Listopad 1989 ve fotografiích Petra Zatloukala. Padesát tisíc lidí na náměstí i známá zeď z krabic u sídla OV KSČ

Fotograf Petr Zatloukal, vedoucí Ateliéru fotografie na Katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, fotografoval samozřejmě také listopad 1989. Vybrali jsme několik jeho snímků, které dokumentují dobu a současně přibližují tehdejší nejistou i vzrušenou atmosféru. Zatloukal má ke každému snímku nějaký příběh, vzpomínku. Zákulisí okupační stávky olomouckých vysokoškolských studentů zdokumentoval v obrazové publikaci s názvem Gaudeamus, která vyšla v roce 1990, podruhé v roce 2009.

Po zvolení Václava Havla prezidentem šel městem průvod, který to všem radostně oznamoval. Vzpomínám si, že v Pekařské ulici průvodu kynul Josef Jařab.
Při okupační stávce měli studenti v učebnách různé sekce: sekce malířů, kreslířů, tiskařů, sekce rozmnožování. Tam byl stroj napojený na písařky, které psaly na průklepák – tak se tehdy množily ty materiály, žádné kopírky nebyly. První kopírovací stroj jsme pak přivezli z Vídně díky Pavlu Landovskému. Muselo to být na začátku prosince, protože jsme tam potkali Mikuláše.
Happening, během něhož vznikla na Envelopě kolem sídla OV KSČ zeď z papírových krabic s nejrůznějšími nápisy, byl inspirován skupinou Pink Floyd. Fascinovalo mě, jak komunisti lezli z budovy po šichtě a jak se báli a rejdili tak jako myši, když hledali, kudy se dostat ven. Nechtěli to zbořit, ale ani se nechtěli setkat s lidmi, kteří tu zeď postavili.
Karel Kryl vystoupil v Olomouci na koncertě na podporu stávkujících studentů.
Plné náměstí Míru, dnešní Horní náměstí, to byla generální stávka, na kterou přišlo padesát tisíc lidí.
Tady jsou Josef Jařab a Milan Hořínek na setkání v hale UP. Debatují právě s nějakými „starými strukturami“.
Tohle jsou studentky – písařky.
Tohle byl svíčkový happening, jeho fragmenty v Křížkovského ulici poté, co jí prošel průvod, který šel městem až na náměstí.
Tento snímek jsem fotil v pondělí 20. listopadu. Dělal jsem to na malý kompakt ještě zpod kabátu. Musím říct, že to byl těžký adrenalin, protože člověk nevěděl, co bude – kdo se dostal za policejní kordon, už nemohl zpátky. Byl to první mítink v Olomouci, Miki Pánek a Jarda Krejčí z divadla četli prohlášení Občanského fóra. Myslím, že je to jediná fotka z tohoto dne. Alespoň jsem nikdy žádnou jinou neviděl.