Barevné hanácké kroje doplnily na setkání Hanáků květiny v rozkvetlém parku

Jubilejním desátým setkáním oslavili Hanáci Den české státnosti. Sešli se v přerovském parku Michalov.

Květinová výzdoba přerovského parku Michalov a zdobnost hanáckých krojů se doplňovaly. Foto: Iveta Juchelková

Přehlídka začala úderem 11 hodiny požehnáním účastníkům a lidovými zpěvy Hanáckého mužského sboru Rovina. O půl hodiny později pak průvod krojovaných Hanáků vyšel do centra města. Šly v něm zhruba dvě stovky lidí od dětí až po nejstarší. „Park Michalov, nedaleko hudebního altánu, má nádherně udělanou květinovou výzdobu, krásně nám do ní bohatě zdobené hanácké kroje zapadly,“ popsal jeden ze spolupořadatelů Honza Žůrek z Hanáckého folklorního spolku.

Dudy na Hanou patří

Slavnost odstartovala cimbálová muzika Záletníci dohromady s nejmenšími pěveckými nadějemi Haná. Po zpěváčcích vystoupil sbor Rovina spolu s dudáky Tryhukovými. „Snažíme se dudáctví připomínat, ostatně i na Hané byly dudy jedním z prvních nástrojů v lidové muzice. Veřejnosti se dále představily soubory od Litovle až po Lipník nad Bečvou nebo Břest na Kroměřížsku. Návštěvníci akce s námi vydrželi sedět do úplného konce,“ pokračoval Žůrek.

Setkávání chce vzbudit zájem o folklor a ukázat, že tradice není jen Slovácko a jižní Morava. Foto: Iveta Juchelková

Festival hanáckých tradic doputoval letos do Přerova po předchozích ročnících ve Velké Bystřici, Doloplazech, Tovačově, Prostějově, Zábřehu, Olomouci a Čechách pod Kosířem. Místní folkloristé to uvítali. „Přerov je nedílnou součástí Hané a my jako zdejší soubor jsme to kvitovali s povděkem. Bylo to pěkné. Sice pořádáme Folklorní festival V zámku a podzámčí, ale takový počet Hanáků město nepamatuje. Bylo hezké vidět, že v ulicích ožila skutečná Haná,“ řekl předseda Folklorního souboru Haná Přerov Tomáš Barbořík. Podle něj se zapojili i místní. „Byla to nepřehlédnutelná událost a kolemjdoucím se to líbilo. Na náměstí T. G. Masaryka v centru města byla vysoká návštěvnost, sešlo se dost lidí, byl jsem rád,“ dodal.

Letošní jubilejní setkání přijel podpořit i hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk. Účast hejtmanů je na akci folklorních souborů už tradice. Foto: Iveta Juchelková

Etnograficky pestrý region žije

Tradici setkání hanáckých souborů založil před devíti lety tehdejší hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík. Letos se konalo takzvané malé setkání, příští rok se ve stejný čas, tedy 28. září, bude chystat velké Setkání Hanáků, kterého se obvykle účastní více než osm set krojovaných. „Setkání Hanáků pro samotné účastníky znamená možnost se mezi sebou potkat, pobavit se, vyměnit si zkušenosti o krojích, muzice i o fungování souboru,“ řekl Žůrek. Pro veřejnost to je pak připomenutí stoletých tradic, folkloru i toho, jak se mezi sebou jednotlivé dílčí oblasti liší. „Haná je největší etnografický region na Moravě a je na ní vidět různorodost jednotlivých krojů. Setkáváním chceme vzbudit zájem o folklor, ukázat, že Haná žije a tradice nejsou jen jižní Morava a Slovácko,“ doplnil.

Část programu se odehrála na náměstí T. G. Masaryka v centru města. Foto: Iveta Juchelková