Ženské hnutí v Hnojicích získalo místo starostky. Obnáší to i roznášení pošty

Takový klid v Hnojicích na Olomoucku nepamatují. Sem tam ho přeruší kokrhání kohouta nebo projíždějící stavební stroj. Už od dubna se v obci nedaleko Šternberka pracuje na opravě hlavního silničního tahu. Auta a hlavně nákladní doprava musí po jiné trase, zpět se vrátí na podzim.

Blanka Adamová je po loňských volbách vůbec první starostkou, kterou Hnojice mají. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Doprava je v obci jedním z hlavních témat už léta. Problematické jsou především kamiony, které jezdí z Mohelnice na Opavu a vyhýbají se tak mýtnému na D35. „Doprava nám nechybí, moc si to užíváme. Někteří občané, kteří bydlí okolo silnice, dokonce říkají, že se teď vyspí jako už dlouho ne. Nejraději by byli, kdyby se sem auta už nevracela,“ říká starostka Blanka Adamová. Hnojice se spolu s dalšími obcemi na trase dopravě uzavřely v dubnu, kdy začala oprava krajské komunikace. „V obci už budou práce sice brzy hotové, ale celková uzavírka potrvá do 30. listopadu. Silnice je hodně zatížená a už byla ve špatném stavu,“ vysvětluje Adamová.

Spravená silnice bude paradoxně problém

Už teď přiznává, že se obávají okamžiku, kdy bude silnice opět průjezdná. Cesta je nově o něco užší, místní mají strach z vyhýbání se těžkých náklaďáků, které by mohly narušit dlažbu u cesty a chodníky. Hnojice spolu s dalšími vesnicemi zvažují i petici. „Na Mohelnicku jsou obce, které pomocí petice zákaz či omezení vybojovaly. Zjišťuji, jaké jsou možnosti. Někteří starostové ale říkají, že dokud nebude obchvat okolo Olomouce, že s tím bohužel nic nezmůžeme. Přesto to chceme zkusit,“ míní Blanka Adamová. Právě i kvůli větší bezpečnosti by rádi vybudovali cyklostezku, která by se napojila na už existující tah na Šternberk a dál až do Olomouce. Dost lidí z Hnojic jezdí za prací do Šternberka na kole, na hlavní silnice není pro cyklisty s nákladními auty bezpečno. „Dopracovává se projektová dokumentace, do měsíce bychom mohli žádat o stavební povolení. Pokud se všechno povede, doufám, že už příští rok požádáme o dotaci,“ věří starostka obce s 640 obyvateli.

Co s těžkými nákladními auty, která se do obce vrátí po opravě silnice? Hnojice zvažují zorganizovat petici. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

I ordinace jednou za dva týdny je zázrak

Kromě rekonstrukce silnice je pro obec prioritou obnova chodníků, nové parkoviště u mateřské školy a také revitalizaci místního hájku, kde při silnějším větru padají přestárlé stromy na stezku. Jasany i topoly se sázely zhruba před sedmdesáti lety. S kácením v obci začali loni, letos by chtěli pokračovat. Oslovili krajinné architekty, ať zpracují návrh na obnovu zeleného koutu a vykácené stromy bylo možné citlivě dosadit.

Nedávno místní potěšilo znovuobnovení ordinace praktického lékaře. „Rok bylo zavřeno, paní doktorka, která sem jezdila, už odešla do důchodu. Nebylo to snadné, ale jsme rádi, že se to povedlo, hlavně kvůli starším spoluobčanům. Nová doktorka začala ordinovat koncem srpna. Nebude tady každý den, jen jednou za dva týdny ve čtvrtek od 10.30 do 13.30, ale i tak jsme za to vděční. Sehnat lékaře na vesnici je velký problém,“ popisuje.

V Hnojicích žije přes 600 obyvatel. Každé dva týdny za nimi jezdí lékařka. Foto: archiv OÚ Hnojice

Chyběl ženský názor

V říjnu to bude rok od posledních komunálních voleb. Ženu ve vedení mají v Hnojicích vůbec poprvé. Blanka Adamová se v obci narodila a říká, že se jí tam žije dobře. Několik let pracovala na obecním úřadě, a protože zastupitelstvo bylo složené jen z mužů, cítila, že mu chybí ženský názor. „Pak za mnou přišly kamarádky, že bychom mohly kandidovat. Tak vzniklo hnutí Ženy pro Hnojice. Do voleb nás šlo devět a nejvíc hlasů za naše hnutí jsme získaly já a současná místostarostka,“ usmívá se. Zastupitelstvo je tedy složené ze dvou žen a sedmi mužů.

Tradiční akcí, která se v Hnojicích koná jsou hody. Třídenní akce se letos konala v polovině srpna. Foto: archiv OÚ Hnojice

Starostování není snadná práce. Nejde jí úplně nechat na úřadě a nemyslet na ni doma. „Ale baví mě to a moc bych si přála, abych do naší obce něco vložila, abychom to tady měli hezké a abychom byli schopni spolu vycházet alespoň tak, jako doposud,“ zamýšlí se. Práce starostky navíc neznamená jen čas trávený v kanceláři úřadu, aktuálně Blanka Adamová třeba rozváží na kole poštu. Službu lidem s kolegy nabídli. Týká se části vsi, kde je rozkopaná ulice a zaměstnanci pošty se tam s autem nedostanou. „Chodí za námi hlavně starší lidé, ale vnímám to tak, že od toho jsme tady. Kdo jiný by jim měl pomoct,“ uzavírá.

Betlém se vrátil těsně před Vánocemi

Chybělo málo a Hnojice byly už pětadvacet let na Vánoce bez svého více než sto let starého betléma. V listopadu 1994 jim vykradli kostel. Jako zázrakem se ale objevil týden před Štědrým dnem. Podle místních pamětníků jesličky našla policie náhodou při běžné dálniční kontrole v kufru zastaveného auta. Zloději s betlémem a jinými kradenými věcmi mířili za hranice. Že se jim na svátky vrátil betlém zpět, považují místní považují za malý zázrak.