Mikroregion Pobečví se chystá na změnu zákona o odpadech

Dvanáct obcí s více než čtyřmi a půl tisíci obyvatel zahrnuje Mikroregion Pobečví. Rozkládá se čtyři kilometry na severovýchod od města Přerova, na obou březích řeky Bečvy. Nabízí řadu zajímavostí, muzeí a památek. Taky jím prochází dálková cyklotrasa Jantarová stezka.

Svazek obcí si dal název podle řeky Bečvy, která je spojuje. Foto: archiv mikroregionu

Část mikroregionu je rovinatá část úrodné Hané, od východu chráněná výběžky Hostýnských vrchů. Druhý úsek je zvlněný a přechází zvolna k Moravské Bráně do Oderských vrchů, kde sousedí s vojenským prostorem Libavá. „Mikroregion začíná Tučínem a Sušicemi na jedné straně a na druhé končí Výkleky a Zábeštní Lhotou. Středem mikroregionu protéká řeka Bečva. Se starosty navzájem spolupracujeme, předáváme si zkušenosti a příklady dobré praxe,“ říká předseda svazku a starosta Radslavic Josef Hrdlička.

Společné téma

Mikroregion Pobečví je součástí většího Dobrovolného svazku obcí Moravská brána a jednou z priorit, na kterých se obce snaží spolupracovat, je problematika nakládání s odpady. „Čeká nás změna zákona o odpadech, bude omezováno skládkování, takže se bavíme především o tomto tématu. Vymýšlíme, jak to udělat, aby náklady na svoz a likvidaci komunálního odpadu byly co nejmenší. Obdrželi jsme dotaci na pořízení tašek pro tříděný odpad a na pořízení domácích kompostérů,“ vysvětluje předseda. Společně usilují také o peníze na kulturní akce. „Dřív jsme mohli žádat o dotace na sekačky, stany, ale podmínky se stále mění. Snažíme se přizpůsobit, abychom peníze pro naše území a občany získali, i proto vznikla místní akční skupina Moravská brána. Ta teď peníze přímo do obcí rozděluje,“ vysvětluje Josef Hrdlička.

Jednou z tradičních a oblíbených akcí je Setkávání bez hranic, letos se konalo v Radslavicích. Foto: obecní úřad Radslavice

Čím víc obcí, tím líp

Jednou z tradičních a oblíbených akcí jsou Hry bez hranic. Od letošního roku je nicméně organizátoři přejmenovali na Setkávání bez hranic. „Konalo se u nás v Radslavicích. Obyvatelé členských obcí se při nich scházejí a diskutují. Na programu je zábava pro děti i dospělé. Jde však také o stmelování území, abychom se snažili budovat nějakou společnou politiku a přitahovat lidi na venkov. Čím více obcí se spojí a má jeden silný hlas, tím větší výhoda to je,“ míní radslavický starosta. V obci, kterou vede, je jednou z letošních nejvýznamnějších investic oprava hlavního průtahu vesnicí, k tomu se dělají nové chodníky, aby měly jednotný vzhled. „U hasičské zbrojnice se buduje nový most, protože jeho stav už nebyl dobrý, hotovo má být do konce listopadu. Kromě toho budeme opravovat střechu zbrojnice, ve které se v druhém patře nachází společenský sál a opravujeme kulturní dům,“ popisuje ještě.

Předseda Mikroregionu Pobečví a starosta Radslavic Josef Hrdlička. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Řeka jako Bečva nemá u nás obdoby

Jednou z mnoha zajímavostí regionu je filiální radslavský kostel sv. Josefa. Dominantu z roku 1932 najdou návštěvníci ve středu obce. Budí pozornost, na první pohled zaujme i nově opravenou střechou věže. Co nabídnout má podle Hrdličky každá z obcí mikroregionu a za zmínku stojí i počet cyklostezek. „Naším mikroregionem prochází cyklotrasa Bečva, což je páteřní trať. Ona i sama řeka Bečva je ale zajímavá. Její štěrkonosná funkce nemá v rámci celé republiky, možná Evropy, obdoby. Je to významný biokoridor. Ovšem každá z našich obcí má několik památek a je svým způsobem výjimečná a krásná. V každé lze určitě den nebo alespoň půl dne strávit poznáváním,“ doplňuje.