Malá obec neznamená malé problémy, říká starostka Zábeštní Lhoty

Leží dvanáct kilometrů od Přerova na výšině a ze všech stran ji obklopuje les. Zajímavostí Zábeštní Lhoty je, že její název je zřejmě odvozen od pojmenování mlýna, který stojí u cesty od Penčic a patří k obci.

V Zábeštní Lhotě je vyhlášená Hospůdka ve stodole. Podnik je oblíbený jako místo pro svatby a oslavy, pro místní obyvatele zase majitel roky vaří hodový guláš. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Centrum vesnice tvoří obecní úřad a jeho okolí. V přízemí růžové budovy je obchod, prostory pro knihovnu i zkušebna pro místní hudebníky. Součástí stavby je i hasičská zbrojnice. V obci, která byla ještě na začátku devadesátých let součástí Prosenic, aktuálně žije 169 obyvatel. Udržují tam zvyk vodění medvěda, pořádají dětský den i Den matek, hodovou zábavu, která je vždy největší akcí v roce, mikulášskou nadílka nebo vítání občánků. „Kdo chce, se má dobře a ten kdo nechce, má problémy pořád. Není nás mnoho, takže kdo má ruce, nohy a zájem, podílí se na chodu obce a přípravě akcí,“ líčí starostka Hana Blaťáková. Největší organizaci potřebují hody, na které se schází okolo tří stovek lidí, přijíždějí příbuzní i hosté z okolí.

Zachovat venkovský ráz

Zábeštní Lhota se rozrůstá jen velmi pozvolna. Zájem o bydlení je, ale chybějí obecní parcely, navíc o masivní rozvoj ve vsi nestojí. „Základ tvoří starousedlíci, a pak jsou tady noví obyvatelé. Satelitní městečko nechceme, rádi bychom zachovali vesnický ráz. Přesto ale lidé volají a ptají se na možnosti bydlení u nás. Jsme na dobrém místě, kousek od Olomouce, od Přerova a přitom je tady klid,“ míní místní rodačka. Nově příchozí obyvatelé se podle ní do dění příliš nezapojují. „Trend je takový, že všichni chtějí klid a pohodu, chtějí se zavřít za plot a být sami pro sebe. Není nás moc, takže když je potřeba pomoct, musíme se zapojit všichni. Loni jsme pořádali setkání ke sto letům republiky. Vypouštěli jsme sto balonků a připili jsme si rumem Republica. Bylo to moc hezké a i mladší přišli,“ popisuje starostka.

„Není nás mnoho, takže kdo má ruce, nohy a zájem, podílí se na chodu obce a přípravě akcí,“ přibližuje starostka Hana Blaťáková život v Zábeštní Lhotě. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

O drobné zemědělství není zájem

Vesnice se ale změnila. Podle Hany Blaťákové dnes už lidé nemají potřebu využívat obecní zahrádky nebo malá políčka. „Dřív si je pronajali od družstva nebo obce, zorali, zaseli a starali se. Stejně tak ubývá domácí zvířectvo. Předtím bylo prase a slepice v každém domě. Prasata nejsou a lidé mají na svých zahrádkách jen pár záhonků,“ přemítá. Taky život na vesnici se změnil. „Možná byly sousedské vztahy dřív o něco lepší, možná jsme k sobě byli upřímnější. Taky bylo víc dětí, běhaly po venku, teď hřiště zarůstá plevelem. Každý se víc stará o sebe. Ale spíš je to člověk od člověka. To bylo tak vždycky a trvá to stále,“ hodnotí Blaťáková.

Ve vedení obce je od roku 1994, stále ale pracuje jako neuvolněná starostka, což znamená, že kromě funkce chodí ještě do práce. „Dělám mzdovou a personální účetní v Přerově. Jezdím do práce velmi brzy, abych mohla být odpoledne k dispozici tady. Úřední hodiny máme jen jednou v týdnu, ale když někdo potřebuje, tak mi kdykoli zavolá. Všem říkám, že na prvním místě je moje práce, za čtyři roky tady už taky nemusím být,“ říká upřímně. V každém případě vede obec i po loňských komunálních volbách. „Loni jsem byla třetí a beru jako velký úspěch, že jsem prošla. Narodila jsem se tady a mám to tu ráda, stejně jako moje dvě děti. Neměnila bych místo ani práci. Ale jestli si někdo myslí, že to děláme špatně, ať si to jde zkusit. Problémy jsou stejné, jestli jde o velkou nebo malou obec, to je jedno,“ podotýká. Na malé dědině je přesto možná práce víc, kromě externí účetní nemá úřad žádné zaměstnance.

Bez točny autobus neprojede

Obec je součástí Mikroregionu Pobečví, Dobrovolného svazku obcí Moravská brána a Místní akční skupiny Moravská brána, kde se starostové dělí o problémy a předávají si zkušenosti. Každoroční rozpočet obce není moc velký, ten současný počítá přibližně s částkou 1,7 milionu korun. „Musíme zvažovat, kam a kolik peněz dáme. Taky šetříme, abychom mohli dosáhnout na dotace a nemuseli si brát velký úvěr, všechno děláme po částech. Takže jsme spravovali na čtyři etapy kapli, teď opravujeme cestu,“ vysvětluje starostka a přidává, že největší akcí, kterou už plánují, je vybudování točny. „Budeme žádat o peníze. Je to důležitý projekt, autobus na téhle zastávce končí a není možné se tam vytočit, na cestě překážejí zaparkovaná auta.“ Kromě toho by rádi dokončili opravy cesty a obnovili i další silnice.

Hry bez hranic Mikroregionu Pobečví „Společně a bezpečně“ vyhrál v roce 2018 tým Zábeštní Lhoty. Foto: www.zabestnilhota.cz

I když je obec nevelká, přespolní ji mohou znát díky mlýnu Bešť, ve kterém je v regionu vyhlášená Hospůdka ve stodole. Zajímavostí je, že od něj pochází i jméno vesnice ležící „za Beštěm“. Podnik je oblíbený jako místo pro svatby a oslavy. Pro místní obyvatele zase majitel už roky vaří hodový guláš.

„Uprostřed obce už více než dvě stě padesát let roste lípa, máme krásnou kapli, kde se na Vánoce koná setkání s občany při vánočním koncertu a v lese, směrem k Penčicím je pomník padlých ve druhé světové válce,“ představila Hana Blaťáková další zdejší pamětihodnosti.