Hanácké volejbalové kluby ve velkém obměnily kádry

Změny nastaly v ženských volejbalových týmech Olomouce, Šternberka, Prostějova a Přerova, které se účastní nejvyšší české soutěže. Do hanácké metropole navíc přišel nový trenér, Univerzitu Palackého nyní vede Petr Zapletal. Bývalý reprezentant se pokusí splnit nelehký cíl – obhájit extraligový i pohárový primát.

Volejbalistky Olomouce se pod trenérem Zapletalem pokusí obhájit první místo v extralize i poháru. Ilustrační foto: VK UP Olomouc

Největší změna ve volejbalové Olomouci přišla na trenérském postu. Po dlouhých letech ho ze zdravotních důvodů opustil Jiří Teplý. S vysokoškolačkami se však úplně nerozloučil, u týmu nadále působí jako mentor. Pomáhá tak svému nástupci Petru Zapletalovi, ještě donedávna nahrávači české reprezentace.

Olomouc: Bereme jen obhajobu titulu a poháru

Jednačtyřicetiletý kouč už nemůže počítat s Kossányiovou, jenž přestoupila do zahraničí, Košickou (přerušení kariéry z rodinných důvodů), Napolitano-Šenkovou či Sokolovou (obě konec kariéry). Citelnou ztrátou je také mateřská pauza libera Kovářové. Nahradit opory se pokusí například Ukrajinka Burbeljuková, Běloruska Kazačenková a ex-prostějovská Bezhandolská.

Jak řekl předseda Olomoučanek Jiří Zemánek, cílem klubu je obhajoba mistrovského titulu a českého poháru. „Jakýkoliv jiný cíl by byl z naší strany hrubý alibismus,“ zdůraznil. Trenér Zapletal velkou výzvu přijímá. „Družstvo od začátku upozorňuji, že musíme jít s pokorou a zodpovědně do každého zápasu. Bylo by chybou čekat s tím až na dubnové vyvrcholení sezony,“ uvědomuje si.

Šternberanky (v černém) čekají i po pěti kolech nového ročníku ligy na vítězství. Foto: www.volejbalsternberk.cz

Ještě v minulé sezoně asistent jeho předchůdce Teplého Miroslav Jehlář se přesunul do Šternberka. Ten v kádru také zažil průvan. Pro ukončení kariéry se rozhodly Lenka Oborná s Ticháčkovou, k tomu se Sokol rozloučil Hudylivovou, Kaňkovou nebo mimo jiné Hanouskovou.

Posily hledal klub především v zahraničí. Jeho dres oblékají Karabinovičová z Běloruska, Američanky Kofieová se Sifferlenovou a rovněž Zilbermanová z Izraele. Hlavním trenérem zůstal Jan Drešl, jenž Šternberanky provizorně vedl již ve druhé polovině loňského ročníku. „Máme zajímavý tým složený z hráček z několika zemí. Věřím, že soutěž zvládneme a budeme hrát výše bez starostí o záchranu,“ přeje si.

Přerov i Prostějov chtějí do horní půlky tabulky

Změny potkaly také další dva celky z Hané – Prostějov a Přerov. „Máme sice méně zkušený, ale mladý a talentovaný kolektiv se značným potenciálem. Musíme intenzivně makat. Základní metou je pro nás postup do play-off, tedy nechybět mezi čtvrtfinálovou osmičkou,“ prozradil v rozhovoru pro klubový web lodivod Prostějovanek Lubomír Petráš.

Volejbalistky VK Prostějov letos poprvé prohrály až v pátém kole. Foto: www.vkprostejov.cz

„Zůstaly jen Zatloukalová, Vaňková a Šádková, jinak máme všechny tváře nové. Družstvo je ale povahově dobré. Je to jen o tom, aby si všechno sedlo do dobrého volejbalového projevu,“ sdělil Přerovské internetové televizi kouč Zubřic Radim Vlček. Volejbalistky z východu hanáckého regionu by podle svých slov rády skončily do pátého místa.