Češi jsou světoví barmani. V Olomouci míchají například drinky ze slivovice

Smíchat slivovici s pivem, rakytníkovým sirupem a kapkou nakouřené skotské whisky? Pro někoho možná nepředstavitelná kombinace. Pro barmana Marka Vybírala z Olomouc je to drink, se kterým získal titul vicemistra Evropy v míchání koktejlů ze slivovice.

Podle barmana Marka Vybírala zájem o drinky mezi Čechy roste. Koktejl se pije například jako osvěžení po náročném dni. Foto: Tomáš Grmela

Barman olomouckého The Black Stuff baru se mezinárodního klání podniku Rudolf Jelínek zúčastnil v polovině září. Téma znal dopředu, měsíc se na něj chystal. „Zadání bylo inspirovat se domovem nebo zemí odkud pocházíme. Nebylo to těžké, ale ani výrazně jednoduché,“ přemítá jedenatřicetiletý muž.

Upozorňuje, že slivovice je výrazný destilát, který v drincích hodně vyčnívá, a proto se s ní musí zacházet opatrně. Při tvorbě soutěžního koktejlu se inspiroval skotským duchem, italskou vášní, asijskou gastronomii a skandinávským designem. Nechyběly ani lokální suroviny. „Slivovici jsem doplnil o fernet. Ten vychází z původní receptury Praděd bitter, který se kdysi vyráběl v Dolanech na Olomoucku. Přidal jsem rakytníkový sirup od lokálního producenta, což trochu reprezentovalo Asii, pár střiků whisky, která byla hodně nakouřená – to podtrhlo chuť slivovice a na závěr lokální pivo z pivovaru Kosíř na Prostějovsku,“ popisuje. Vznikl tak sladkohořký drink, kde byla slivovice jemně cítit. „Na papíře drink nevypadal asi nic moc, ale chutnalo to dobře. Dřív se dbalo na způsob prezentace, ale dnes je v kurzu minimalismus, takže čistá sklenice a hlavně použití kvalitních ingrediencí,“ přiznává Vybíral, který do superfinále postoupil ze čtyř desítek soutěžících.

Dřív chutnalo všechno stejně

Sám barman slivovici na chuť teprve přichází, i když na Moravě má tento alkohol dlouhou tradici. „Vychází z toho, co měli lidé k dispozici. Ve Skotsku byl ječmen, tak dělali whisky, která by se ale v dobrých podmínkách mohla dělat i tady. My jsme měli přebytek ovoce. Destilace je způsob konzervace, takže to, co by se nesnědlo, by se jinak zkazilo a vyhodilo,“ připomíná historii. Tak jako v jiných oborech, i v barmanství se trendy čas od času vrací. „Obecně se drinky zjednodušují. Ještě deset let zpět se míchalo deset složek, likéry a sirupy a ve finále chutnalo všechno stejně. Do budoucna půjde ještě víc o chuť. Měla by být založená na jednoduchém, čistém designu. Inspiruji se drinky, které už byly vymyšlené, ale snažím se je připravit novým způsobem a z lokálních surovin,“ vysvětluje.

Před pár lety byly koktejly z množství různých složek, dnes převládá střídmost. Foto: Tomáš Grmela

Raději kvalitní pití v malém

Marek Vybíral vystudoval střední strojírenskou průmyslovku, chvíli studoval na vysoké škole v jiném oboru a nakonec skončil za barovým pultem. „V oboru pracuji jedenáctým rokem, ale posledních devět ho beru vážně. Byl jsem samouk, pomohl mi internet, videa na YouTube a dnes je pro mě největší inspirací Instagram, kde se dívám na fotky drinků. Barmanství se jako obor za posledních pět let hodně zrychlilo. Díky internetu jsou informace dostupnější,“ pokračuje odborník, jenž už v minulosti vyhrál několik soutěží, které ho zavedly do zahraničí, kde nabíral zkušenosti.

Sám ovšem z Olomouce do světa odejít nechce. „Jsem velký olomoucký patriot, líbí se mi tady. Rád se jedu někam podívat, ale za prací bych do světa nechtěl. Časem plánuji otevřít svůj podnik, jenže do toho musí člověk dozrát,“ přemýšlí.

I když je Česká republika národ pivařů a vinařů, své příznivce mají i míchané koktejly. „Drinky jsou u nás na vzestupu a je to dané i tím, že nejlepší světoví barmani jsou právě Češi. Lidem bych doporučil pít kvalitnější alkohol v menším množství. Na chuť, po těžkém pracovním dni. Navíc ve světě teď roste na oblibě i nízkoalkoholové pití nebo destiláty bez alkoholu,“ doplňuje Marek Vybíral.