Olomoucké Galerii XY pomůže sehnat peníze aukce uměleckých děl

Benefiční aukce děl současného výtvarného umění podpoří olomouckou Galerii XY na Dolním náměstí. Dražba připravovaná na sobotu 14. prosince má neziskovému prostoru pomoci překonat neočekávaný finanční schodek.

Matěj Smetana: 1, 2, 3. Foto: Jakub Čermák

Galerie XY vznikla v roce 2017 z iniciativy olomouckých nezávislých kurátorů a provozovatelů různých výstavních prostor se snahou vytvořit stálé místo pro prezentaci současného umění. Dnes jde podle kurátorů galerie o jedno z mála míst na Olomoucku, které soustavně dává prostor multimediálnímu a digitálnímu umění, videoartu, zvukovým instalacím, konceptuálnímu umění a architektuře.

Podpora od čtyřiceti umělců

„Věříme, že uspořádání aukce současného výtvarného umění nám pomůže pokrýt některé provozní náklady galerie, jejíž chod je jinak primárně financován z veřejného rozpočtu. Provoz galerie v centru Olomouce na nezanedbatelné ploše 101 metrů čtverečních je ekonomicky náročný, a Galerie XY bohužel letos nezískala prostředky v dostatečné míře,“ uvedl Jan Žůrek, ředitel obecně prospěšné společnosti DW7, která chod galerie provozně zaštiťuje.

Návštěvníci Galerie XY. Foto: Jakub Čermák

Galerie se proto obrátila s prosbou o podporu na vizuální umělce, mecenáše a sběratele současného umění i veřejnost. Svá díla galerii pro aukci darovali například Jindřich Štreit, Vladimír Havlík, Matěj Smetana, Roman Štětina, Martin Kohout, Jakub Jansa nebo Andrea Pekárková. Dohromady jde zhruba i čtyřicet jmen.

Katalog děl s vyvolávacími cenami bude dostupný od začátku prosince na www.xyolomouc.com/aukce, nabízená díla budou také postupně zveřejňována na instagramu galeriexyolomouc.

Návštěvníci výstavy Pattern Recognition v minulém roce v Galerii XY. Foto: Jakub Čermák

„Chceme nabídnout kolem sedmdesátky děl v rozmanitých žánrech a cenových relacích, od malby, fotografie a objektů po nová média, textilní práce či dokonce autorské tetování,“ vysvětluje galeristka Monika Beková. Výsledná skladba nabízených děl pak má uspokojit profesionální sběratele i širší veřejnost. Ostatně předvánoční termín aukce přímo vybízí k nákupu vánočních dárků, kterými se letos, jak pořadatelé doufají, pro řadu kulturně smýšlejících lidí může stát současné umění.

Benefiční aukce na podporu Galerie XY

současné výtvarné umění
sobota 14. prosince
Dolní náměstí 23/42 v Olomouci
showroom: 14.00–17.30
aukce: 18.00
potvrzení účasti předem: [email protected]
katalog nabízených prací: www.xyolomouc.com/aukce