Vesnice roku 2009 Tučín čeká, až vyhraje někdo další z kraje. Pak se znovu přihlásí

Je to přesně deset let, co se Tučín stal Vesnicí roku. Zvítězil tehdy nejen v Olomouckém kraji, ale i na celorepublikové úrovni. Dodnes se žádné obci z regionu nepovedlo takový úspěch zopakovat. Přesto vesnice nedaleko Přerova na vavřínech neusnula, stále se rozvíjí a pracuje na sobě.

Retenční nádrž v Tučíně v roce 2016 oživil dřevěný altán pro pozorování vodní fauny a flory. Místo se stalo oblíbenou částí obce pro vycházky. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Když starosta Tučína Jiří Řezníček vaří svým hostům kávu, podává ji ve stylových hrníčcích. Jsou z keramiky, ručně vyrobené a nechybí na nich obecní logo. Vyrábí je místní obyvatelka, která má keramiku jako koníček. „Skoro každý rok jejich design měníme. Nejprve byly velké čajové, ale hodně lidí mělo zájem o malé, na kávu, tak jsme je nechali udělat. Ale i některé naše akce mají vlastní hrnky s logem, třeba Tučínský špekáček. Hasiči zase měli pivní korbely,“ ukazuje starosta obce, že i zdánlivé detaily mají ohlas.

Keramika má v obci vůbec velký ohlas, o kurzy byl zájem, obec se proto rozhodla zřídit specializovanou dílnu. Vybudovat by ji chtěli v přístavbě mateřské školy. Loni udělali první krok. Při opravě střechy školky vznikl nápad postavit dílnu v půdních prostorách. Sloužit bude dětem i veřejnosti. Letos se nepodařilo získat dotaci, Tučín chce proto zkusit štěstí příští rok znovu. Dílna každopádně bude, protože stejně jako u většiny projektů se při neúspěchu s dotacemi nakonec zastupitelstvo rozhodne financovat projekty z vlastních zdrojů.

Tučín jako úspěšná vesnice

Do soutěže se Tučínští hlásili poprvé v roce 2006, tehdy získali čestné uznání. O rok později už to byla Modrá stuha za společenský život. „Lidem se soutěž líbila, někdo totiž ocenil jejich práci a snahu. Cena spolky nastartovala ještě víc a tak jsme se hlásili v dalším roce znova. Získali jsme Fulínovu cenu za květinovou výzdobu, a když jsme se v roce 2009 ucházeli opět, stali jsme se nejprve Vesnicí roku Olomouckého kraje a pak i České republiky. Dodnes na to rádi vzpomínáme,“ přemítá starosta.

Starosta Tučína Jiří Řezníček. Jako jediná obec z Olomouckého kraje dosud zvítězili v soutěži Vesnice roku. „Čekáme, že někomu žezlo předáme.“ Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Tím ale úspěšné tažení neskončilo. Jako celonárodní vítězové pokračovala vesnice ještě v evropském kole a do Itálie, kde se konalo vyhlášení, se tehdy vypravil plný autobus. „Poprvé v historii České republiky jsme se dostali mezi prvních deset nejlepších obcí a stali jsme se vicemistry Evropy. Moc nás to potěšilo, ale říkali jsme si, že je možná dobře, že jsme soutěž nevyhráli. Byla by to další velká zodpovědnost, i tak jsme si to užili,“ usmívá se Jiří Řezníček. Přestože už uplynula pětiletá lhůta, po kterou se do soutěže přihlásit nemohli, nový boj o umístění nezvažují. „Zatím jsme stále jedinou obcí z Olomouckého kraje, která zvítězila v celorepublikovém klání. Čekáme, že někomu žezlo předáme, a pak se možná znovu přihlásíme,“ krčí rameny.

