Hrát hokej a studovat není jednoduché, ví kouč olomouckých vysokoškoláků

Třetí sezonu trénuje Radim Zbránek hokejový tým Univerzity Palackého. Ve druhé polovině září se s ním pustil do nového projektu české univerzitní ligy. Na svých svěřencích občas pozoruje psychickou únavu způsobenou školními povinnostmi, v práci s nimi mu pomáhá i působení u prostějovské mládeže.

Olomoučtí vysokoškoláci od letošní sezony startují v české hokejové univerzitní lize. Ta čítá celkem osm týmů, všechny postupují do play-off. Na snímku ze zimního stadionu v Uničově Radim Zbránek druhý zleva v černé bundě. Foto: Alena Zapletalová/hokej.upol.cz

Do prostředí univerzitního hokeje poprvé pronikl ve Zlíně. Za tamní Univerzitu Tomáše Bati Radim Zbránek hrál a později ji trénoval. Když se tým rozpadl, zareagoval na inzerát z Olomouce. Na Univerzitě Palackého hledali kouče pro nově se tvořící klub a s přerovským rodákem si plácli. Hráče z druhé nejstarší univerzity v Česku momentálně vede třetím rokem.

Počítat může s týmem schopným konkurovat ostatním soupeřům. Poskládat ho však není snadné. „Při zkoušce hráče vidíte jednou na suchu a jednou na ledě. Pokud nejsou vyhraní, rok nebo dva stáli, případně jsou po zranění, je to sázka do loterie,“ přiznává. Naštěstí má k dispozici dostatečný široký kádr, z něhož si podle svých slov pokaždé vybere.

Cíl pro první rok nové ligy? Vybudovat stabilní tým

Během loňské sezony se mu se studenty dařilo pravidelně trénovat. S tréninky je ale jinak problém. I proto, že v Olomouckém kraji schází město se dvěma ledovými plochami. „Zatím jsme trénovali v Uničově a Prostějově, kde bydlím. Momentálně hledáme stabilní tréninkové prostory, v úvahu připadají Olomouc, Přerov či Uničov,“ vypočítal Radim Zbránek. Lehké není ani naplánování termínů tréninků. Nejpřijatelněji se z trenérova pohledu jeví večerní hodiny.

S Olomoučany se v posledních dvou letech účastnil Evropské univerzitní hokejové ligy. Letos je navíc čeká premiérový ročník české Univerzitní ligy ledního hokeje. Dvaatřicetiletý lodivod si pro něj klade za cíl dát dohromady kvalitní tým s dobrou partou, ve kterém bude ke změnám docházet jen zřídka. O postup do play-off se strachovat nemusí, tentokrát do něj postoupí všech osm soutěžících celků.

Srovnání s chlapy je sporné

„Univerzitní liga má slibnou budoucnost. Nepůjde o hokejové amatéry, budou v ní nastupovat hráči, kteří mají zkušenosti z krajských soutěží, zahraničí i druhé ligy. Během studia se některým může naskytnout šance na hráčskou smlouvu a na konci studia se pak budou moct rozhodnout, jestli se budou chtít věnovat hokeji, nebo vystudovanému oboru,“ domnívá se Zbránek.

Trenér hokejového týmu Univerzity Palackého Radim Zbránek. Foto: Alena Zapletalová/hokej.upol.cz

Studující hokejisty popisuje jako rychlé, agilní a fyzicky dobře připravené. Srovnání s protějšky z krajských přeborů a druhé ligy organizovaných hokejovým svazem však považuje za sporné. „Tam nastupují zase chlapi, kteří třeba hrávali extraligu, první ligu. Nechybí jim zkušenosti. V září sice Inženýři z Prahy porazili druholigový Děčín, ale srovnání se odvíjí zápas od zápasu,“ zůstává v hodnocení opatrný.

Studenti se nebojí hrát do těla

Důležitou pozici zaujímá v hokeji ze školního prostředí psychika. Hráčům může při utkáních pomoci, stejně jako uškodit. Stačí mít hlavu plnou studia a osobních problémů a psychická únava je na ledě hned znát. „Studovat a zároveň hrát hokej není jednoduché,“ podotýká Zbránek.

Někdy je napětí patrné i mezi mantinely. Posluchači přednášek a seminářů si neberou servítky a nebojí se sáhnout k tvrdé hře. Tresty do konce utkání za střety a bitky tak nejsou ničím zvláštním.

Radim Zbránek vedle univerzitního týmu udílí pokyny také hokejové mládeži v Prostějově. Angažmá v obou klubech pro něj znamená především radost z odvedené práce. S tvrdohlavostí se někdy potýká u studentů i u dětí. „Každé trénování je práce s lidmi, což není snadné. Trénování dětí a dospělých vás učí komunikaci s hráči každého věku. Někdy je to dost podobné,“ oceňuje s úsměvem muž, který v Praze studuje nejvyšší trenérskou licenci.