Po Olomouci jezdí turistické šlapadlo připomínající hippie volkswagen

Turisty po Olomouci vozí od listopadu šlapací vozítko inspirované vzhledem legendárního Volkswagen T1. Plavby Olomouc je nabízejí jako alternativu k výletům lodí.

Šlapací vozítko Ološlap II postavil ve své firmě Lubomír Popelka. Foto: Plavby Olomouc

Spolek doplnil současnou atrakci Ološlap o další šlapadlo na kolech. Jeho autorem je Šimon Pelikán a za realizací stojí lokální konstruktéři. Ološlap II nese jméno Jana Usnula přezdívaného Žánek, který v roce 2011 zemřel poté, co se pokoušel zachránit topící se dítě z Mlýnského náhonu v Olomouci.

Kdo nechce šlapat, využije motor

Obě šlapadla nabízejí pasažérům historický výklad při jízdě po centru města. Žánek doplněný o elektromotor vznikal přibližně rok, konstrukce je z lehkého hliníku, uveze třináct pasažérů a jeho inovativní konstrukce je z lehkého hliníku.

Návrh turistické atrakce zpracoval architekt Jozef Mrázek. Foto: Plavby Olomouc

„Konstrukce je uzpůsobena tak, aby mezi pasažéry mohli být senioři či děti na školním výletu. Vzhledem k tomu, že předpokládáme návštěvu i zahraničních turistů, připravili jsme si výklad historie Olomouce i v cizích jazycích. Myslím si, že i v globálním měřítku je Žánek unikátní služba a jsem moc rád, že se nám ji podařilo dotáhnout do konce,“ uvedl Šimon Pelikán.

S Janem Usnulem ho pojilo letité přátelství. „Kdyby tu Žánek mohl být s námi, líbilo by se mu, co jsme vytvořili. Věřím, že by byl v našem týmu po mém boku,“ dodal Pelikán.