Žáci z litovelské školy Vítězná se na skok zastavili v „osmdesátkách“

K výročí listopadu 1989 se na Základní škole Vítězná v Litovli rozhodli udělat přehlídku oděvů, které se nosily v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století. Akce byla součástí dne otevřených dveří.

Pionýrské kroje znamenají pro dospívající v roce 2019 jen kostým pro módní přehlídku. Foto: archiv ZŠ Vítězná Litovel

Návštěvníci si mohli 12. listopadu prohlédnout vyzdobenou školu, moderní učebny, kde měli učitelé připravené ukázky svých prací, nebo se podívat do výuky. Módní přehlídku doplňovaly dobové fotografie. „Nad použitými, dnes už historickými snímky, se žáci ohromně pobavili, protože poznávali své učitele, kteří na nich byli ještě mladí nebo děti. Příprava nám zabrala opravdu dlouhou dobu. Učitelky 1. a 2. stupně prohledávaly sklepy, půdy, ptaly se svých známých, rodičů, a tak se nám podařilo nashromáždit skutečné poklady,“ řekla učitelka Halka Verna.

Žáci předvedli šaty pro slavnostní příležitosti, ve kterých před lety některé jejich vyučující před lety maturovaly nebo promovaly. Ukázali také diskotékové kreace, modely do mrazivého počasí včetně zimního sportovního vybavení, teplákové soupravy, dresy, které pamatovaly spartakiádu z roku 1980 a 1985. „Podařilo se nám nashromáždit několik pionýrských krojů včetně kroje pro pionýrskou vedoucí. Některé paní učitelky si po několik desetiletí schovávaly na památku svatební šaty, které se nám také moc hodily,“ dodala Verna.

Vedoucí dílny, nevěsta, zdravotní sestra. Na ZŠ Vítězná v Litovli předvedli oděvy ze sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. Foto: archiv ZŠ Vítězná Litovel

Modelkám nechyběly doplňky jako kabelky, síťovky, brýle či šperky. Děti představily i stejnokroje nemocničních zdravotních sester nebo oblečení mistra ve výrobní dílně. „To všechno si s námi návštěvníci připomněli a možná se v myšlenkách ocitli o více než třicet let zpátky v čase. Představení bylo doplněno dobovými hity a znělkami československé televize. Úspěch měli naši žáci obrovský, pochvalu si zasloužili nejen od učitelů, spolužáků, rodičů, ale i od zástupců města Litovel i Muzea Litovel,“ podotkla třídní učitelka 6. A.

K vidění byly i dresy ze spartakiád v letech 1980 a 1985. Foto: archiv ZŠ Vítězná Litovel