Prosenické muzeum ukazuje vojnu i krásu černého řemesla

Hned tři nové výstavy nabízí naráz Muzeum v Prosenicích na Přerovsku. Věnují se uměleckému kovářství a také armádě. Nitkou, která expozice spojuje, je přátelství všech tří vystavovatelů. Přístupné jsou do začátku listopadu.

Organizátor výstavy Milan Pospíšilík před tabulí popisující šikovnost uměleckého kováře Jiřího Jurdy staršího. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

První výstava upoutá návštěvníka hned při vstupu. Na dvou panelech jsou k vidění fotografie ze vzpomínkových akcí na válku prusko-rakouskou z roku 1866 v Tovačově na Přerovsku. „Loni jsme tady měli výstavu ke stoletému výročí Československa a Jiří Jemelka, člen Komitétu pro udržování památek z války roku 1866, se jí zúčastnil jako divák. Tehdy vznikl nápad, že bychom mohli udělat výstavu z fotografií, které byly vystavovány na zámku v Tovačově v roce 2016,“ vysvětlil organizátor a kurátor výstavy Milan Pospíšilík. Fotografie ukazují vycházky po bojišti, odhalení naučné stezky a bojové ukázky rekonstruující historické válečné události od roku 1993, kdy vzpomínkové akce začaly. Konají se vždy v půlce července, při kulatém výročí se odehraje bitva.

V jedné ruce kleště, v druhé kladivo

Pravá část přízemí muzea se věnuje práci uměleckých kovářů otce a syna Jurdových. Kromě kovaných děl nechybějí ani skicy a návrhy, fotky nebo informace ze života šikovných řemeslníků. „Máme tady také maketu kovárny s dvě stě let starou kovadlinou z Majetína na Olomoucku. Všichni návštěvníci si mohou zkusit, jaké to je kovat železo. Pec sice neroztápíme, ale i tak mohou vzít do kleští kus kovu a druhou rukou kovat. Není to vůbec jednoduché,“ pokračoval Pospíšilík. Jméno Jiřího Jurdy staršího je spjaté hlavně s Přerovem a hradem Helfštýn. Téměř všechno kování, brány i mříže jsou dílem právě tohoto regionálního kováře. Syn Jiří Jurda mladší zdárně pokračuje v jeho stopách. Je podepsaný například pod moderním křížem s trnovou korunou na Švédských šancích nedaleko Přerova. Památník připomíná oběti masakru karpatských Němců, Slováků, Maďarů a Rusa. Pracoval i na logu pro pivovar Zubr.

Prosenická výstava se věnuje kovářům, vojákům a prusko-rakouské válce. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Gulag. Místo, kde život nemá cenu

Levá část rozlehlé místnosti pak patří vojenským a policejním uniformám. Vystaven je i model odění vězeňské služby. „Hned v úvodu ukazujeme současné šaty Hradní stráže, uniformy Sboru národní bezpečnosti nebo leteckou uniformu z padesátých až šedesátých let, která patřila pilotu první třídy bojových letounů Františku Rozkošnému. Cenný je kousek oděvu ruského legionáře, který se vyznačuje krásnou čepicí a detailem v podobě dýky za opaskem,“ popsal kurátor.

V popředí uniforma plukovníka pohraniční stráže do roku 1990. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Upozornil také na příběh Vasila Coky, který pocházel z Podkarpatské Rusi. Hned potom, co území na začátku druhé světové války zabralo Maďarsko, odešel se spolužákem do Sovětského svazu. „Myslel si, že tam budou studovat, jenže Rusové je hned zavřeli za nelegální překročení hranic do gulagu. Na tohle období vzpomínal jako na nejstrašnější ve svém životě. Život v lágru neměl vůbec žádnou cenu. Říkal, že bojovat ve válce bylo snazší, než být vězněm v gulagu,“ připomněl děsivé zážitky. Coka pak bojoval na Dukle a během osvobozovacích bojů se dostal do Bystřice pod Hostýnem. Němci jej tam těžce zranili a v nemocnici ve Vsetíně mu zachránili život. „Do Bystřice se pak často vracel, a když v roce 2015 zemřel, jeho dcera dala otcovu uniformu sběrateli Františkovi Sklenářovi. Díky tomu si ji lidé mohou prohlédnout i u nás. Dostal Československý válečný kříž a řadu dalších vyznamenání a ocenění,“ připomněl ještě. Expozice sběratele Františka Sklenáře prezentuje i zimní kabát „kopřivák,“ který známe například z filmu Tankový prapor, policejní vysílačky, tankistické přilby nebo povolávací rozkaz a další předměty z vojny.

Muzeum Prosenice

Muzeum v Prosenicích bylo otevřeno před pěti lety v jednom z největších gruntů v obci. Nabízí ukázku vesnického života, ale i zemědělského nářadí. Otevřeno je v letní sezoně každou neděli od 14 do 17 hodin, přes týden pouze po předchozí telefonické dohodě. Aktuální trojvýstava bude otevřená až do 3. listopadu.