mladší, začala se rozvíjet v roce 2008. Lidé, kteří se tam nastěhovali, však netvoří uzavřenou komunitu,“ říká starosta Hlušovic Jaromír Malý. Přiznává ale, že starousedlíci měli ze začátku s nově přistěhovalými trochu problémy. „Když se vám z tří stovek obyvatel obec zvětší na skoro tisícovku, tak to je velká změna. Přínosem je, že se noví obyvatelé zapojili do obecního dění v různých spolcích. Máme tady spolek žen, rybářů, jsou akční a chtějí pro svoji obec něco dělat,“ míní starosta. 

Letní kino láká

Kalendář akcí je během roku plný, bývá jich okolo třicítky. „Měli jsme tady i farmářský trh. Přes prázdniny jelo letní kino. Letos jsme nachystali tři filmy a účast byla pokaždé obrovská. Program celého večera zjišťují na obecním hřišti hasiči z Bohuňovic, lidé mají k dispozici občerstvení, vezmou si deku, rybářskou stoličku. Měli jsme okolo 200 diváků na každém promítání,“ usmívá se Jaromír Malý a přidává, že přes týden obec žije poklidným tempem. Ruch začíná o víkendu. „Přes obec projede i hodně cyklistů, kteří jezdí po cyklostezce Hvězdná mezi Olomoucí a Šternberkem. Jednou jsme je počítali a od 7 do 19 hodin po ní projelo okolo třech tisíc lidí. To hodně, dost lidí tak jezdí do práce. Jsou tam rychleji než autem, protože hlavní silnice do Olomouce je zejména ve špičce ucpaná,“ zmiňuje starosta.

Hlušovice nedaleko Olomouce jsou podle starosty dobrou lokalitou, lidé mu volají a ptají se na možnost bydlení. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

3 v 1

Jednou z velkých akcí, do které se Hlušovičtí před pár lety pustili, byl nový obecního úřadu. „Dřív jsme sídlili v prostorách mateřské školy, dnes opravené žluté budově při vjezdu do obce. Místo nebylo vyhovující, a tak jsme v roce 2012 začali chystat projekt, kterému jsme říkali tři v jednom. Chtěli jsme zrekonstruovat mateřskou školu, která měla obrovskou tradici, stavba sloužila vzdělávání dvě stě let. Jako úřad jsme ji ale zamýšleli opustit a tím pádem jsme potřebovali nové zázemí,“ vzpomíná. Projekt počítal s přesunem do budovy se společenským sálem uprostřed vesnice. „Jeho kapacita ale byla malá, asi jen pro sedm desítek lidí. Takže jsme ji zvětšili a v přístavbě se pak vybudovalo patro pro nový úřad,“ popisuje.

Po stavbě nového úřadu už se školka nemusí dělit o místo s vedením obce. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Vodovod bude hotový za rok

Samozřejmostí jsou v Hlušovicích cyklostezky, spravené chodníky, veřejné osvětlení, nové hřiště nebo parkoviště. Pořád ale chybělo vhodné zásobování vodou. „Už kdysi dávno vznikla myšlenka na společný skupinový vodovod Štarnov-Hlušovice-Bohuňovice. Povedlo se spojenými silami získat dotace a teď se na projektu pracuje. Hlavní vodovodní řad je položen, roste věžový vodojem a začnou se dělat samotné domovní přípojky. Ukončení je v červnu příštího roku. Celkem jde o projekt za devětatřicet milionů, získali jsme dotaci a vzali jsme si úvěr,“ pokračuje Jaromír Malý.

Územní plán Hlušovic je nastaven až na dva tisíce obyvatel. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Doposud Hlušovičtí brali vodu ze svých studen. „Záleží hodně na tom, jak byly studny vybudované. Když jsou hluboké minimálně šest metrů, tak tam voda je. I když jí samozřejmě ubývá. Bojujeme ale s kvalitou vody, buď je bakteriologicky nebo chemicky závadná. Bakterie se dají vyřešit chemicky, mangan či železo už potřebují mini úpravnu,“ vysvětluje.

Bydlení pro seniory

Volné parcely k bydlení pro jednotlivce aktuálně Hlušovice ve svém vlastnictví nemají. Přesto územní plán s plochami k bydlení počítá. „Máme tři lokality, na které se dělaly architektonické a urbanistické studie. Všechno je to ale podmíněno vybudováním inženýrských sítí. Lidé stále mají zájem u nás bydlet. Volají, ptají se. Hlušovice jsou dobrou lokalitou. Výhledově je územní plán nastavený na patnáct set až dva tisíce obyvatel, což je maximum,“ říká hlušovický starosta. V jedné ze tří lokalit aktuálně vzniká Senior park. Jde o komerční projekt. Developer koupil od soukromníka pozemek, na které staví svou několikátou lokalitu seniorského bydlení. Nyní firma výstavbu dokončuje. „Pro obec je to významná stavba, podobných zařízení je nedostatek. Ke stáří bychom se měli nějakým způsobem postavit a tohle je jedna z možností,“ hodnotí Malý.

Další cíl: služby pod jednou střechou

Co teď podle starosty Hlušovicích nejvíc chybí, je dům služeb. „Chceme od jedné z místních obyvatelek koupit pozemek v centru, kde bychom ho postavili. Kadeřnictví, pedikúra, možná dva byty pro sociální bydlení,“ představuje plány do budoucna.

Obecní rybník je potřeba v létě okysličovat. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Nejbližší změna čeká motoristy a to v souvislosti s modernizací železniční trati mezi Olomoucí a Uničovem. Její součástí bude rekonstrukce dvou podjezdů, kterými se do obce vjíždí. „Vymění se rámy, rozšíří se a zvýší se jejich průjezdnost. Pro řidiče to bude určitě pohodlnější,“ popisuje Malý. Současně upozorňuje na místní novodobou zajímavost – rybník v centru obce, v jehož středu je na malém ostrůvku vodník. Na místě se objevil po úpravách nádrže. „Vymyslel se malý ostrůvek a na něm je vodníček. Na jaře jej dáváme na hladinu a na podzim se při výlovu stahuje. Rybník také zavzdušňujeme. V horkém létě vodu čeříme a okysličujeme, aby ryby netrpěly,“ doplňuje.