Kluzovské hody budou po dvaceti letech nově jednou za dva roky

Loni oslavily dvacetileté výročí, letos se jich ale v Haňovicích na Olomoucku nedočkají. Listopadové Kluzovské hody budou od příštího roku v novém režimu, uskuteční se vždy jednou za dva roky.

Kluzovské hody byly původně třídenní akcí s průvodem, zabijačkou a veselicí. Foto z roku 2018: Josef Urban/VMO

Tradiční slavnost v Kluzově, místní části Haňovic u Litovle, budou až napřesrok. „Loni se konal dvacátý ročník a my si říkali, že do dvacítky je uděláme každý rok, a pak jen jednou za dva roky, aby to bylo pro lidi zajímavější,“ prozradil haňovický starosta Arnošt Vogel. Letos navíc ve vsi budují kanalizaci. „Teď se začínají dělat povrchové úpravy, ale vesnice je tak rozkopaná, že jsme nemohli nic moc plánovat,“ přidal. Kluzovští si ovšem přátelské posezení ujít nenechají i bez oblíbeného veselí. „Připravují něco malého. A tak to asi i bude do budoucna. Jeden rok něco menšího, druhý bude větší. Zjišťujeme, že dělat takové akce je sice krásné, jenže z druhé strany s tím má celá vesnice práci a slavnost si vůbec neužijí. Příští rok už budou opět klasické slavnosti,“ slíbil Vogel.

Kozí guláš

Hody se v Kluzově slavily až do první světové války. Tehdy to byla třídenní akce, kdy v pátek šel průvod vesnicí s živou kozou v čele a nechyběly ani masky. „Koza se v sobotu ráno zabila a večer se z ní dělal guláš. Pak bylo posezení, tancování s jelitem. Mezi první a druhou světovou válkou šla slavnost pomalu do útlumu, slavilo se pouze v domácnostech a po druhé světové válce zanikla úplně. Opět ji obnovili po revoluci v roce 1989, tehdy se toho ujali starousedlíci. Dnes jde o jednodenní akci s průvodem, zabije se prase, dělají se speciality a pečou koláčky,“ shrnul historii slavnosti haňovický starosta.

Do první světové války patřil k hodům i guláš z kozy, která šla v čele průvodu. Foto z roku 2018: Josef Urban/VMO