Házenkářky olomoucké Zory slaví sto let. Spojení s legendární značkou trvá

Obětaví lidé ho posouvali a neustále posouvají dál. Především jejich zásluhou slaví Dámský házenkářský klub Zora Olomouc v letošním roce stoleté jubileum.

„Z“ jako Zora. Slavný název pro olomoucké házenkářky neznamená jen návrat do historie, hrají pod ním dodnes. Foto: archiv DHK Zora Olomouc

Házená se v rodině Vítězslava Růžičky nezapře. Hrávala ji babička, děda se zase v Olomouci angažoval jako dlouholetý funkcionář. Na rychlý sport se středně velkým míčem měl v životě vyloženě štěstí, do házenkářského prostředí se také přiženil.

Sám se dříve na okresní a krajské úrovni věnoval závodně volejbalu. Sport pro něj znamená koníček, odreagování se od práce. Házená jej i díky manželce pohltila. „Jsou tu tradice, na které se člověk snaží navazovat. Kořeny házené prorůstají nejen mou, ale i řadou dalších rodin dál. Také na to v Zoře sázíme,“ připustil předseda klubu.

Dobrovolné víkendy na hale

Bohatá tradice organizované dámské házené v Olomouci letos dovršila stovku. Pro současný oddíl to kromě významného výročí znamená i závazek do budoucna. Jednak tradiční sport v krajském městě zachovat, jednak jeho bohatství dál rozvíjet.

Za šest desetiletí od vstupu Tělovýchovné jednoty Zora Olomouc dosáhly na několik mistrovských titulů, první přišel v roce 1967. Foto: archiv DHK Zora Olomouc

Nic z toho se neobejde bez obětavých trenérů a dalších lidí, kteří pomáhají vše organizovat a zajistit. Na hale vedle Androva stadionu tráví dny a víkendy. Často dobrovolně, bez nároku na odměnu. Jako jejich předchůdci před sto lety. „Bez nich by náš klub nemohl pořádně pracovat.  Neobejde se ani bez silných partnerů, jako jsou město Olomouc, Olomoucký kraj a firmy ze soukromého sektoru,“ poděkoval Růžička za pomoc.

Titulárním partnerem olomouckých házenkářek je závod Zora patřící pod společnost Nestlé Česko. Osudové spojení tak od poloviny minulého století přetrvává dodnes. Název klubu a výrobce čokoládových pamlsků k sobě patří už více než šedesát let. „Logo Zory nechybí ani na našich nových dresech. Je sice trochu jiné, ale pořád tam je,“ pochvaluje si šéf Olomoučanek.

V interlize chceme do play-off

Z mládí si pamatuje zápasy mezinárodní házené, které se konaly na venkovním antukovém hřišti. Stávalo před současnou halou a na jeho povrchu nastupovaly jak ženy, tak tým mužů Pozemních staveb Olomouc.

Zora v současnosti hájí olomoucké barvy v interlize, společné česko-slovenské soutěži pojmenované letos podle generálního sponzora MOL Liga. Olomouc se tak řadí mezi kluby hrající na špičkové scéně. Stejně jako fotbalová Sigma, volejbal žen VK UP Olomouc nebo hokejoví Kohouti.

Utkání legend pořádané u příležitosti stého výročí ženské házené v Olomouci. Foto: archiv DHK Zora Olomouc

Interliga platí na české poměry za výjimečný projekt. Zkoušeli to s ním i muži, ale příliš dlouho nepochodili. Mezi ženami nadále pokračuje především pro vysokou kvalitu soutěžních utkání. „Je lepší, když spolu hraje čtrnáct týmů z Česka a Slovenska, než kdyby hrál stejný počet týmů v samostatných soutěžích obou zemí,“ tvrdí Vítězslav Růžička.

Loni Hanačky zakončily základní část interligy na sedmém místě a neprobojovaly se do play-off. Letos by to chtěly změnit, účast ve vyřazovací fázi je jejich hlavním cílem. Na domácí půdě mohou počítat s četnou podporou diváků, kteří si nenechají ujít především derby s moravskými týmy nebo souboj s pražskou Slavií.

Pomáhají házenkáři v rodině

Do kádru interligového družstva v Olomouci postupně zapracovávají vlastní odchovankyně nebo hráčky hostující z jiných oddílů. Díky početným mládežnickým kategoriím se jim to daří. „Se získáváním nových dětí nemáme o nic větší problém než ostatní sporty. Řada z nich dnes raději sedí u počítače nebo tabletu. Přesto jich k nám ale chodí spousta, důležitou roli často hrají házenkářsky založení rodiče,“ pozoruje předseda házenkářek Zory Vítězslav Růžička.

Uprostřed předseda házenkářek Zory Olomouc Vítězslav Růžička. Foto: archiv DHK Zora Olomouc

Oslavy stého výročí klubu ctícího modrobílou kombinaci vyvrcholí prosincovým slavnostním galavečerem. Na přelomu srpna a září zase jubileum ozdobil házenkářský den, jehož součástí byla mimo jiné výstava archivních fotografií či utkání legend. Na jeho adresu dokonce zazněla přání, aby se pořádalo každý rok. 

Z historie házenkářské Zory

Za období vzniku ženské házené v Olomouci se považuje jaro roku 1919. Tehdy začal redaktor Riedl provozovat s děvčaty „tělovýchovu a sport“ na hřišti SK Olomouc, které se nacházelo u řeky Moravy naproti klášteru Hradisko. Nejúspěšnější éru zažil tým házenkářek v letech 1939–1949, kdy získal deset mistrovských titulů. Tehdy se hrála ještě česká házená, na tu mezinárodní přešly Olomoučanky na přelomu čtyřicátých a padesátých let minulého století. Poté nastalo dlouhé hledání vhodné tělovýchovné jednoty, do které by oddíl mohl přejít. Po mnoha vyjednáváních se jako nejlepší možnost ukázala TJ Zora Olomouc, od té doby k sobě Zora a ženská házená neodmyslitelně patří. Mezi nejvýraznější úspěchy klubu patří titul mistryň Československa ze sezony 1966/1967 a česká prvenství z let 2003, 2004 a 2008.