Litovelské pivo je mimořádné svojí klasickou řemeslnou výrobou

Litovelské pivo chutná. Svědčí o tom nejen zájem veřejnosti, ale také řada odborných ocenění. Jedním z posledních je označení Regionální potravina Olomouckého kraje. Nejen o soutěžích, ale i nových pivech a investicích, mluví v rozhovoru ředitel Pivovaru Litovel Lumír Hyneček.

Ředitel pivovaru Litovel Lumír Hyneček (vpravo) převzal ocenění Regionální potravina Olomouckého kraje 2019 na podzimní etapě výstavy Flora Olomouc od ředitele inspektorátu Státní zemědělské a potravinářské inspekce v Olomouci Jindřicha Smičky. Foto: archiv Pivovaru Litovel

Vaše piva se každoročně umisťují na předních příčkách odborných degustačních soutěží. Letos se tmavý ležák Litovel Premium Dark stal ve své kategorii absolutním vítězem mezinárodní soutěže World Beer Awards 2019 v Londýně. Dalo se to čekat?

Když jde pivovar do soutěže, odevzdává svůj vzorek jako želízko do ohně. Ovšem jsou tam desítky stovky vzorků a všichni doufají, že uspějí. Když se potom objevíme na stupních vítězů, je z toho velká radost, jsme nadšení. Současně je to však velký závazek. Není umění cenu získat, ale vícekrát obhájit. Nám se to už několikrát povedlo a to při různých soutěžích, v konkurenci našich i světových piv.

Kromě toho jste se také už podruhé stali nositeli ocenění Regionální potravina Olomouckého kraje. Tentokrát za pivo Gustav. Jak ocenění pomáhá prodeji?

Značka Regionální potravina určitě má svůj význam a je dobře, že vznikla. Lidé na ni reagují a výrobek s tímto označením chtějí ochutnat. Je to trochu specifické ocenění, vzhledem k tomu, že se v soutěži hodnotí další parametry jako je vztah k místu, suroviny a tak dále. Hodnotí ji odborníci, kteří mají v potravinářství široký záběr. Značka může výrobku pomoct, dává mu punc opravdové kvality a dá se říct i výjimečnosti.

Celkem jste letos získali dvanáct medailových ocenění, čím je ve zkratce litovelské pivo mimořádné?

Určitě tím, že jsme zůstali u klasické řemeslné výroby. Právě ta dělá naše pivo takovým, jakým je. Chuťově je velice vyrovnané, má lahodnou doznívající hořkost a také pitelnost. Litovelské pivo má svůj charakter, což je vždy velmi důležité.

Zátiší s cenou, diplomem a oceněným pivem Litovel Gustav při ochutnávce vítězných výrobků na výstavišti Flora Olomouc. Foto: archiv Pivovaru Litovel

O pivovarnictví se říká, že jde o konzervativní obor. Přesto má své trendy. Jaké novinky lze vypíchnout z vaší produkce?

Poslední roky se nesou ve znamení svrchně kvašených piv nebo pivních mixů a také různých speciálů. My se jim už historicky věnovali, nicméně nový trend jsme zaregistrovali a tak třeba ALE nebo pšeničné pivo vyrábíme přímo dle požadavků zákazníka. Zpravidla se však jedná o zahraničí export. Také s pivními mixy jsme se vyrovnali, snad všichni znají Černý citron, ale máme i jiné, například nealkoholické Pomelo.

Chystáte nové příchutě?

Nechystáme, ale vaříme speciální piva k různým příležitostem a svátkům, třeba teď nás čeká Svatomartinské pivo, protože křupavou husičku je potřeba zapít dobrým pivem. Je to polotmavý speciál spíš barvy tmavšího jantaru. Bude to pouze sudové pivo v hospůdkách. Chystáme ale úplnou novinku – Zimní ležák. Bude hodně plný, bude mít svoji specifickou hořkost a to tak, aby člověka spíš zahřál, než ochladil. Lidé ho budou moci ochutnat už tuto zimu.

Jak byste zhodnotil letošní rok a co chystáte na ten příští?

Letošní rok se v pivovaru vyvíjel v podstatě obdobně jako ten minulý, byl hlavně ve znamení investic. Modernizovali jsme stáčírnu lahví, jde o špičkovou technologii. Stočení hotového piva je velice důležité, protože může ovlivňovat jeho chuť. Využili jsme i místo v ležáckém sklepě a rozšířili jej o osm ležáckých tanků. Další novinkou je i takzvaný dřevěný program, kdy v našem pivovaru máme dřevěnou káď a dřevěné ležácké sudy, kde jsme nechali  vyzrávat například patnáctku pro letošní Otvírák.

Diplom pro pivovar Litovel ze světové degustační soutěže v Londýně WBA 2019 za nejlepší černé pivo na světě. Foto: archiv Pivovaru Litovel

Ve spolupráci se Střední odbornou školou v Litovli se opět otevřel obor pivovarník–sladovník. Daří se vám vychovávat si nástupce?

Letos jsme výuku nových pivovarníků a sladovníků zahájili už posedmé. Cesta opravdového pivovarníka je dlouhá, než se žáci naučí základní dovednosti a parametry, než se jim všechno dostane pod kůži, to nějaký čas trvá. Ale začínáme sklízet ovoce. Někteří naši absolventi se u nás už zapracovali a další přicházejí po maturitě. Chodí k nám i pivovarští inženýři z vysoké školy chemicko – technologické. Je třeba doplňovat naše řady po všech stránkách.

V roce 2017 začala platit EET, pivovary se obávaly úbytku odběratelů z řad provozovatelů restaurací. Potvrdily se obavy a jaká je situace dnes?

Je pravda, že elektronická evidence tržeb byla pro některé hospůdky, zejména ty vesnické, nepříjemnou věcí a některé z nich skončily. Na vesnicích je jiný režim, někteří mají otevřeno jen o víkendech, vytočí se čtyři padesátky piva, ale starostí okolo provozu je spousta. Nepomohl tomu ani protikuřácký zákon.  Zhruba deset procent takovýchto venkovských hospod se určitě uzavřelo.