Výměnou semen uchovávají v Semínkovně pestrost místních odrůd

Malá skříňka ukrývá semena, která si mohou lidé darovat i brát si. S pomocí Semínkovny v botanické zahradě Univerzity Palackého v Olomouci lze vypěstovat zeleninu, květiny, byliny nebo třeba keře. Ochránci přírody udržují myšlenku směnného obchodu a zároveň se snaží podpořit pěstování lokálních odrůd.

Olomoucká Semínkovna pořádá 31. října rozloučení se sezonou. Lidé mohou přinést vlastní semena na výměnu. Foto: archiv Semínkovny Olomouc

Základní organizace Českého svazu ochránců přírody založila pobočku Semínkovny v ulici U Botanické zahrady v roce 2016. Pod značkou festivalu Země na talíři tehdy promítali i film Semena svobody, který doprovázela i přednáška o iniciativě Semínkovna zaměřené na podporu volného sdílení osiva, semenaření a přírodního zahradničení. „Smyslem je zachovat druhovou bohatost lokálních odrůd, které se vytrácejí, protože nejsou uchovatelé. Dnes je praxe taková, že člověk jde do obchodu a koupí si semínka od několika málo šlechtitelských firem v republice. Ta se často nedají a právně ani nemohou množit,“ poznamenává Gita Matlášková z olomoucké Semínkovny.

Malá skříňka ukrývá hlavně na jaře a na podzim pestrou nabídku semen. Foto: archiv Semínkovny Olomouc

Navzájem se inspirovat

Službu přirovnává ke knihovně. Zahradník nebo zemědělec na jaře zasadí a semena, která mu z podzimní úrody zůstanou navíc, vezme do Semínkovny. „Hodně se točí zelenina, třeba rajčata. Bohatá bývá nabídka fazolí a luštěnin, kukuřice, dýně. Byliny, exotické rostliny, papriky, ledasco. Často je i překvapení, co vyroste, jelikož lokální podmínky mohou být různé,“ říká absolventka oboru biologie a ochrany a tvorby životního prostředí, že vhodné je připojit k semenům i popis rostliny s rokem sklizně nebo doporučení, jak pěstovat. „Proto je důležité i setkání při akcích. Inspirovat jeden druhého a popovídat si o zkušenostech. Lidé navíc často nejsou zvyklí na princip směnného obchodu. Mají pocit, že za věci musejí platit. Je potřeba podporovat lokální projekty pracující s komunitou,“ podtrhuje pořadatelka setkání.

Společné zazimování

Nejbližší akcí bude Uspávání Semínkovny na zimu ve čtvrtek 31. října od 16 hodin. Program slibuje například zakladatele semínkové farmy Permasemínka Marka Kvapila z Pňovic, představení spolku PagoPago z Litovle věnujícího se sázení stromů nebo rady, jak se starat o semena přes zimu. Lze si také donést dýni k vyřezání.

Dárci by měli sáčky se semeny označit popisem rostliny a rokem sklizně. Foto: archiv Semínkovny Olomouc