Bohatý kulturní život

K desetiletému výročí si obec nadělila slavnostní vyšívaný prapor. Je na něm stuha, která jubileum připomíná. „Tehdy jsme byli na vrcholu činnosti, výš už to snad ani nešlo. Bylo to úžasné, i když velmi náročné období. V dalších letech se maličko zvolnilo, ovšem úroveň si držíme dodnes. Spolky pořád šlapou dobře, vymýšlejí akce, ale nakonec jsme zůstali jen u několika osvědčených. Například máme čtyři plesy, což je pro čtyři sta čtyřicet obyvatel hodně,“ vyjmenovává starosta. Největší událostí jsou hodové slavnosti a Tučínský špekáček, což je festival folkových a country kapel. „Každoročně pořádáme vinobraní, Kateřinské posezení s Tučéňáky. Máme tady kapelu, která hraje folk i lidovky, písničky, které lidi znají a rádi si je zazpívají. Je to posezení, na které si v obci sami napečeme kačenu. Lidi si mohou zatancovat, zazpívat a dobře se najíst,“ zve a doplňuje, že díky spolku Nadšenců se zase drží tradice vodění medvěda.

Festival folkových a country kapel Tučínský špekáček patří každoročně k největším akcím v obci. Foto: archiv obce Tučín

Voda z bazénu jako zálivka

Díky tomu, že z Přerova vede cyklostezka až do Teplic nad Bečvou, navštěvují obec turisté. Přes léto se mohou osvěžit na koupališti napuštěném přírodní vodou bez chemie. „Máme to jako koupání na vlastní nebezpečí, bez vstupného. Voda je ale kvalitní, odebíráme vzorky a splňujeme podmínky. Letos jsme vodou z bazénu začali zalévat i stromy. Před pár lety vznikla fit stezka a discgolfpark. Líbilo se nám, že je to sport pro všechny generace, který mohou hrát děti i senioři,“ míní Jiří Řezníček.

Před dvěma lety v Tučíně otevřeli Dům tradic a řemesel. Návštěvníci ho najdou v jedné z nejstarších usedlostí ve vesnici, poznat jde podle modro-žluté fasády. „Je tam vidět, jak se dříve žilo, sportovalo. Darované věci jsou od místních, ale přispěli i přespolní. Nemáme pravidelnou otevírací dobu, muzeum je přístupné během obecních akcí nebo po domluvě. Zájem o něj je a těší mě, že někteří, kteří původně s jeho vznikem nesouhlasili, mi pak osobně řekli, že změnili názor,“ těší starostu.

V koupališti je voda bez chemie, vstupné se nevybírá. Letos v Tučíně vodou z bazénu zalévali stromy. Foto: archiv obce Tučín

Kamiony nerespektují zákaz

Blízkost většího města má svoje výhody, nicméně negativem života nedaleko Přerova je podle Jiřího Řezníčka silná nákladní doprava. „Přerov je teď přeplněný auty a pociťujeme to i my, jezdí nám sem těžké kamiony. Po třech letech se nám podařilo v obcích Želatovice, Tučín a Pavlovice alespoň prosadit zákaz vjezdu autům nad dvanáct tun. Bohužel to ale ne všichni respektují,“ posteskl si starosta, za kterým dokonce občas chodí lidé ze vsi s dotazem, jestli cedule stále platí. Pomoci by podle něj mohly snad tvrdší sankce. Aktuálně spolu s dalšími obcemi řeší i náhradní cestu přes pole pro zemědělskou techniku. „Zemědělci někdy pracují v noci a lidé se nevyspí, pod okny jim hučí traktory a domy praskají. Chceme proto dělat obchvat zpevněnými polními cestami, podáme společnou žádost na Pozemkový úřad a budeme se snažit ho udělat, abychom občanům vyšli vstříc,“ říká Řezníček.

Po domluvě je možné prohlédnout si v Tučíně Dům tradic a řemesel, kde je vidět, jak v minulosti vypadal život na vesnici. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

O prázdninách v obci dokončili školní zahradu a mimo jiné chystají i studii zeleně a parkování. Stejně jako ve městě se i na vesnici začíná stávat množství aut neúnosným, ve vsi proto zamýšlejí udělat jednotný systém, ke kterému chce obecní úřad uspořádat veřejné projednání.