Řemesla a kočáry spojil Václav Obr do vyhledávaného muzea

Vyučil se instalatérem, cizí mu není ani zámečnictví či kovářství. S poctivými a tradičními řemesly se Václav Obr setkává již od dětství. I ruční práci vzdává hold v jedinečném muzeu kočárů v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku.

Jeden z kočárů na akci Josefkol 2018 v Čechách pod Kosířem. Foto: Petr Komárek/Hanácké noviny

V minulosti se Václavu Obrovi stala osudová příhoda. Plánoval využít koně, jenže zjistil, že je nemá do čeho zapřáhnout. Sáhl proto k opravě staré bryčky. Práce ho nadchla a to i kvůli kombinaci několika řemesel. S výsledkem vlastního úsilí ale úplně spokojený nebyl.

Namísto bryčky obrátil svou pozornost na kočáry. Koupil první, pak druhý. Když si z německého Norimberku pořídil třetí, respektive jeho vrak, při opravě v něm nalezl vzkaz.

Dozvěděl se, kdo kočár vyrobil. Jednalo se o řemeslníka Jana Vodičku sídlícího na Václavském náměstí v Praze. „Tehdy jsem si řekl, že by řemeslník na řemeslníka neměl zapomenout,“ prozradil Obr. Do života mu vstoupila nová motivace. Pustil se do shánění kočárů z celého Česka.

Pro kočáry muzeum

Zároveň zjistil, že na území Čech, Moravy ani Slezska neexistuje žádné muzeum, které by se věnovalo právě kočárům. „V různých dokumentech se přitom píše, že český národ má nejlepší řemeslníky na světě,“ překvapilo ho, že se na kočárníky a další řemeslníky pohybující se kolem stavby mnohdy honosných povozů let minulých tak trochu pozapomnělo.

Ředitel muzea kočárů Václav Obr na akci Josefkol v parku zámku v Čechách pod Kosířem, kde každoročně dochází k přehlídce řemesel i historických kočárů. Foto: Petr Komárek/Hanácké noviny

Speciální muzeum se odhodlal zřídit sám. Pro svůj ojedinělý projekt ale nejprve musel sehnat vhodné místo. Hledání mu nakonec trvalo pět. Řada měst a obcí totiž nevěřila, že své úsilí dotáhne až do zdárného konce. Zlom nastal na podzim roku 2005. Václavu Obrovi pomohl tehdejší starosta Čech pod Kosířem Zdeněk Mader. Na výstavbu budovy muzea mu levně prodal pozemek. „Království kočárů“ se postupně rozrůstá od jara 2006. Obra a jeho pomocníky později začal podporovat i Olomoucký kraj.

Zachránil obří unikát

Kočáry do expozice prostějovský rodák většinou odkupuje, někdy mu je lidé věnují. V Čechách pod Kosířem je například k vidění největší smuteční kočár všech dob. Na Hanou se dílo Císařské a královské dvorní továrny kočárů Václava Brožíka dostalo z Napajedel na Zlínsku. „Návštěvníci muzea nás před zhruba deseti lety informovali, že tento kočár viděli zazděný v jednom průjezdu. Jeli jsme se na něj podívat, nafotili si ho, a následně snímky porovnali s archivními fotografiemi v muzeu Praga v Praze,“ popsal Obr.

Na jednom z historických snímků se skutečně objevil obří smuteční kočár, který se mu pro návštěvníky originálního muzea podařilo zachránit.

Letošní sezonu začalo Muzeum kočárů březnovou okružní vyjížďkou po okolí Čech pod Kosířem. Foto: www.historickekocary.cz