V Přerově poslední roky pravidelně zimuje sokol stěhovavý, nejrychlejší pták na světě

Vzácný host přilétává v posledních letech pravidelně do Přerova. Na vysokých stavbách zimuje v České republice kriticky ohrožený sokol stěhovavý. Jinak se na východě Hané vyskytují především draví ptáci žijící v polích, citlivější z nich podle Jiřího Šafránka z Moravského ornitologického spolku ohrožuje čím dál výraznější využívání krajiny člověkem.

Nejrychlejší pták světa sokol stěhovavý zimuje v Přerově. Foto: Jiří Šafránek

Hnízdí nejblíže v Jeseníkách, přesto se dají spatřit i v Přerově. Sokoli stěhovaví patřící v Česku mezi kriticky ohrožené druhy živočichů tady zimují. „Jeden pták nám dokonce na vysokých stavbách zimuje poslední tři čtyři roky pravidelně,“ potvrdil výskyt dravce, který dokáže létat více než třísetkilometrovou rychlostí v hodině, místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek.

Sokol se podle knihy britského ornitologa Roba Humeho Ptáci Evropy dožívá až patnácti let. Živí se opeřenci velikosti špačka až holuba nebo racka. Někdy si vybírá i větší kořist. Často ji napadá v letu, případně se střemhlav spouští z velké výšky. Menší oběti trhá už za letu, větší na zemi, případně na skále. Hnízdo si nevystýlá, samice jednou do roka snese dvě až čtyři vejce.

Místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek oceňuje projekt Návrat orla skalního do ČR. „Je pravidlem, že orli skalní vyvedou vždy jen jedno, silnější mládě. Druhé by se za normálních okolností stalo jeho potravou, proto se slabší mládě odebíralo a odchovávalo uměle. Ukázalo se, že prostor k žití si pak tito orli našli,“ uvedl. Ptáci nezůstali v Beskydech, jak se původně předpokládalo, ale přesídlili poblíž Olomouce na Libavou. Foto: Petr Komárek/Hanácké noviny

Pouhým okem ale člověk sokola poletujícího ve výšce několika desítek metrů nepozná. „K tomu je potřeba kvalitní dalekohled, což platí i pro ornitology. Ani oni jinak na dálku nerozliší třeba včelojeda od káněte,“ poznamenal Šafránek.

Káně lesní se společně s poštolkou obecnou a motákem pochopem řadí na Přerovsku mezi nejtypičtější dravé ptáky. Všichni jsou zvyklí hnízdit v zemědělské krajině plné polí. Hnízda motáků ale ohrožují kombajny, které je při sečení mohou zničit.

Přelet orla skalního? Není to vyloučené

Snadno se nežije ani jestřábovi lesnímu, ačkoliv – jak už napovídá jeho druhové jméno – obývá lesy. „I přes ochranu jej lidé neustále pronásledují, proto stále ubývá. Jestřáb je navíc plachý, žije skrytě, takže pozorovat jej je vzácnost,“ přiznal ornitolog. Jestřáby podle jeho slov stejně jako další citlivější dravce vytlačuje rušivá činnost člověka v krajině.

Na výstavu Dravci, sokoli a sovy v přerovské ornitologické stanici se chodí dívat školy i široká veřejnost. Přístupná je do 31. října. Foto ze sbírek Muzea Komenského v Přerově: Petr Komárek/Hanácké noviny

Řada okřídlených predátorů však východ hanáckého regionu využívá pouze k přeletům. Například z Pobaltí. Díky tomu se nad Přerovem a okolím mohou objevit i orli. „Na rybnících už jsme si zvykli na orla mořského. V polní krajině se zase mohou pohybovat orel křiklavý, orel královský nebo orel skalní,“ informoval Jiří Šafránek.

Kdo by se chtěl nejen o dravcích, ale i sovách dozvědět více, může navštívit výstavu Dravci, sokoli a sovy. V prostorách Ornitologické stanice Muzea Komenského v Přerově potrvá do konce října.