Ve Vranovicích–Kelčicích vysadili alej legionáře Antonína Valenty

Alej třešní, jabloní, hrušní, švestek a ořešáků vysadili ve Vranovicích-Kelčicích na Prostějovsku. Pojmenovali ji po místním rodákovi Antonínu Valentovi, který bojoval v první světové válce na východní frontě v řadách Československých legií.

Zapojily se také děti. Foto: Vladislav Sobol

Alej vede kolem silnice z Vranovic směrem k areálu Skala, který využívají místní obyvatelé k vycházkám i společným akcím. Cesta bude bezpečnější než chůze po hlavní silnici. Brzy má lokalita nabídnout další možnosti pro volný čas, aktuálně tam probíhá rekultivace přehrady a v příštím roce chce obec nedaleko Skaly vybudovat v rámci projektu Lokální biocentrum Vranovice tři mokřady.

„Vypadá to, že jsme vytvořili novou stezku, ale starousedlíci nás upozornili, že jsme vlastně obnovili starou polní cestu, která tam dříve bývala,“ řekla starostka obce Irena Blažková.

Alej kopíruje starou polní cestu. Ve žluté bundě starostka Irena Blažková. Foto: Vladislav Sobol

Zatímco nápad na vysázení aleje přijali místní s nadšením, dlouho diskutovali o jejím názvu. Některým se líbil název Sametová alej, jiní ji chtěli pojmenovat po Karlu Gottovi. „Nakonec se lidé v obci shodli na pojmenování aleje po panu Valentovi, protože osud tohoto našeho rodáka a legionáře stojí za připomenutí. Alej tak bude příštím generacím připomínat, kolik toho museli naši předkové obětovat v boji za svobodu,“ dodala starostka.

Rodák z Vranovic prošel transsibiřskou magistrálu

Antonín Valenta se narodil v roce 1896 ve Vranovicích. V první světové válce bojoval v rakousko-uherské armádě a po zajetí vstoupil v roce 1915 do Československých legií. Prošel s nimi celou transsibiřskou magistrálu a v roce 1921 se vrátil domů. Za první republiky působil v řadách četnictva jako strážmistr. „V naší rodině se traduje historka, jak učil svého mladšího bratra Jana, tedy mého pradědu, jak válčit. Říkal mu: ‘Musíš skočit do díry po granátu – další už do stejného místa nepadne‘,“ vzpomíná Magda Valentová, která se na projektování nové aleje podílela.

Nové aleji dal jméno legionář Antonín Valenta.