Byl výjimečný, lidem dělal radost, říká muž, který zpívá Gottovy písně

Písně Karla Gotta Honzu Mlčocha z Těšetic na Olomoucku provázely celý život. Miloval jeho sametový hlas. Před jedenácti lety je dokonce začal sám veřejně zpívat. Posluchačům se líbily, a tak vydržel dodnes. Úmrtí generacemi oblíbeného zpěváka, se kterým se několikrát setkal, ho proto velmi zasáhlo.

Honzu Mlčocha z Těšetic na Olomoucku provázejí písně Karla Gotta už od dětství. Před patnácti lety je začal veřejně zpívat, lidem se jeho vystoupení líbila, a tak vydržel dodnes. Foto: archiv Honzy Mlčocha

Životní dráhu slavného zpěváka sledoval Honza Mlčoch pečlivě. „Jsem věčný romantik a jeho písně mne oslovily už jako kluka. Vzpomínám si, že jsme doma měli starý gramofon, na něm desku Karla Gotta a zněla píseň Zdráv buď, Robinsone. Byla z pohádky, kterou jsem miloval. A tak mě provázel od dětství, ale nikdy by mě nenapadlo, že se zpěvu jeho písní budu věnovat,“ usmívá se.

Pocit prázdnoty

Že muži, který letos oslavil osmdesátiny, začínají ubývat síly, vycítil už před časem. „Věděl jsem, že je na tom špatně, podvědomě jsem tušil, že to nebude mít dlouhého trvání. Všechno vzalo rychlý spád. Honem natočit písničku, dodělat knihu. Bylo cítit, že mu docházejí síly. Velkým signálem bylo, když zrušil svou účast na Benátské noci, nikdy předtím žádný koncert nezrušil. Nasvědčovalo to, že opravdu nebyl v kondici,“ říká Honza Mlčoch. O úmrtí se dozvěděl od svého bratra, který mu poslal SMS zprávu. „Když jsem se to dozvěděl, semlelo mě to. Karel mě doprovázel od šesti let a čím jsem starší, tím je to pro mě silnější. Dřív jsem si spoustu věcí neuvědomoval. Pořád tomu nevěřím, že odešel, je to velký pocit prázdnoty,“ přemítá.

Od gumáckých novin ke karaoke

V mládí měl Honza Mlčoch na prvním místě sport, aktivně se věnoval kulturistice. Zpívat a ještě se slušně živit hudbou ho předtím nenapadlo. „Už jako dítě jsem ale napodoboval různá zvířata, kamarády a pak jsem začal imitovat herce, politiky a zpěváky. Pro TV Nova jsme ještě s jedním kolegou dabovali pořad Gumoviny. V té době jsem už podnikal, měl jsem stěhovací firmu a mezinárodní kamionovou dopravu, pak jsem v roce 2004 vyzkoušel karaoke,“ líčí své pěvecké začátky. Zpíval české hitovky v jednom olomouckém baru a vystoupení mělo takový ohlas, že druhý den nakoupil skladby, aparaturu a o víkendech začal zpívat.

Mistr a „žák“ přibližně před deseti lety. Foto: archiv Honzy Mlčocha

Po asi pěti letech jel do Prahy, kde po vystoupení dostal kontakt na hlasovou odbornici Lídu Nopovou a začal u ní školit hlas. „Jednou za námi Karel Gott přišel, říkal mi, že mě pozoruje na YouTube a že to není špatné, jen ten hudební podklad nestojí za moc. V roce 2008 jsem nazpíval píseň Stokrát chválím čas, která je i má nejoblíbenější, použil jsem Karlovo video a bavil jsem se tím, že lidé mezi námi nepoznali rozdíl. Tehdy za mnou Karel přišel a dal mi svoje hudební podklady, kde jsou vokály i jeho zpěvaček. Mám je jako jediný v České republice, moc mě to potěšilo,“ přiznává.

Věčný romantik

Zlomový byl pro Mlčocha rok 2010, kdy v Olomouci odehrál svůj první koncert a s karaoke vystoupeními v té době skončil. „Lidé si mě začali hledat víc a víc. Jenže o dva roky později mě potkala rodinná tragédie, kdy mi zemřela dcera a já se dostal do fáze, že jsem neměl na nic sílu. Nechtěl jsem nic dělat, ale pak za mnou přišel syn, který mi řekl, že beze mě nemůže existovat. To mě probralo a začal jsem znovu zpívat. Zjistil jsem, že zpěv k životu potřebuji. Takže děkuji svým dětem i Karlu Gottovi. Bez nich bych to nezvládnul,“ říká otevřeně a přiznává, že Gotta obdivuje i pro jeho píli a energii. Váží si tak jeho laskavosti a pokory, s jakou se vždy choval ke svým fanouškům. „Je to droga. Když jsou lidé s vámi stejně naladěni, je to něco silného, nedá se to jen tak opustit. Karel Gott měl v sobě pozitivní energii a byl úžasným člověkem. Jediného fanouška nenechal odejít bez podpisu. Bylo vidět, že to, co dělá, dělá pro ně. Měl je rád,“ vysvětluje Honza Mlčoch.

Nejsem Karel Gott

Jen pár dní po zprávě, že česká pěvecká legenda odešla do hudebního nebe, se mu začaly hrnout pracovní nabídky. „Některé byly opravdu za hranicí respektu vůči Karlovu úmrtí a v ten čas naprosto nevhodné, ovšem přišly i zajímavé projekty. Teď mě čeká spousta vánočních, adventních koncertů, které už jsou domluvené půl roku dopředu. Přemýšlel jsem, jestli je absolvovat, ale pak jsem si řekl, že Gott k Vánocům neodmyslitelně patří, a že by si určitě přál, aby si lidé dál připomínali jeho písně,“ krčí rameny a upozorňuje, že nikdy neměl a ani nemá ambici být jako Karel Gott. „Nemyslím si, že jsem on a nechci být jako on. Jen miluji jeho písně, jsou o lásce a pro ženy. Nesnažím se ho napodobit, jsem svůj. Karel Gott byl výjimečný. Jsem rád, že jsem mohl žít v jeho době a že můžu zpívat písně někoho, kdo lidem dělal radost. Budu rád, když je potěším i já,“ doplňuje interpret.

Záhy po úmrtí Karla Gotta dostal zpěvák Karel Gott Cover spoustu nabídek na vystoupení. Část jich odmítl, návrhy mu nepřišly důstojné. Vánoční program ale odzpívá. „Gott k Vánocům neodmyslitelně patří, a určitě by si přál, aby si lidé dál připomínali jeho písně,“ říká Honza Mlčoch. Foto: archiv Honzy Mlčocha