„Drsná“ babička roku Olomouckého kraje je ze Senice na Hané

Na Hané žije celý život, mluví hanácky a porotě soutěže Babička roku 2019 Olomouckého kraje se představila v hanáckém kroji. Třiasedmdesátiletá Marie Záhorová ze Senice na Hané na Olomoucku zvítězila v oblíbené soutěži, konala se v polovině září v pavilonu A Výstaviště Flora Olomouc.

Třiasedmdesátiletá Marie Záhorová jezdí na kole, zahradničí, má ráda květiny a vyrábí hanácké kraslice zdobené slámou. Foto: archiv soutěže Babička roku

Marie Záhorová je rodačka ze Seničky, provdala se do Těšetic a posledních osm let bydlí v Senici na Hané. Má dvě děti, čtyři vnoučata a jedno pravnouče. Zajímá se o dění v obci, byla obecní zastupitelkou, je dlouholetou členkou Zahrádkářského svazu a úspěšně absolvovala studium Univerzity třetího věku v Olomouci. Také založila občanské sdružení Zdraví Hanáci, které je zaměřené na pohybové aktivity a zdravý životní styl. „V poslední době se zúčastňuji různých výstav se svými ručně vyrobenými kraslicemi. No a také jsem začala psát básně, což mě velmi naplňuje. Mám ráda život a nové výzvy, které mě vždy něčím obohatí,“ prozrazuje vitální seniorka.

Podpora v publiku

Že se přihlásí do soutěže, zvažovala už loni, ale nakonec se odhodlala až letos. „Měla jsem velký úspěch s kraslicemi na výstavě v litovelském muzeu, říkali mi tam, ať to zkusím a vedoucí seniorklubu v Těšeticích mě o to vyloženě požádala. Vnitřně jsem k tomu dospěla a přihlásila se,“ pokračuje Marie Záhorová. Vítězství nečekala, důležité pro ni ale bylo, že si byla jistá sama sebou. „Říkala jsem si, zkusím to, nemám co ztratit. Jsem rodilá Hanačka, chtěla jsem reprezentovat Hanou, což je v poslední době mým životním cílem. Proto mě napadlo, že si vezmu hanácký kroj a že před porotou zazpívám hanáckou píseň. Přednesla jsem i nějaké básně, které skládám a píšu, skloubila jsem všechno dohromady a ono to vyšlo,“ usmívá se.

Marie Záhorová se snaží reprezentovat Hanou, a tak v soutěži vsadila mimo jiné na hanáckou píseň. Foto: archiv soutěže Babička roku

Vítězství ji potěšilo, stejně jako podpora v publiku. „Trochu se mi třepala brada. Moji známí, kteří mě přišli podpořit, opravdu hodně fandili a prožívali to možná ještě víc než já. Po soutěži mi volala vnučka a říkala mi: ‚Babi ty jsi drsná.‘ Rodina mi gratulovala a byla ráda,“ přidává.

Hanácké kraslice jako koníček

Mezi její záliby patří jízda na kole, zahradničení, květiny a taky hanácké kraslice zdobené slámou. „Dostala jsem se k tomu přes těšetický senior klub, kde to předváděla jedna paní. Na výstavě v muzeu v Litovli jsem měla tři sta vajec a každé bylo originál, ani jedno nebylo stejné. Práce mě uklidňuje a dává mi vnitřní pocit krásna. Sednu si k tomu, začnu tvořit, nic nepředkresluji, vzory si vymýšlím v hlavě,“ pokračuje. K vyjížďkám na kole ji vybízí charakter Hané. „Je to rovina a když jedete krajinou, tak pohled na pole, na lesy, to je něco nádherného. Žiju tady ráda,“ doplňuje žena, na kterou 18. listopadu čeká reprezentace Olomouckého kraje v celorepublikovém finále v Olomouci.

„Je to rovina a když jedete krajinou, tak pohled na pole, na lesy, to je něco nádherného. Žiju tady ráda,“ říká vítězka Babičky roku z Hané. Foto: archiv soutěže